Pressman: „Orbán úgy kezelte ezt a választást, mint egy kaszinói kártyapartit”

Az amerikai nagykövet szerint a magyar kormány szerencsejáték-függőségben szenved.

  • hvg.hu hvg.hu
Pressman: „Orbán úgy kezelte ezt a választást, mint egy kaszinói kártyapartit”

Trump visszatért

2025 januárjában iktatják be az Egesült Államok 47. elnökének Donald Trumpot, miután a novemberi választáson legyőzte a demokrata Kamala Harrist. Trump máris borzolja a kedélyeket kétes hírű jelöltjeivel, miközben még számos eljárás van ellene folyamatban. De még izgalmasabb, hogy milyen hatással lesz a második Trump-ciklus a világra, a globális biztonságra, gazdaságra - és persze Magyarországra.

Nem egy adott jelölt győzelmét, hanem a demokráciát kell ma ünnepelni – jelentette ki David Pressman az amerikai elnökválasztás eredményére reagáló beszédében.

A demokráciát meg kell védeni, mivel az alapját képezi a magyarok és az amerikaiak közötti kapcsolatnak. Az amerikai külpolitikát nem lehet pártpolitikai érdekek mentén képviselni – mondta, majd hozzátette, hogy valójában a választási kampány folyamán egyetlen egy dolog változott látványosan, Magyarország viszonya az Egyesült Államokhoz.

Orbán úgy kezelte ezt a választást, mint egy kaszinói kártyapartit és függetlenül attól, hogy nyert vagy veszített, ő erre a játékra nem pénzt tett fel, hanem a magyar-amerikai kapcsolatokat. Ennek az eredménye, hogy a két ország közötti erős szövetséget egy jelentéktelenebb, múlandóbb kötődésre cserélte fel – jelentette ki a nagykövet.

Mire számíthat Európa, Magyarország és az USA gazdasága egy új Trump-elnökségtől?

Leállhat Ukrajna pénzügyi támogatása? Eldurvul a vámháború nemcsak Kína, hanem az EU ellen is? Több segítséget kaphat Magyarország Trumptól, vagy annyira szeretné a leendő elnök büntetni a német ipart, hogy annak az áldozatává válhatunk mi is?

Orbán éveken át mondta a követőinek, hogy az ország valamennyi problémáját megoldja, ha egy adott párt egy másik országban megnyer egy választást.

„Ha ezt elhiszik neki, gondolhatják, hogy a miniszterelnök hazárdjátéka kifizetődött” – mondta.

Pressman szerint azonban hosszú távon ennek a hozzáállásnak a konzekvenciáit levonják Washingtonban is és ez nagyban meg fogja határozni, hogy Amerikában mit gondolnak majd Magyarországról és annak a szövetségesei iránt tanúsított elköteleződéséről.

A magyar kormány egyre súlyosbodó szerencsejáték-függőségben szenved – fogalmazott. Az elmúlt nyolc hónap folyamán nyolc amerikai szenátor látogatott Budapestre, hogy tárgyaljon a magyar kormánnyal. Hatan közülük republikánusok voltak. Azért jöttek, hogy felajánlják az Amerikai Egyesült Államok támogatását, illetve azért, hogy egyeztetéseket folytassanak a két ország együttműködéséről, ám a kormány egyiküket sem volt hajlandó fogadni. Tudták ugyanis, hogy mit fognak hallani ezektől a vezető republikánus politikusoktól. Egységes, kétpárti aggodalmakat a magyar kormány politikájával és cselekedeteivel kapcsolatban.

Ha egy kormányzat hozzászokik ahhoz, hogy nem kell párbeszédeket folytatnia belpolitikai ügyekben otthon, akkor nem kell csodálkozni, ha a külföldi szövetségeseivel való kellemetlen beszélgetések elől is igyekszik kitérni – mondta Pressman.

Ugyanez történt a múlt héten is, amikor Magyarország NATO-szövetségeseinek nagykövetei összegyűltek, hogy megtárgyalják a magyar gazdasági semlegesség politikájának a szövetséget érintő hatásait. A magyar kormány velük sem volt hajlandó szóbaállni. A magyar külügyminiszter ehelyett a másnapi, Belaruszban tartandó találkozójára készült, ahol az orosz és a szíriai kollégájával egyeztetett inkább. Találgathatjuk az okokat, de az eredmény ez volt. Magyarország szövetségesei tárgyalni szerettek volna a magyar kormánnyal, de nem volt kivel – mondta.

„Jól ismerem ezt a játékot, hiszen amikor nagykövetként megérkeztem Magyarországra, a kormány egy nagyon alacsony rangú tisztviselőt küldött ki a fogadásomra” – mondta Pressman. Ezt akkor nem tettem szóvá sem én, sem az Egyesült Államok kormánya, de a gesztus önmagában rengeteget elárult a magyar kormánynak a szövetségeseivel szemben tanúsított kicsinyességéről – mondta a nagykövet.

„A kormány azt hiszi, hogy a lekezelés, a csípős odamondogatás győzelemnek számít. Mi azonban nem kezeljük játékként a nemzetközi kapcsolatainkat. Mi nem játszunk” – jelentette ki.

„Ezek a kicsinyes játszadozások nem méltók ahhoz az országhoz, amely olyan szilárd erkölcsű példaképeket adott a világnak, mint Kossuth, vagy Széchenyi” – mondta Pressman.

A nagykövet szerint nem az számít, hogy a kormány megnyerte-e a kaszinóban a kártyapartit, hanem az, hogy a magyar emberek észreveszik-e, hogy mit veszítettek azzal, hogy a kormány egyáltalán leült a kártyaasztalhoz.

Egy országok közötti szövetségi kapcsolat fontosabb mint egyetlen választás, vagy egy miniszterelnök, egy elnök személye. Fontosabbnak kell lennie, mint a napi politika – mondta.

A szövetségek hosszútávú elköteleződésen és tartós bizalmon alapulnak, éppen az ellenkezőjét képviselik, mint amit egy kockázatos fogadás jelent. Egyetlen szövetség sem képes tartósan megmaradni, ha a bizalmat felülírja az ügyes stratégiának maszkírozott szerencsejáték-függőség.

Egy demokrácia csak addig tud életben maradni, amíg a nép és a vezetői óvják és értékelik. Ugyanez igaz az államok közötti szövetségekre is – mondta Pressman.

Az amerikai elnökválasztás eseményeit követő hírfolyamunkat ide kattintva olvashatja.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.