szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha történt jogsértés, mondjuk ki azt, ha pedig nem, akkor szerintem nincs miért pénzt kapnom – mondta.

Németh Eszter 2017 április elején a CEU melletti tüntetések egyikén mécsesekből próbálta kirakni a parlament előtt azt a szöveget, hogy I stand with CEU. Mindeközben rendőrök vették körbe és felszólították, hogy igazolja magát. Németh rákérdezett, miért van erre szükség, a rendőrök azt mondták, hogy azért, mert a Kossuth tér nem közterület, így a mécsesek eltakarítását rá fogják terhelni.

Bár a HVG kérdésére az illetékes rendőrkapitányság azt közölte, hogy az ügynek nem lesz folyománya, mert a rendőrök nem állapítottak meg szabálysértést, a nő mégis levelet kapott a rendőrségtől. Németh Eszter 40 ezer forintos büntetést kapott azért, mert nem az első felszólításra adta át az iratait a rendőröknek. A nő a Magyar Helsinki Bizottság segítségével megpanaszolta az esetet az V. kerületi Rendőr-főkapitányság vezetőjénél, ő azonban elutasította a panaszt, ahogyan később a rendőrfőkapitány is. Az ügy így bíróságra került, ahol a Fővárosi Törvényszék 2020 szeptemberében új eljárásra kötelezte a rendőrséget, de ott a panaszt ismét elutasították. Az ügyet ezután ismét a Fővárosi Törvényszék tárgyalta, és jogerősen helyben hagyta a panasz elutasítását.

A Magyar Helsinki Bizottság segítségével Németh Eszter ezután az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) fordult. A Helsinki közleménye szerint az EJEB egyezséget ajánlott, amit ha a mindkét fél elfogad, Németh 3 600 euró kompenzációt kap minden anyagi és nem anyagi kárának és költségének ellentételezésére. A nő a Facebookon most arról írt: az ajánlat érthetetlen és elfogadhatatlan. „Ha nem történt jogsértés, miért járna anyagi kárpótlás? Hét évvel ezelőtt az igazságszolgáltatásért indultunk a hazai, később külföldi bíróságokhoz, ez idáig nem sikerült” – írja.

Az ajánlatot sem ő, sem a kormány nem fogadta el, így az ügy folytatódik. „Ki tudja, mikor és milyen döntés születik végül. Ha történt jogsértés, mondjuk ki azt (ez a célunk, az évek óta húzódó folyamattal), ha pedig nem, akkor szerintem nincs miért pénzt kapnom.”

Korábban a Helsinki egy hírlevelében közölt rövid interjút Németh Eszterrel az EJEB által ajánlott egyezség kapcsán. Németh ebben többek között arról beszélt: nem érzett kísértést, hogy elfogadja az egyezséget. „Épp ellenkezőleg. Ha már ennyi időt beleöltünk és az ügyvédemnek, Ivány Borbálának annyi munkája volt ebben, hogy hosszú periratokat írt, több tárgyaláson voltunk, akkor itt már nem lehet elengedni a dolgot” – mondta. Hozzátette továbbá, hogy szerinte az embereknek mindenképpen hangot kell adniuk a véleményüknek egyéni és közösségi szinten is. „Akinek az igazságérzetét bántják a közéletben zajló események, és aki úgy érzi, máskülönben nem tudna a saját hazájában élni, annak érdemes vállalnia a kockázatokat. Én is csak így tudok nyugodtan aludni” – zárul az interjú.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!