Tetszett a cikk?

Szinte megoldhatatlan képlet alakult ki a városházán – a friss ciklusban már sokadjára. A helyzet többféleképp is feloldható lenne, mégsem tűnik egyik forgatókönyv sem reálisnak.

„A Tisza Párt Budapest szeretné világossá tenni, hogy addig, amíg a főpolgármester nem terjeszti elő a demokratikus működés minimumát garantáló szmsz-módosítási javaslatunkat, a Tisza Párt személyügyi kérdésekben nem tud döntést hozni, így a főpolgármester-helyettesekről sem” – írta vasárnap este a Facebookon Ordas Eszter, a Tisza budapesti frakcióvezetője. Ordas posztjának több rétege is van, jelentése azonban egyértelmű:

a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén a főpolgármester előterjesztése valószínűleg bukni fog, nem fogják megszavazni sem Vitézy Dávidot, sem Kiss Ambrust főpolgármester-helyettesnek.

Az előbb említett jelentés pedig csupán az első réteg. A poszt szövege alapján ugyanis nem teljesen egyértelmű, hogy azonnal „igen” voksokat jelentene-e akár Kissnek, akár Vitézynek, ha Karácsony hajlandó lenne a sokszor vitatott szmsz-módosítást bevinni a szerdai ülésre.

Mint egy matekpélda

Ahogy arról korábban már többször is beszámoltunk, Karácsony Gergely főpolgármester a testület októberi alakulóülésére nem jelölt főpolgármester-helyetteseket, bármennyire is kötelessége lett volna. Azért nem jelölt, mert a frissen felálló közgyűlésben nem volt olyan politikus, akinél egyáltalán esélyt látott volna arra, hogy a rendkívül komplikált felépítésű testület meg is szavazza őt. A 33 képviselővel működő Fővárosi Közgyűlésben ahhoz, hogy egy javaslat átmenjen, az azt kezdeményezőnek legalább 17 szavazatot kell összegyűjtenie. Ez pedig nem egyszerű feladat, mert egyedül egy frakciónak sincs ennyi képviselője. Van tíz-tíz képviselője a Fidesznek és a Tiszának, három a DK-nak, a Kutyapártnak és a Párbeszédnek, három pedig az LMP-s színekben induló Vitézy Dávidéknak. Az utolsó szavazat pedig magáé a főpolgármesteré.

Október óta lehetetlennek tűnik, hogy Karácsony olyan helyettest tudjon jelölni, akit mindkét nagy frakció, sőt talán a teljes testület kész egyhangúlag támogatni. Úgyhogy jöhetett a felemás megoldás: olyan jelölteket kell találni, akik mögé legalább az egyik nagy, tízfős frakciót be lehet terelni biztos többségként. Ez önmagában még mindig nem jelent garanciát arra, hogy a kisebb, háromfős frakciókat is meg lehet győzni az adott jelölt alkalmasságáról, de velük a főpolgármester könnyebben boldogul, mint a nagyokkal.

Miért? A válasz itt magától értetődő: azért, mert az előző, 2019-2024-es ciklusban a DK, a Párbeszéd és a Momentum adta Karácsony hátországát a szocialisták mellett. Utóbbi két pártnak már nincs fővárosi frakciója, azonban a DK és a Párbeszéd most is stabilan mögötte áll, így szavazatuk adottnak vehető. Innentől kezdve már „csak” a kutyapártosokat és Vitézyéket kellene meggyőzni – utóbbit pedig azzal állíthatja maga mellé, hogy frakcióvezetőjüket emelné fel. A Kutyapárt keményebb dió: bár a kampányban három képviselőjük közül ketten, Kovács Gergely és Döme Zsuzsanna nyíltan kiálltak Vitézy mellett, harmadik tagjuk, Baranyi Krisztina a közgyűlés ülésein élesen bírálta Vitézyt, így szavazata biztosnak korántsem vehető. De ez a képlet egyszerűbb része, ezt még meg lehet fejteni.

Karácsony bevállalja a jogsértő helyzetet, de megtartja a helyettesét is

Pénteken tartja alakuló ülését a Fővárosi Közgyűlés, ahol helyetteseket nem választanak, Karácsony Gergely egyelőre vállalja az ezzel járó jogsértő helyzetet. Viszont eddigi helyetteséhez, Kiss Ambrushoz ragaszkodik, meg is tartja, csak immár főigazgatóként. A főpolgármester 19 jogkörét átengedi, de van, amihez ragaszkodik.

Ki, kivel van itt?

A nehezebb csak most jön: a Tisza. Ordas Eszter posztja alapján egyértelmű, hogy a párt frakciója ugyanazt akarja elérni, mint korábban annyiszor, az új szmsz előterjesztését. A Fővárosi Önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról a képviselők hónapok óta nem tudnak megállapodni, ugyanis mind a Tisza, mind a Fidesz, mind Vitézyék abban érdekeltek, hogy jogköröket vonjanak el Karácsony Gergely főpolgármestertől.

Karácsony hajlandó lett volna kompromisszumra: a testület októberi ülésén vitára, majd szavazásra engedte a jelentősen megnyirbált jogköreit tartalmazó, új szmsz-t. Ő azonban tartózkodott, némi meglepetésre pedig a Fidesz leszavazta a javaslatot. Hiába bukott meg tehát a Tisza javaslata egyszer, Ordasék a jelek szerint ragaszkodnak hozzá. Még úgy is, hogy valójában semmi garancia nincs még a javaslat újratárgyalása után sem arra, hogy az át is menjen a képviselő-testületen.

Ha a Tisza nem, talán a Fidesz megszavazza a helyetteseket? – adódik a kérdés. A képlet pedig itt lesz sokismeretlenes. A Tiszának nem Vitézyvel volt baja, „csupán” Kiss Ambrussal. Vele viszont olyannyira, hogy Magyar Péter pártja egy időben hallani sem akart arról, hogy Kiss egyáltalán jelölt lehessen. Kiss-sel Magyaréknak az volt a problémája, hogy a 2000-es évek második felében politikai szerepet vállalt a Bajnai-kormányban. A múlt idő nem véletlen: Ordas és a Tisza posztja alapján egyáltalán nem egyértelmű, hogy ha napirendre tűzné Karácsony az szmsz-módosítást, akkor hajlandók lennének-e megszavazni Kisst, vagy így sem akarják őt.

Kiss Ambrus​
Túry Gergely

A Fidesznek pedig mindkét jelölttel baja van. Kiss Ambrus kapott hideget-meleget az utóbbi öt évben, Vitézy Dávid azonban feltehetően még sokkal jobban böki a csőrüket, mint Kiss. Erre utal, hogy Szentkirályi Alexandra, a Fidesz frakcióvezetője az utóbbi hetekben, hónapokban közzétett posztjaiban óva intette Vitézyt az „árulástól”, vagyis attól, hogy a Tisza és az ellenzéki frakciók szavazataival akarjon főpolgármester-helyettes lenni. Vagy hogy egyáltalán bárki szavazataival is erre a posztra akarjon kerülni. Szentkirályiék érvelése azon alapszik, hogy a Fidesz főpolgármester-jelöltje a kampányhajrában Vitézy Dávid javára lépett vissza a választástól, és arra buzdította a fideszeseket, hogy szavazzanak az egykori közlekedési államtitkárra. Szentkirályi ezért árulózik: ő a fideszes szavazók emberének is tartja Vitézyt, akiket szerinte elárulna azzal, ha bemenne abba a városvezetésbe, amelynek leváltásáért kampányolt és indult tavasszal.

Így viszont a rendkívül bonyolult képlet után egyenlőségjelet rakni ugyan lehet, csak nem érdemes: ennek a példának így nincs megoldása. Változtatni kellene rajta.

Vitézy sem tartja valószínűnek

A helyzet szinte megoldhatatlan jellegével maga Vitézy is tisztában van. Hétfőn a Facebookon ugyanis arról írt, hogy ugyan megtisztelő a főpolgármester bizalma, Budapest érdekében pedig akár még korábbi választási ellenfelével is kész együttműködésre, és nem is ugrik el a feladat elől, mégsem tartja reálisnak, hogy megszavazzák őt szerdán a képviselők. Erre pedig több okot is hoz.

Arról már korábban több forrásból is értesültünk, hogy Vitézy Karácsony Gergelynek több feltételt is támasztott ahhoz, hogy elvállalja ezt a posztot. „Tisztázni kell a közösen megvalósítani kívánt programot, tehát azt, hogy mitől lesz jobb a budapestiek élete ettől. Ezután rögzíteni kell a felelősségi köröket, szakterületeket, a hatásköröket és a feladatokat, mert csak így lehet elérni azt, hogy a közös munka valódi hatékonyságot és ne folyamatos konfliktust hozzon magával. Ezek az előkészítő tárgyalások a világos szándékaim ellenére nem zárultak le a mai jelölést megelőzően, ezekről sem szóbeli, sem írásbeli megállapodás nincs köztünk a főpolgármesterrel – ez pedig feltétele a közös munkának” – írta.

Vitézy Dávid
Veres Viktor

És ez még csak a kezdet. Vitézy egyetért a Tiszával abban, hogy kell az új szmsz, ráadásul egy olyan, „amely a döntéshozatalban erősíti a közgyűlés szerepét a főpolgármester és a helyettesei kárára” – még úgy is, hogy az egyik helyettes pont ő lenne. A választók ugyanis – vezette le Vitézy – a változásra szavaztak, ennek a változásnak pedig a választói szándéknak megfelelően meg kellene jelennie az új városvezetési struktúrában is.

Emellett ahogy a Tisza és a Fidesz, Vitézy is ragaszkodik ahhoz, hogy a közgyűlésnek kell döntenie a fővárosi cégek vezetőiről. Ez az egyik olyan jogkör, amelyhez Karácsony vasmarokkal ragaszkodik.

Megoldás?

A helyzet többféleképp is feloldható lenne, mégsem valószínű, hogy ez szerdáig sikerülni fog. Első körben a Tisza tudná elrántani a kormányt azzal, hogy elengedi az szmsz-ről szóló elvárását. Ez viszont kevéssé valószínű: Magyar Péter pártja erőből politizál, nehezen képzelhető el, hogy akkora társadalmi felhatalmazással a hátuk mögött, amit tíz mandátum jelent, engednének egy olyan főpolgármesternek, akit csupán pár száz szavazat többséggel választottak meg.

Így a labda Karácsony térfelén pattog: mivel ő erőből nem fog tudni fellépni sem a Tisza, sem a Fidesz ellen, valahol engednie kell. Ha a Fidesznek enged, akkor a Tisza joggal sütheti rá, hogy összejátszik a kormánypárttal, ennek gyanúja pedig az ellenzéki érzelmű fővárosban súlyos teher, különösen úgy, hogy Karácsonyra ez az olimpiaügy miatt már rávetült. A másik opció, hogy a Tiszának enged, ugyanakkor Karácsony ragaszkodik jogköreihez, például ahhoz, hogy két közgyűlés között hozhasson felelős döntéseket.

Karácsony Gergely döntött, elindul a párbeszéd a budapesti olimpia megrendezéséről

A megvalósíthatósági jelentést 2026. szeptember 30-ig kell elkészíteni.

Van persze egy harmadik lehetőség is: visszavonja javaslatát, amelyben beterjesztette Vitézy Dávid és Kiss Ambrus nevét. Ez arcvesztést jelentene ugyan, de valószínűleg nem akkorát, mint amekkorát szerdán jelenthet majd, ha estefelé a szavazáson mindkét jelöltje elhasal.

Önmagában az, hogy Budapestnek nincsenek főpolgármester-helyettesei, nem tragédia, igaz, nem is teljesen legális. Ezzel a főváros úgynevezett mulasztásos jogsértésbe csúszik, ott van már hónapok óta. Ezt a helyzetet pedig a kormányhivatal oldhatja fel, arról, hogy hogyan, itt írtunk bővebben.

A szerdai Fővárosi Közgyűlésről percről percre közvetítésünkben fogunk beszámolni.

Teljes a politikai patthelyzet Budapesten, a nagy kérdés az, kinek áll érdekében, hogy változtasson ezen

Látszólag kibékíthetetlen ellentétek közepette, de megkezdődött a kompromisszumok keresése az új összetételű Fővárosi Közgyűlés alakuló ülése előtti napokban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!