szerző:
Tornyos Kata
Tetszett a cikk?

A szélsőjobboldalt jellemző nacionalizmus és külföldellenesség a sokkoló elnökválasztási eredmények alapján új valósággá válhat Romániában. A szomszédos országban élő magyarok segítségével próbáltuk megfejteni az elmúlt hétvége váratlan történéseit.

Azzal ijesztgetik az erdélyi magyarságot, hogy nagy bajban lesznek, ha a szélsőjobboldal nyer, ezért nagyon fontos, hogy mindenki elmenjen szavazni

– adott röpke betekintést a közhangulatba a HVG-nek egy Gyergyószentmiklóson élő magyar, miután vasárnap teljesen váratlanul a szélsőjobboldali, TikTokon kampányoló Calin Georgescu nyerte meg a romániai elnökválasztás első fordulóját. 

A több mint kétmillió szavazattal győzedelmeskedő politikus a semmiből került elő, olyannyira, hogy nemcsak a magyar olvasók, de a TikTokot nem használó romániaiak zöme sem ismerte a nevét vasárnapig: „Múlt héten hallottam először Georgescuról egy taxisofőrtől, amikor Kolozsváron jártam” – vallotta be a romániai születésű Réka, aki bár három éve Magyarországra költözött, továbbra is aktívan követi a szomszédos ország politikáját. A TikTokon kívül sehol sem kampányoló jelöltet hétfőn mutattuk be:

Sokkoló román elnökválasztás: semmiből jövő szélsőjobbos TikTok-sztár vitte el a show-t

Bár román Trumpként emlegetik, Putyin szelleme lengi be a romániai elnökválasztás meglepetésgyőztesét, Călin Georgescut. A kizárólag a TikTokon kampányoló jelölt győzelme olyan váratlanul érte a román nyilvánosságot, hogy csak vasárnap éjfél előtt kezdtek megjelenni a róla szóló ismertetők. Akárhogyan is állított maga mögé annyi embert Georgescu, annyi biztos, hogy Ilyen támogatás a magyarellenes erők mögött Vadim Tudor ezredfordulós sikere óta nem volt.

Réka szerint megdöbbentő, ami jelenleg Romániában zajlik, de nem gondolja, hogy kizárólag a kint élő magyarokat érheti sorscsapásként a szélsőjobboldali politikus megválasztása, ugyanis szerinte az egész társadalom számára, kollektíven is vészjósló az első forduló eredménye.

Orbán-párti és magyarellenes?

Első látásra mindenképpen aggodalomra adhat okot az erdélyi magyarság számára egy nacionalista vezető, bár a helyzetet árnyalja, hogy Georgescu eddigi retorikája kifejezetten illeszkedik Orbán Viktoréhoz, annyira, hogy egy 2022-es interjúban csodálatát fejezte ki Orbán „tárgyalási képességei” iránt. Továbbá szinte szóról szóra ismétli a magyar miniszterelnök „békepárti” álláspontját is: ki kell maradni a háborúból, ez nem a mi háborúnk, nekünk a saját érdekeinket kell képviselni.

Így egyáltalán nem kizárt, hogy a szélsőjobboldali jelölt megválasztása esetén tovább nőhet Orbán környékbeli szövetségeseinek köre, a kérdés ugyanakkor fennáll: ebből az esetleges partnerségből a külhoni magyarok is előnyt tudnak-e kovácsolni maguknak?

Nehéz megválaszolni a fenti kérdést, legalábbis az általunk megkérdezett határon túl élő magyarok nem tudják egyelőre, hogy mi vár rájuk. De Rékához hasonlóan a román-magyar kettős állampolgár Anita sem gondolja, hogy a magyarokat többszörösen sújthatja Georgescu előretörése. Ő így fogalmazta meg a véleményét:

eddig is el voltunk nyomva, és nem foglalkoztak velünk, szerintem már nem tudnak meglepni. Nincs jó, csak kisebb vagy nagyobb rossz.

Szerinte az elmúlt évek vezetői mind korruptak voltak, és mindig addig loptak, amíg le nem járt a mandátumuk.

Romániában van hagyománya a szélsőjobbnak, és a mostani elnökválasztást megelőző felmérések arra utaltak, hogy a globális trendekbe illeszkedve erőre kapott ez a politikai szárny. Októberi közvélemény-kutatások azt jósolták, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök mellett George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke kerülhet a romániai elnökválasztás második fordulójába – ekkor azonban Georgescuról még senki sem beszélt.

Azt is fontos megemlíteni, hogy az erdélyi magyarság a román szélsőjobbnál is Nyugat-ellenesebb és oroszbarátabb egy májusi kutatás szerint. Nem csoda, hogy a magyar propaganda által megdolgozott romániai magyarok is nagy számban a meglepetésgyőztes mellé álltak, ami tovább bonyolítja annak a kérdésnek a fejtegetését, hogy egy esetleges Georgescu-elnökség mit hozhat majd a magyar kisebbség számára.

Algoritmus és megosztottság

„Néhány éve futottak be újra a szélsőjobboldali pártok, köztük az AUR is. És bár az első forduló győztese függetlenként indult, valószínűnek tartom, hogy sok, hasonló nézetet valló párt áll Georgescu mögé a vasárnapi második fordulóban, így veszélyes irányt vehet a parlamenti választás is – osztotta meg aggodalmát Réka. Hozzátette: mindig is voltak szélsőséges, nacionalista pártok, de eddig nem érezték annak a veszélyét, hogy átvehetik az irányítást az ország felett.

A valódi kérdés szerinte az, hogy hogyan nyerhetett választást egy olyan ember, akiről a lakosság jelentős része nem is hallott.

A HVG-vel megosztott vélemények alapján most rengetegen találgatnak és próbálják megérteni, ami történik. Terjednek pletykák orosz befolyásról is, míg mások szerint sokat számított a TikTok algoritmusának sikeres kihasználása, amit nemcsak a fiatalok, de szüleik is aktívan és tömegesen használnak. A politikus profin leforgatott videóiban Putyin szellemében vágtat lovon, űz keleti küzdősportokat és tárgyal tökéletesre vasalt öltönyben. Posztjait tízezrek osztják meg és hozzászólások özönével terjednek a közösségi médiában.

A hitelkockázati elemzőként dolgozó Ede, aki néhány éve költözött ki Bukarestbe, úgy gondolja, hogy a Magyarországra jellemző megosztottság nem ismeretlen Romániában sem. Míg a nagyvárosi, értelmiségi réteg masszívan a Momentum testvérpártjának, az USR-nek a jelöltjét, Elena Lasconit támogatja, addig a falvakban a polgármestereknek elég nagy befolyásuk van arra, hogy az emberek kire szavazzanak. Ráadásul ezek a térségek kevésbé részesültek a gazdasági növekedésből, ezért a lakosság egy része frusztrált, és alternatív forrásokból szerzi be az információt, így jobban rezonált a TikTok-sztár Georgescu szociális elégedetlenséget meglovagoló szólamaira.

Romániában három egymást követő héten tartanak választásokat: múlt vasárnap volt az elnökválasztás első fordulója, december 1-jén parlamenti választások lesznek, december 8-án pedig az elnökválasztás második fordulóját tartják, ahol Lasconi csap majd össze Georgescuval. Így egyelőre csak találgatni lehet, hogy mi vár a 19 millió fős Romániára, de sorsdöntő lehet a külhoni magyarok számára az eredmény.

A kiemelt kép forrása: DANIEL MIHAILESCU / AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!