szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Más hasonló zsarolások esetén általában egy évig árulják az adattolvajok az információkat.

Bár a nagy nyilvánosság ezt nem láthatja, továbbra is licit alatt vannak azok a magyar katonai információk, amiket az állami Védelmi Beszerzési Ügynökségtől loptak el hekkerek – állította a Népszavának egy biztonsági szakértő.

Ennél többet azonban nem tudni, így azt sem, tett-e bárki is ajánlatot nekik a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) szerveréről letöltött dokumentumokért. Más hasonló lopások, zsarolások esetén általában egy évig árulják az adattolvajok az információkat. Ha pedig nincs vevő az érzékeny adatokra, akkor a hekkerek általában kiteszik az egészet a netre.

November 14-én derült ki, hogy az Inc. Ransomware nevű zsarolóvírus segítségével adatokat loptak a szervezet fájlszerveréről, a dokumentumokért pedig ötmillió dollárt követeltek. Akkor lapunk megkeresésére a Honvédelmi Minisztérium elismerte a támadás tényét, és jelezte, hogy az ügyben feljelentést tettek, nyomozás indult. Az aznapi kormányinfón aztán Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is megerősítette, hogy a hackerek titkosított anyagokhoz is hozzáfértek, egyúttal kijelentette, hogy a kormány nem fog engedni a hackerek zsarolásának.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter az eset után felmentette tisztségéből Pachner Róbertet, a Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. (VBÜ) vezérigazgatóját.

A megszerzett dokumentumok között beszerzések műszaki leírásaitól kezdve ütemterveken át a szerződéseket tartalmazó mappákig sok minden volt, ami a beszerzési partnereket és a szövetségeseket is kiszolgáltatott helyzetbe hozza például a piaci és politikai riválisokkal szemben, ám a hivatalos nyilatkozatok szerint igazán érzékeny, a honvédelemben katonai struktúrára, felépítésre vonatkozó adatokat nem tartalmazott a nyilvántartás. 

Oroszországban rekedt helikopterek, befagyasztott beszerzések: jelentős katonai titkokat loptak el a honvédségtől a hackerek

A külügyminisztérium után a honvédségi beszerzéseket intéző állami céget is kibertámadás érte. A kormány ezúttal is bagatellizálni igyekszik a károkat, ám ütemtervek, személyes adatok és beszerzések is kikerültek. A kiszivárgott dokumentumok szerint veszélybe kerülhet az is, hogy védelmi kiadások elérjék a GDP legalább 2 százalékát, pedig ennek a NATO-vállalásnak a teljesítését Donald Trump is többször követelte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!