szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Júliustól könnyítettek az újszülöttek örökbefogadásán, de nem árulta el az illetékes minisztérium, hogy hány ilyen eset történt.

Jelenleg az egészségügyi intézményekben hagyott újszülöttek létszáma mintegy 260 – közölte az Országos Kórházi Főigazgatóság a Népszavának. Az OKF azt is hozzátette, az egyes kórházakban az el- és otthagyott kicsik létszáma folyamatosan változik, ahogyan az is, mikor kerültek az intézménybe.

A lap még szeptemberben számolt be arról, hogy országosan 280-300 elhagyott újszülött rekedt kórházban, míg tavaly 50-100 csecsemő várt hónapokig nevelőszülőkre. A most közölt szám ennél alig 20-40-nel kevesebb, arra a kérdésre, miként sikerült csökkenteni a létszámot, hogyan oldották meg a kisbabák helyzetét, és közülük hányat sikerült örökbe adni, nem válaszoltak.

Háromszor annyi elhagyott csecsemő vár nevelőszülőkre a kórházakban, mint tavaly

Közel háromszázan vannak, a magyar gyermekvédelem nem tud gondoskodni róluk.

A kérdés aktualitása, hogy tavaly július 1-jén lépett hatályba az a szabály, miszerint a jövőben az örökbe adáshoz nincs szükség annak a szülőnek a hozzájárulására, aki gyermekét közvetlenül a születést követően az egészségügyi intézményben hagyja, és a zárójelentés kézhezvételétől számított hat héten belül ő vagy a gyermek más hozzátartozója nem jelentkezik a csecsemőért.

Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára még novemberben azt mondta, megtörténtek az ehhez a szabályhoz köthető első gyorsított örökbefogadások. A cikk szerint szeptember 30-ig 31, kórházban hagyott gyermeket nyilvánítottak örökbefogadhatónak, október 24-ig pedig 7 gyermek örökbefogadási eljárása már lezárult, tíz gyermek örökbefogadása folyamatban van. A júliustól eltelt időszakról hiába kérdezték az illetékes tárcát, a Kulturális és Innovációs Minisztériumot, nem válaszoltak a megkeresésükre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!