szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A magyar miniszterelnök ismét leült Tucker Carlsonnal beszélgetni, ezúttal Dubajban, ahol a Donald Trump megválasztása utáni világ kihívásait és lehetőségeit vették át. Orbán nem győzte hangsúlyozni, hogy az amerikai elnök máris megváltoztatta a nyugati politikai gondolkodást. A miniszterelnök szerint Donald Trump nagy feladata rávenni az oroszokat arra, hogy állítsák le a háborút úgy, és közben úgy érezhetik, hogy ők győztek.

Tucker Carlsonnal régi ismerősként üdvözölhették egymást a dubaji világkormányzati csúcstalálkozón, de Orbán Viktor ezúttal már egy olyan világpolitikai közhangulatban ült le beszélgetni a magát a rajongójának tudható műsorvezetővel, amelyben Donald Trumpé lett a központi szerep. Orbán ezt nem is győzte kihangsúlyozni. Az MTI tudósítása szerint arról beszélt, hogy Magyarország 15 éve dolgozik liberális ellenszélben azon, hogy megállítsa a migrációt, megvédje a hagyományos értékeket, tiszteletben tartsa a vallási közösségeket, alacsonyan tartsa az adókat, ami unortodoxnak számít a liberálisok számára. Hozzátette: bár most már nevetünk rajta, de az utóbbi 15 évet kifejezetten nehéz volt túlélni: „egyfelől az Egyesült Államok nehezedett ránk, másfelől Brüsszel tartott minket nyomás alatt (…) Most legalább az amerikaiak már nem taposnak a mellkasunkon, a brüsszeli nyomást kell csak megszüntetni”. 

Orbán most már tudni véli azt is, hogy hogyan működött a „globális liberális mélyállam”. Mint mondta, a nyugati liberális elit az amerikai adófizetők pénzét használta arra, hogy terjessze az ideológiáját szerte a világon. Magyarországon több mint 60 nem kormányzati szervezetet (NGO) támogatott, politikusokat, médiumokat pénzelt, „ami a szuverenitásunk és függetlenségünk elleni összeesküvés volt”. Hozzátette: ugyanez történik Brüsszel részéről, ami még felháborítóbb, mert mi is hozzájárulunk az uniós költségvetéshez, és abból a pénzből támogatják az ellenségeinket. 

A miniszterelnök szerint Donald Trump megváltoztatta a Nyugat politikai gondolkodásmódját például a migráció és a zöld megállapodás tekintetében is, szerinte ma már mindenki azt mondja, hogy a gazdasági versenyképesség az első, és a zöld kérdések csak ezután következhetnek. Ugyanígy „rehabilitálva” látja a kereszténységet, amelyről korábban szerinte azt mondták, középkori dolog, ma már elismerik, hogy tiszteletben kell tartani a vallási közösségeket. A családokkal kapcsolatban az volt a bevett nézet Nyugaton, hogy meghaladta az idő ezt az intézményt, és más felállásban kellene inkább az embereknek együtt élni, mára ez is megváltozott – vette sorra a saját politikai szlogenjeit is. Mint fogalmazott, az „őrült genderpropagandáról” ma már nyíltan kimondják, hogy nem helyes, az ukrajnai háború kapcsán pedig régen az volt a rossz, aki békét akart, és az volt a jó, aki a háborút támogatta, ma ez már pont fordítva van Orbán szerint.

A kormányfő szerint a baloldali-liberális közösség valamiféle rosszként tekintett a saját civilizációjára. „Nem erősebbé akarta tenni, hanem úgy akarta fejleszteni, hogy közben romba dönti, ami igazi kommunista ötlet” – fogalmazott. Megjegyezte, hogy ez a közösség nem szereti a nemzetét, időnként még szégyellik is, hogy egy nemzethez tartoznak, és nácinak, szélsőjobboldalinak tartják azt, aki büszke a nemzetére, és úgy gondolja, hogy a nemzetért kell dolgoznia. Az ő nézetük szerint „én egy fasiszta vagyok, egy középkori, feudális, keresztény-radikális” ember, ami abszurd dolog – hárított Orbán, aki meg van győződve arról, hogy az emberek többsége ma már elutasítja a tömeges migrációt, de szerinte az elit nehezen változtatja meg az álláspontját, és ez nyomás alá helyezi a demokráciát. 

Szóba került a gazdaság is. Orbán szerint harminc évvel ezelőtt a világ legnagyobb gazdasága még az Európai Unió volt, ma már csak a harmadik, a világ öt legnagyobb gazdasága között pedig nincs egyetlen európai sem. Az unió sikere mindig is szorosan összefüggött a német gazdaság sikerével, és mivel ők most szenvednek, mi is szenvedünk – mondta. Ennek oka, hogy a német gazdaságnak és az európai gazdaságnak volt egy jól működő szerkezeti modellje, amely az olcsó orosz energia és a fejlett európai technológia találkozásán alapult, és ez versenyképességet eredményezett. Az ukrajnai háború miatt elszigeteltük magunkat az olcsó energiától, és nincs új stratégiánk, hogyan lehetnénk ismét versenyképesek, nincsenek ötletek, nincsenek víziók – sorolta Orbán. 

Az új amerikai vezetés Európa, Kína és az Egyesült Államok háromszögében gondolkodik – mondta, hozzátéve, fontos lenne, hogy Európa ne üldögéljen tétlenül, hanem legyen ötlete, javaslata arra, hogyan lehetne átalakítani a mostani kereskedelmi kiegyensúlyozatlanságot. Ha ez nem sikerül, akkor majd szenvedhetünk a vámoktól Orbán szerint.

A beszélgetés során nem kerülték meg a klímaváltozás kérdését sem. Orbán Viktor azt emelte ki, hogy nem lehet kizárólag egy ideológia mentén, a gazdasági érdekekkel szembe menve sikert elérni, márpedig szerinte a zöld megállapodás gyakorlatilag az EU öngyilkossági kísérlete. 

Nem Putyin-párti, hanem magyarpárti

Orbán Viktor nevetségesnek nevezte azt az amerikai sajtóban is gyakran szereplő állítást, hogy ő Vlagyimir Putyin orosz elnök bábja volna, de kifejtette, hogy ha komolyan venné, akkor azt mondaná rá, hogy ő nem Putyin-párti, hanem magyarpárti ember. „Először is az én dolgom a nemzetem szolgálata. Másodszor: nekünk vannak tapasztalataink az oroszokkal, nem volt az kellemes időszak” – mondta. Magyarország mindig három hatalmi központ között vergődött: Berlin, Isztambul és Moszkva. Mindegyik legalább egyszer megszállta Magyarországot, az oroszok háromszor. Azon a helyen, ahol Magyarország van, ezek közül lehet választani – tette hozzá.

„Amikor én 2010-ben másodszor is kormányra kerültem, megállapodtam Putyin elnökkel abban, hogy ami a múltban a két ország között történt, azt hagyjuk meg a történészeknek, és mostantól alakítsunk ki ésszerű együttműködést, gazdasági kapcsolatokat. Olyan jókat, amennyire csak lehetséges. És így lett, ez működik, és az oroszok megtartották a szavukat. Amit Putyin megígért, azt megtartotta. És én is. Úgyhogy én nem állok hozzá olyan negatívan, destruktívan az oroszokhoz, mint ma sok nyugati vezető” – jelentette ki a miniszterelnök, akinek mindig az volt a véleménye az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban, hogy ez nem Ukrajnáról szól, ez a háború a NATO bővítéséről szól. A háború szerinte azért tört ki, mert Oroszország megszállta Ukrajna egy részét, hogy megakadályozza az ország NATO-csatlakozását. 

Orbán szerint Donald Trump az orosz-ukrán háború kapcsán ugyanazt a logikát követi, mint amit Magyarország javasolt az utóbbi három évben. Szerinte ha Trump elnök nem talál valamilyen megoldást a háború lezárására, akkor Ukrajna válhat könnyen az Európai Unió Afganisztánjává, és magát az EU-t is tönkre teheti. Trump elnök nagy feladata rávenni az oroszokat arra, hogy állítsák le a háborút úgy, és közben úgy érezhetik, hogy ők győztek – fogalmazott.

„Ukrajnáról és elnökéről szólva először is mindenképpen hősies, amit csináltak és amit csinálnak, hibáikkal együtt. Másodszor: szerintem félreértették a Nyugat szándékait. Azt gondolták, hogy a Nyugat mindig fogja őket támogatni. Ebből kifolyólag nem úgy viselkedtek, ahogy az ő helyzetükben viselkedniük kellett volna. Ha valaki bajban van, akkor segítségre van szüksége, és ha segítséget kér, akkor azt a megfelelő hangnemben kell megtennie. De az örökös nyugati támogatás feltételezése részükről hiba volt” – mondta Orbán. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!