A német választás után az AfD csatlakozhat a Fidesz EP-frakciójához
A Patrióták Európáért ezzel 101 fősre duzzadhat az Európai Parlamentben, míg az AfD jelenlegi képviselőcsoportja, a Mi Hazánk részvételével működő Szuverén Nemzetek Európája széteshet.
HVG
A szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) a vasárnapi német választás után a Patrióták Európáért (PfE) európai parlamenti frakciójához csatlakozhat, így egy képviselőcsoportba kerülhet a Fidesszel – erről az Euronews írt. A portálnak több forrás is megerősítette, hogy felmerült az AfD csatlakozása, ugyanakkor egyelőre hivatalos tárgyalásokig még nem jutott el a folyamat.
“Egyértelmű és megállíthatatlan út vezet a konzervatív, hazafias és szuverenista erők egyesüléséhez” – nyilatkozta a Patrióták kötelékébe tartozó spanyol Vox EP-képviselője, Hermann Tertsch a lapnak. “Még ha azt nem is tudjuk megjósolni, hogy ez mikor fog megtörténni, a dolgok egyértelműen felgyorsultak” – mondta Tertsch, aki szerint az AfD csatlakozásával kapcsolatos aggályok mára nagyrészt szertefoszlottak Orbánék képviselőcsoportjában. A német párt bevonását korábban a frakció legnagyobb tagja, a francia Nemzeti Tömörülés ellenezte, így az AfD sorsát az határozhatja meg, hogy meglágyul-e Marine Le Penék szíve az irányukba.
A Patrióták jelenlegi 86 képviselőjükkel az EP harmadik legnagyobb frakcióját adják, amennyiben valóban csatlakozik az AfD, a képviselőcsoport 15 fővel növelheti létszámát. Ez egyben a német szélsőjobboldali párt jelenlegi EP-frakciójának, a Szuverén Nemzetek Európájának a végét is jelentené, hiszen a többek között a Mi Hazánk Mozgalom egyetlen képviselőjének, Borvendég Zsuzsannának a részvételével működő csoport így a fennmaradáshoz szükséges 23 fős létszám alá csökkenne.
Jelentős kockázatot vállalt Orbán Viktor azzal, hogy a német parlamenti választások hajrájában feladta eddigi semlegességét, és a populista-szélsőjobboldali AfD oldalára állt, sőt vendégül látja Alice Weidelt, a párt társelnök-kancellárjelöltjét. Szemben azonban Donald Trump megválasztásával, Berlinben nehezen képzelhető el olyan fordulat, ami azonnali hasznot hajtana a magyar kormányfőnek.
A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.