VSquare: Orbán balkáni eszkalációt kockáztatott, az USA leplezte le a TEK boszniai akcióját
Horvátország kész lett volna letartóztatni Hajdu Jánosékat.
HVG
„Orbán súlyos balkáni konfliktust kockáztatott, Horvátország akár TEK-eseket is letartóztatott volna” – írta a VSquare hírlevelében Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró. Panyi új részleteket túrt ki arról az akcióról, amit a Terrorelhárítási Központ hajtott volna végre Bosznia-Hercegovinában, ahol a feladatuk az értesülések szerint Milorad Dodik szerb szeparatista vezető kimenekítése lett volna. Szerinte a TEK konkrétan Orbán Viktortól kapott parancsot Dodik kimenekítésére.
Ilyen az, amikor Orbán Viktor nem avatkozik be más államok belügyeibe: magyar pénz és terrorelhárítók érkeztek Bosznia-Hercegovinába. Milyen politikai haszonszerzés reménye vezeti a Balkánon kavaró magyar miniszterelnököt, amikor a térség autoriter vezetőivel barátkozik? Vagy szimplán csak az orosz érdekeknek való megfelelés a cél?
A terv az volt, hogy Dodikot a Hajdu János vezette csapat akkor hozza ki, ha a boszniai hatóságok megpróbálják letartóztatni a politikust. „Az erre a vészforgatókönyvre felvázolt terv úgy szólt, hogy a TEK-esek Horvátországon keresztül próbálták volna meg Dodikot Magyarországra csempészni. Csakhogy maga ez terv egyrészt kiszivárgott, másrészt bár Dodikot a szarajevói bíróság valóban egy év börtönre ítélte, de fellebbezhetett a döntés ellen, és nem kellett az azonnali letartóztatástól félnie” – írja Panyi.
A terv kiszivárgásáról azonban kiderült, hogy
„valójában az Egyesült Államok volt az, mely már a kezdetektől tudta, hogy a TEK-esek mire készülnek, és az amerikaiak voltak azok, akik azonnal értesítették Horvátországot.
A források szerint ezt követően a horvát hatóságok komolyan készültek rá, hogy megakadályozzák Dodik átcsempészését, és hajlandóak lettek volna a szeparatista szerb vezetőt, sőt, ha odáig fajul a helyzet, még Orbán TEK-eseit is fel- és letartóztatni a horvát határon” – írja Panyi.
Az oknyomozónak egy európai tisztviselő arról beszélt, hogy ez súlyos eszkalációt jelentett volna a térségben, amely „akár egy teljesen kiszámíthatatlan következményekkel járó konfliktust is kirobbanthatott volna”. Az amerikaiak pedig kiborultak. Panyi állítása szerint amikor egy magyar tisztségviselőt kérdezett arról, hogy mennyire, a válasz egyszerű volt: „nagyon”.
Az Európai Unió bosznia-hercegovinai békefenntartó missziója, az EUFOR Althea megerősítette, hogy ideiglenesen megnöveli katonai erőit az országban az ott élő állampolgárok biztonságának érdekében.
Isten kiválasztott népének tartják magukat, talán másfél millióan lehetnek, az egyik legnagyobb diaszpórájuk Dél-Amerikában van, a zsidók a legjobb barátaik és gyanakodva néznek a megjuhászodott dzsihádistákra, akik Szíriát vezetik.