szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió bosznia-hercegovinai békefenntartó missziója, az EUFOR Althea megerősítette, hogy ideiglenesen megnöveli katonai erőit az országban az ott élő állampolgárok biztonságának érdekében.

Az EUFOR képessége kulcsfontosságú Bosznia-Hercegovina biztonságának és stabilitásának további támogatása szempontjából. A következő napokban a lakosság fokozott EUFOR-jelenlétet észlelhet – olvasható a hivatalos közleményben, amelyet a Klix.ba boszniai hírportál ismertetett szombaton.

“Az EUFOR továbbra is pártatlan, többnemzetiségű és tekintélyes haderő, amely rendelkezik a szükséges katonai erőforrásokkal ahhoz, hogy támogassa a bosznia-hercegovinai hatóságokat a stabil és biztonságos környezet fenntartásában Bosznia-Hercegovina minden állampolgára számára. Az EUFOR továbbra is elkötelezett e feladat mellett” – írták.

Denis Becirovic, a háromtagú boszniai államelnökség soros vezetője pénteken felszólította az EUFOR-t, hogy sürgősen kérjen erősítést az ország stratégiai pontjaira, hogy megakadályozzák a további destabilizációt. A bosnyák Becirovic megítélése szerint “támadás folyik az alkotmányos rend ellen”, mert Milorad Dodik, a Szerb Köztársaság elnöke és társai megpróbálják elérni a bosznia-hercegovinai alkotmány hatálytalanítását, ami szerinte az 1992-1995-ös háborút lezáró daytoni megállapodás megsemmisítésére irányuló, “tíz éve tartó erőfeszítéseik csúcspontja”.

Pénteken Zeljko Komsic, a bosznia-hercegovinai államelnökség boszniai horvát tagja azt is kérte az Európai Tanácstól, hogy vonják ki az országban állomásozó magyar EUFOR-kontingenst, mondván az EUFOR–Althea missziónak teljesen semlegesnek kell maradnia, és kizárólag a mandátuma keretein belül kell működnie, a magyar kormányzat magas rangú képviselők viszont nyíltan támogatják Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét. A nyilatkozat nem véletlen: Budapest legújabban a Terrorelhárítási Központ (TEK) 78 fegyveres munkatársát küldte a boszniai Szerb Köztársaságba. Hivatalosan a helyi erők kiképzésére és közös gyakorlatozásra, de a VSquare oknyomozó portál értesülései szerint valódi céljuk az lehetett, hogy szükség esetén kimenekítsék a börtönbüntetésre ítélt Dodikot.

Az egész ügyről, illetve, hogy a magyar kormány miért szimpatizál ennyire Dodikkal, itt írtunk:

Bocs, mégis lesznek náluk fegyverek – miért küldenek 78 magyar TEK-est Bosznia-Hercegovinába?

Ilyen az, amikor Orbán Viktor nem avatkozik be más államok belügyeibe: magyar pénz és terrorelhárítók érkeztek Bosznia-Hercegovinába. Milyen politikai haszonszerzés reménye vezeti a Balkánon kavaró magyar miniszterelnököt, amikor a térség autoriter vezetőivel barátkozik? Vagy szimplán csak az orosz érdekeknek való megfelelés a cél?

Dodik csütörtökön írta alá a boszniai szerb igazságügyi szervek szövetségitől történő elszakadásáról szóló jogszabályokat, amelyeket a boszniai szerb parlament február 27-én, két nappal azután fogadott el, hogy a szövetségi bíróság a boszniai nemzetközi főképviselő döntéseinek figyelmen kívül hagyása miatt első fokon egyévi letöltendő börtönbüntetésre ítélte, és hivatali tevékenységeitől hat évre eltiltotta Dodikot.

A bosznia-hercegovinai alkotmánybíróság pénteken hatályon kívül helyzete ezeket a törvényeket, amelyek alkotmányosságáról a végső döntést az ország legfelsőbb bírósága hozza meg. Dodik három évtizede beszél arról, hogy a boszniai Szerb Köztársaságnak függetlenné kell válnia, és szerinte Bosznia államként működésképtelen.

A magyar külügyi államtitkár gépét nem engedte be az országba a bosnyák kormány

Magyar Levente szarajevói látogatása elmaradt, viszont Banja Lukába, a boszniai szerbek székhelyére eljutott, ahol gyorsan el is mondta, hogy nem Milorad Dodik, hanem az ukrajnai béke ellen tevékenykedő nyugati kormányok akarják destabilizálni az országot.

A boszniai szerb parlament az utóbbi években megszavazta az entitás saját védelmi, igazságügyi és adórendszerének bevezetését, a szövetségi intézményrendszerből történő kilépését, valamint saját választási törvényt, ami szövetségi szinten súlyos belpolitikai feszültségekhez vezetett.

A boszniai Szerb Köztársaság elnökének lépéseit Marco Rubio amerikai külügyminiszter is bírálta. A politikus X-oldalán pénteken azt írta: Dodik intézkedései aláássák Bosznia-Hercegovina intézményeit, és fenyegetik azok biztonságát és stabilitását.”Nemzetünk arra ösztönzi Bosznia-Hercegovina politikai vezetőit, hogy vegyenek részt a konstruktív és felelősségteljes párbeszédben. Felszólítjuk partnereinket a régióban, hogy csatlakozzanak hozzánk, és lépjenek fel e veszélyes és destabilizáló magatartás ellen” – írta az amerikai tárcavezető.

Nyitóképünkön a két jó barát: Orbán Viktor és Milorad Dodik

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!