szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magántőke bevonásával próbálnak megfizethető lakhatást teremteni Kelenföldön.

Szerdán tárgyal a Fővárosi Közgyűlés arról az előterjesztésről, amely szerint a kelenföldi pályaudvar és a Budaörsi út között fekvő, fővárosi tulajdonú telket 5,5 milliárd forintra becsült áron adnák el, cserébe a beruházó az ott épülő lakásokból legalább 150-et tíz évre bérbe adna a fővárosi lakásügynökségnek, a piaci ár 80 százalékáért.

Ezeket a lakásokat a fővárosi közszolgáltatásban dolgozók bérelhetnék majd a lakásügynökségtől, de Kiss Ambrus főigazgató (képünkön) szerint nem tennének különbséget a fővárosi cégek munkavállalói, illetve a tanárok és egészségügyi dolgozók között.

Új panelprogrammal készül a főváros, júniusban már ki is írnák a pályázatot

A rákosrendezői projektre készülve lakhatási pilotprogramokat indít Budapest vezetése. Úgy tűnik, sikerül megállapodnia a fővárosnak és a kormánynak a színházak támogatásáról, de Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója panelkorszerűsítési programról is beszélt egy szerdai háttérbeszélgetésen.

A javaslathoz Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője nyújtott be módosító javaslatot azt szorgalmazva, hogy a kiírt pályázatot két körben bírálják el: először egy urbanisztikai minőségellenőrzést végezne a főváros, az ennek megfelelő tervek közül pedig annak adnák el a telket, aki a legtöbb bérlakást adná hosszú távra bérbe a fővárosnak.

„Ez egy kísérleti modell, nem tudjuk, milyen eredménnyel fog járni, de nagyon fontos, hogy végre próbálkozunk” – mondta a javaslatról Vitézy, aki szerint kiemelten fontos elkezdeni a magántőke bevonását a hasonló projektekbe, Rákosrendező esetében ugyanis biztosan nem lesz pénze a fővárosnak arra, hogy egyedül valósítsa meg a beruházást. A közgyűlés korábbi döntése ugyanis leszögezte, hogy a rozsdaövezetben a lakások minimum 20 százalékát megfizethető konstrukcióban kell felépíteni.

Hozzátette, hogy a kelenföldi beruházással hétszeresére nőne a lakásügynökség jelenlegi ingatlanállománya, de az is cél, hogy ne csak – az ingatlanfejlesztők számára legjövedelmezőbb – 40-50 négyzetméteres lakások épüljenek, hanem olyanok is, amelyekbe többgyerekes családok is be tudnak költözni.

Vitézy Dávid: Kár arra várni, hogy a kormány egyszer csak azt mondja, pénzt adna a fővárosnak

A fővárosi cégvezetők kiválasztásáról, a színházak támogatásáról, közlekedési és a lakhatási projektekről beszélt a Podmaniczky Mozgalom politikusa.

A fideszes Radics Béla hozzászólásában elmondta, hogy támogatják a bérlakásprogramot, és a magántőke bevonását is, de úgy érzik, a kelenföldi terv jelenlegi formájában vagyonvesztést okozna a fővárosnak, a tíz év leteltével ugyanis semmiféle tulajdonrésze nem maradna a telken. Vagyis frakciója inkább azt szeretné, ha tartós bérleti jog helyett a főváros tulajdonában maradnának ezek a lakások.

Kiss Ambrus szerint viszont ez a konstrukció nem állná meg a helyét a piacon, mert nincs az a beruházó, aki kifizeti az 5,5 milliárdot, valamint több tucat lakást gyakorlatilag ajándékba felépítene. Hozzátette, hogy a bérbe adott lakásokat a beruházó ugyanúgy értékesítheti azzal a feltétellel, hogy az csak az átadás után tíz évvel lesz használható a vevő számára. Megjegyezte: a telekár egy az egyben az önkormányzathoz folyik majd be, így vagyonvesztésről nincs szó, a Fidesz félreértette a konstrukciót.

Ritka pillanat volt a közgyűlésben, amikor a tiszás Porcher Áron közölte, hogy részben egyetért Radiccsal: őt is aggasztja kicsit a tíz éves határidő és bár nem tartja vagyonvesztésnek az ötletet, szerinte ez az idő nem elég ahhoz, hogy megoldja a lakhatási válságot. „Ez egy jó kezdő lépés, de lehetne hosszabb idővel is kísérletezni, az ugyanis nagyobb mozgásteret adna a főváros számára” – tette hozzá.

Vitézy Dávid felhívta rá a figyelmet, ha a lakások a főváros tulajdonában maradnának, az teljesen megváltoztatná a projekt jogi besorolását, és ugyanolyan okokból bukna meg, mint Lázár János pályaudvar-felújítási terve. Porcherrel viszont egyetértett abban, hogy ki kell nyitni a hosszabb távú bérleti szerződések lehetőségét, bár a lakásügynökség jellemzően két évre szerződik, így a tíz év is nagy előrelépés.

A Podmaniczky Mozgalom politikusa szerint jó nemzetközi példák állnak rendelkezésre a magántőke bevonására, többek között Bécsben, ezekből érdemes tanulni, de muszáj elkezdeni kísérletezni, hogy kiderüljön, mi működik a magyar piacon. A Fidesz képviselőinek pedig azt üzente, a lakhatási válság megoldásáért azzal tudnak a legtöbbet tenni, ha elérik a kormánynál, hogy az építési szabályok ne írják elő kötelezően a lakásonkénti parkolóhely biztosítását, ez ugyanis nagy mértékben emeli az árakat, ráadásul felesleges is, a fővárosi lakosok többségének ugyanis nincs autója.

Megnéztük Bécsben, mit lehetne kihozni Rákosrendezőből, de megtudtuk azt is, miért nem fog sikerülni

Elhagyatott, növényzettel benőtt vasúti sínek, autómentes övezetek és innovatív lakhatási megoldások – megnéztük, mihez kezdett Bécs a Rákosrendezőre hasonlító területekkel. Bár megértettük, miért Bécs a világ legélhetőbb városa, rá kellett jönnünk arra is, Budapest belátható időn belül biztosan nem fogja tudni utolérni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!