szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Épp ellenkezőleg, a választási szakértő szerint feltehetően az lehetett a cél, hogy a lehető legkevesebb figyelmet kapja a kellemetlen hír. „A Fidesz jó eséllyel megpróbálja majd életben tartani a minipártokat, például a bejutási küszöb csökkentésével vagy a listaállítás feltételeinek könnyítésével” – állítja a Political Capital szakértője, akinek a véleményét Gyurcsány Ferenc visszavonulásával kapcsolatban kérdeztük. Szerinte a két nagy tömbbel nem szimpatizálók bejuttathatnak még egy pártot az Országgyűlésbe a Mi Hazánk mellett, de ez várhatóan nem egy új baloldali formáció lesz.   

„Nehéz elképzelni, hogy a jelenleg ismert szereplők érdemben tudnák növelni a Demokratikus Koalíció (DK) vagy akár egy új baloldali tömb támogatottságát” – mondta a HVG-nek László Róbert, a Political Capital választási szakértője. Az elemzőt Gyurcsány Ferenc, a DK elnökének visszavonulása után kérdeztük arról, hogy a volt miniszterelnök közéletből való távozása milyen hatással lehet a jövő évi országgyűlési választásra.

A magyar politika egy posztgyurcsányi világban: milyen hatással lehet ez Magyarékra, feltámadhat-e a DK, kit utálhat majd a Fidesz?

A Gyurcsány Ferenc nélküli DK, ami egy éve még elképzelhetetlen volt, valósággá vált. Sőt, talán már ez lehet a párt túlélésének záloga. Kérdéses, hogy a DK – akár egy új óellenzéki összefogás élén – profitálhat-e az új helyzetből. Ahogy az is, mennyit veszít a gyurcsányozásra győzelmeket építő Fidesz, vagy nyer-e a „kékfideszező” Magyar Péter.

László Róbert azt mondta, hogy ha két nagy blokk versenyez Magyarországon, akkor mindig van egy olyan szűk, de aktív szavazói réteg, amely egyik tömböt sem támogatja. „2002-ben a semmiből érkező Centrum Párt négy százalékot szerzett, 2006-ban a Fideszről leváló MDF meg is ugrotta az ötszázalékos bejutási küszöböt, és bár 2010 esetében már nem beszélhetünk két nagy tömbről, az LMP viszonylag új pártként hét százalékkal került a parlamentbe” – fogalmazott.  

A Tisza Párt megerősödése miatt hosszú idő után ismét két tömb alakult ki Magyarországon, és van rá esély, hogy megint lesz egy szűk réteg, amely egyikből sem kér 2026-ban. „Eddig legalább három párt versenyzett ezekért a választókért, de néhány nap leforgása alatt megroppant a Momentum és a Demokratikus Koalíció is. Ezek a pártok, bár elvileg még túlélhetnek, most lefelé tartó spirálban vannak, így a mai tudásunk szerint

a Magyar Kétfarkú Kutya Párt a legesélyesebb a centrumszavazók megszólítására

– mondta. Hozzátette: a Mi Hazánknak sem csak a szélsőjobboldalon van keresnivalója.  

Arra a felvetésre, hogy a baloldali formációk esetleges szövetsége (DK, MSZP, Szocialisták és Demokraták, Szolidaritás, ISZOMM, a Párbeszéd bármilyen variációja) jelentős támogatottságot tud-e majd elérni a jövő évi választáson, László Róbert azt felelte: „Ezeket a pártokat emlegetni sem igazán érdemes, közülük egyedül a DK-nak van minimális esélye 2026 túlélésére”.  

„A Fidesz ettől még jó eséllyel megpróbálja majd életben tartani a minipártokat, például a bejutási küszöb négy, három, kettő vagy akár egy százalékra való csökkentésével, és az is lehet, hogy a listaállítás feltételeit is megkönnyíti” – fogalmazott László Róbert.  

„Kormánypárti politikusok az utóbbi hetekben többször is elmondták, hogy a 2026-os választás előtt már nem nyúlnak a választási szabályokhoz. Ilyet viszont már sokszor mondtak korábban is, utoljára 2023 szeptemberében, hogy aztán decemberben mégis átírják a Fővárosi Közgyűlés választásának módját, mindössze hat hónappal az önkormányzati választás előtt” – jegyezte meg.  

László Róbert szerint a nem pártelkötelezett szavazók nem ideológiai alapon szavaznak, a jövő évi országgyűlési választás legfontosabb kérdése pedig várhatóan az lesz, hogy a szavazók Orbán Viktor maradását vagy távozását akarják majd.

A választási szakértő nem hiszi, hogy a Fidesz érdekében járt volna el a DK a tegnapi bejelentés időzítésével – erről a Tisza Párt elnöke beszélt csütörtökön. Épp ellenkezőleg, László Róbert szerint feltehetően az lehetett a cél, hogy a lehető legkevesebb figyelmet kapja a kellemetlen hír közzététele. Valószínűleg napok óta keresték az erre alkalmas időpontot, és amikor látták Magyar Péter akciójának több napja tartó felvezetését, abban bízhattak, hogy csütörtökön az lesz a vezető hír, nem a Gyurcsány-távozás. „Persze ez csak spekuláció, de jóval életszerűbb forgatókönyv, mint az, hogy a Fideszt akarták volna segíteni” – mondta.   

László Róbert szerint a visszavonulás mindenképpen rossz hír a Fidesznek, a kormánypárt ugyanis így kevésbé hitelesen tud gyurcsányozni. „Ettől még nem fog kikopni a kormányzati kommunikációból a volt miniszterelnök neve. Ahogy Soros Györgynek sem kell pozícióban lennie ahhoz, hogy riogassanak vele, úgy Gyurcsányról is lehet majd mondani, hogy a háttérből továbbra is mindent ő irányít.”

Egykori párttársai szerint Gyurcsány Ferencnek már korábban vissza kellett volna vonulnia

„Egy rendkívül tehetséges, kiemelkedő képességekkel rendelkező politikus, aki akár a baloldal új vezére is lehetett volna” – mondta Gyurcsány Ferencről Szekeres Imre volt honvédelmi miniszter, aki ennek ellenére úgy véli: 2006-ban lett volna már egy történelmi lehetőség a lemondásra. Lamperth Mónika egykori belügyminiszter szerint nem feltétlenül omlik össze a DK Gyurcsány Ferenc távozása miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!