szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A külügyminiszter szerint a legújabb ukrán „lejáratóakciónak” is az az oka, hogy Magyarország békét akar. A HVG-nek nyilatkozó szakértő szerint egyáltalán nem számít rendkívüli esetnek, hogy egy ország hírszerző tevékenységet folytat.

„Amióta zajlik a háború, azóta egy egyre erősödő, magyarellenes propaganda is zajlik” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a közösségi oldalára feltöltött videóban, amelyben arra a pénteki hírre reagált, amely szerint Kijev ellenséges magyar kémeket leplezett le Kárpátalján. A tárcavezető szerint ennek a legújabb „lejáratóakciónak” is az az oka, hogy Magyarország békét akar.

Hozzátette: „a magyar kormány nem enged az ukrán propagandának és a háborúpártiságnak, ezért

a mai napon kiutasítottunk Magyarországról két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet.

Az erről szóló döntést, jegyzéket Ukrajna budapesti nagykövetének az elmúlt percekben itt, a Külügyminisztériumban át is adtuk”.

„A kormány nem tűri tovább a hazánkkal szembeni folyamatos lejáratóakciókat Kijev részéről” – tette hozzá.

Szakértő: Nem számít rendkívülinek

Az esettel kapcsolatban az lehet a két legfontosabb kérdés, hogy ki volt a hírszerzés megrendelője, valamint hogy a kémeknek mi volt a pontos mandátumuk. Az ugyanis, hogy egy ország hírszerző tevékenységet folytat, egyáltalán nem számít rendkívüli esetnek, és még a szövetséges államok között is igen gyakori.  

Általánosságban elmondható: a hírszerzés során előre meghatároznak konkrét célokat, hogy az adott ország vezetése milyen információt akar megszerezni. Ezeket a célokat pedig soha nem a hírszerző szervezet jelöli ki, hanem mindig van egy megrendelő. A 24.hu-nak nyilatkozó szakértő szerint ez akár Oroszország is lehetett, de nem zárható ki Magyarország szerepe sem.  

A HVG forrásai szerint az ukrán hivatalos közlésekben megjelent célok lehettek valósak (hangulatjelentés, a magyarság megítélése, gyenge pontok felkutatása), és adott esetben ennyire részletesen is felderíthették a kémek tevékenységét. Ám

az már egyáltalán nem biztos, hogy az utólagos kommunikációban mindenben igazat is állít az ukrán fél;

nem mindegy például, hogy valóban magyar csapatok megjelenésével kapcsolatban szondázták a helyieket, vagy csak általában a magyarellenességet vizsgálták.

Az, hogy pontosan milyen információkat kellett begyűjteni, nagyban függ attól is, hogy katonai vagy civil fókuszú volt az információszerzés. (Előbbi esetben általában a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat jár el, utóbbinál az Információs Hivatal.)  Az is fontos természetesen, hogy a megszerzett információkat mire használják, és kikkel osztják meg.

Az egyébként szintén nem formabontó, ha Magyarország kémhálózatot épített ki az egyik szomszédos országban – tudtuk meg.

SZBU: Ezt vizsgálták a magyar állami megrendelésre szolgáló kémek

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) pénteki bejelentésében azt állította, hogy a magyar állam által működtetett kémhálózatot leplezett le, amely az ukrán védelemről gyűjtött információkat, közlésük szerint a 2021-ben beszervezett ügynöknek az alábbiakat kellett kiderítenie:

  • Milyen lenne a kárpátaljai lakosság és a rendfenntartó erők reakciója arra, ha a kárpátaljai térségbe békefenntartók, köztük magyar katonák vonulnának be? (Akár NATO-erők kötelékében is.)
  • Milyen katonai felszereléseket lehet beszerezni a kárpátaljai feketepiacokon?
  • Milyen mértékben hagyja el a magyar lakosság Kárpátalja területét?
  • Milyen katonai egységek találhatók Kárpátalján, mennyi a szállító- és harcjármű? Csak védő erők vannak, vagy nagyobb a létszám?
  • Mennyire van feltöltve a Kárpátalján szolgáló rendőrség, és hányan szolgálnak a rendfenntartó erők kötelékében?
  • Milyen nagyobb objektumokat építenek most Kárpátalján? Nemcsak katonai épületeket, hanem hidakat és egyéb jelentős objektumokat.

Néhány órával a kiutasításról szóló bejelentése előtt Szijjártó Péter már megszólalt az ügyben, már akkor propagandának minősítette az információt, és megjegyezte, Kijev korábban is élt ilyen eszközökkel, de sok esetben kiderült, hogy ezeknek a híreknek semmilyen alapjuk nincs. Arra kért mindenkit, hogy „minden ilyen, ukrán propagandában megjelenő hírrel szemben tanúsítson óvatosságot”, és hozzátette, „ha kapunk bármilyen részletet vagy hivatalos információt, majd akkor tudunk ezzel foglalkozni”.

Szijjártó szerint ukrán propaganda a magyar kémek elfogásáról szóló bejelentés

A külügyminiszter szerint gyakran alkalmaznak Ukrajnában magyarellenes propagandát.

A Telex titkosszolgálati forrásokra hivatkozva azt írta pénteken, egy hosszú, hónapok óta zajló titkosszolgálati háború egyik állomása ez az ügy is, de azt nem tudták megmondani, mennyire helytálló az SZBU közlése, vagy hogy ki lehet az a két személy, akit Ukrajnában letartóztattak. Azt azonban biztosra mondták, hogy az ukrán lépés nem marad majd válasz nélkül az Orbán-kormány részéről.

Telex: Hónapok óta tartó titkosszolgálati játszma része az ukrán bejelentés a magyar kémek elfogásáról

A lap szerint ugyanennek a játszmának a részeként múlt héten egy Magyarországra berepülő drónt is lelőttek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!