szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A fideszes politikus hirtelen arról kezdett beszélni: a Magyar Péter olyan hangfelvételt mutatott be, amit maga a honvédelmi miniszter is közzétett, illetve a kormany.hu-n is megtalálható.

A Tisza Párt rendelkezik olyan ukrán kapcsolatokkal, amelyek sérthetik az ország szuverenitását – jelentette ki a Fidesz frakcióvezetője a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Kocsis Máté a rádióban gyakorlatilag felmondta a csütörtöki közleményét: a csütörtökön nyilvánosságra hozott honvédségi jelentésre utalva elmondta, Ruszin-Szendi Romulusz egykori vezérkari főnök a NATO vezérkari főnöki értekezletein teljesen mást mondott Magyarország képviseletében, mint amit itthon az erről szóló jelentésében leírt. Emlékeztetett, a volt vezérkari főnök a közgyűlések jegyzőkönyvei alapján kifejezetten ukránbarát álláspontot képviselt, emellett felszólalásait a “Slava Ukraini!” (Dicsőség Ukrajnának!) felkiáltással zárta. (Ruszin-Szendi pénteken azt mondta: meghamisították az erről szóló dokumentumokat.)

Kocsis csütörtökön arról is írt, hogy a Tisza párt összejátszik az ukrán titkosszolgálattal. Ezt szerinte az bizonyítja, hogy egy nappal azután, hogy Magyar Péter közzétett egy hangfelvételt, amelyen a honvédelmi miniszter arról beszél, hogy az ötödik Orbán-kormány szakít a békementalitással, és átáll a háború felé vezető útra, az ukrán titkosszolgálat bejelentette, hogy két kárpátaljai magyart letartóztattak, akik Magyarországnak kémkedtek. Erre válaszul Szijjártó Péter külügyminiszter kiutasított két ukrán diplomatát Magyarországról.

Magyar Péter: Orbánnak meg kell szólalnia az Ukrajnában elfogott magyar kémekről

Szerinte a kormánynak „nyilván minden információ a rendelkezésére áll”.

Kocsis vasárnapi interjújában azt állította: Magyar Péter olyan hangfelvételt mutatott be, amit maga a honvédelmi miniszter is közzétett, illetve a kormany.hu-n is megtalálható. Kocsis szerint a kémvád súlyos, de „miután semmilyen bizonyíték nincsen erre, ezért teljesen nyilvánvaló, hogy az elmúlt évek propagandaháborújába illik bele”. Ezzel szemben a Telex titkosszolgálati forrásokra hivatkozva azt írta, egy hosszú, hónapok óta zajló titkosszolgálati háború egyik állomása ez az ügy is, de azt nem tudták megmondani, mennyire helytálló az SZBU közlése, vagy hogy ki lehet az a két ember, akit Ukrajnában letartóztattak. Azt azonban biztosra mondták, hogy az ukrán lépés nem marad majd válasz nélkül az Orbán-kormány részéről.

Kocsis hozzátette: „Van egy ukránbarát egykori altábornagy, ahogy egyébként a szakzsargon hívja, fennáll a gyanúja annak is, hogy be van ütve az ukránokhoz, tehát hogy ukrán titkosszolgálati kapcsolatai lehetnek, ez az ő esetében külön vizsgálatot érdemelne” – fogalmazott. Kocsis szerint az eseményláncolat „teljesen nyilvánvaló” következtetése szerint „fennáll a gyanúja annak, hogy ez a kapcsolat maga Ruszin-Szendi Romulusz volt”.

A velünk szemben álló politikai erő, a Tisza Párt rendelkezik olyan ukrán kapcsolatokkal, amelyek, mondjuk úgy, hogy sérthetik az ország szuverenitását – elmélkedett a fideszes politikus.

Kocsis ezután elővette az Ukrajna EU-tagságáról szóló, semmilyen jogi kényszerítő erővel nem bíró „népszavazást”, a műsorvezető jól időzített kérdésére elmondta: szerinte az ukrán ügy miatt nem fognak többen szavazni Ukrajna gyorsított csatlakozására, annak ellenére, hogy ebben reménykedik az ellenzék. De szerinte nem is ez a cél, hanem a zavarkeltés, és ez tipikus titkosszolgálati eszköz, minden olyan eszköz kedvező számukra (mármint vélhetően az ukránok számára), ami gyengíti a szavazás erejét.

„Ezzel szemben a mi álláspontunk az, hogy nem az ukrán titkosszolgálat központjából, vagy a Tisza Párt brüsszeli irodájából kell megmondani, hogy mit gondoljanak a magyarok, mert Ukrajna európai uniós tagságáról kizárólag ők dönthetnek” – mondta Kocsis, majd felmondta a szokásost: az ukrán állam évek óta szisztematikusan, különböző adminisztratív, jogi és fizikai eszközökkel üldözi az ott élő magyarokat, korlátozza a kisebbségi jogaikat, a nyelvhasználatukat, ez pedig egészen a hétköznapi tevékenységükig kiterjed.

Majd arról beszélt, hogy nem hiszi, hogy fel lehet lépni a két letartóztatott, életfogytiglani börtönbüntetésre váró kárpátaljai magyar érdekében, „mert nem lehet tudni, hogy milyen bizonyítékok és vádak vannak ellenük.”

Szerinte vagy az van, hogy az ilyen kémelfogó akciók a nyilvánosság kitárásával történnek és nincs ez ügyben kommunikáció, vagy ha van, akkor viszont meg kell mondani, hogy mi történt, kik ők, mi a bűnük és mi a bizonyíték ellenük – vélekedett Kocsis Máté, megjegyezve, ez azonban nem történt meg, ami a Tisza Párt időzítésével kapcsolatban is gyanússá teszi ezt az ügyet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!