szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Fidesz frakcióvezetője szerint a kapcsolat több ponton is tetten érhető.

„Ma délelőtt nyilvánvalóvá vált, hogy az ukrán titkosszolgálat (SZBU) összejátszik a Tisza Párttal” – írta pénteken a közösségi oldalán Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője. A politikus arra reagált, hogy az SZBU délelőtt bejelentette: a magyar állam által működtetett kémhálózatot leplezett le, amely az ukrán védelemről gyűjtött információkat.

Kocsis szerint Magyar Péter pártja és az ukrán titkosszolgálat közötti kapcsolat több ponton is tetten érhető. Egyebek között abban, hogy egy csütörtökön napvilágot látott honvédségi jelentés szerint Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség korábbi vezérkari főnöke szájából többször is elhangzott a hivatalos tárgyalásokon a „Szlava Ukrajini” kijelentés, ami magyarul annyit tesz, hogy Dicsőség Ukrajnának. (Ruszin-Szendi pénteken azt mondta: meghamisították az erről szóló dokumentumokat.)

Magyar Péter: Orbánnak meg kell szólalnia az Ukrajnában elfogott magyar kémekről

Szerinte a kormánynak „nyilván minden információ a rendelkezésére áll”.

De a frakcióvezető szerint ezt a kapcsolatot erősíti az a Magyar által nyilvánosságra hozott hangfelvétel is, amelyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter arról beszél, hogy az ötödik Orbán-kormány szakít a békementalitással, és átáll a háború felé vezető útra. Kocsis ugyanis úgy véli, a Tisza Párt elnöke a hangfelvétel bemutatásával „rátámadt a haderőfejlesztésére, számonkérve a honvédelmi minisztert, és hamis vádakkal hergelte a közvéleményt”.

„Ezt követően a mai napon az ukrán titkosszolgálatok széles körű lejárató hadjáratot indítanak Magyarország ellen” – fogalmazott Kocsis a csütörtökön történtek folyományaként feltüntetve a pénteken kirobbant kémbotrányt, hozzátéve, hogy „Magyar Péter az ukránok oldalára állt, nem a magyarokéra”, és „példátlan, hogy egy magyar politikai párt vezetői részt vesznek egy másik ország titkosszolgálati műveleteiben”.

Az SZBU pénteki közlése szerint a 2021-ben beszervezett magyar ügynöknek az alábbiakat kellett kiderítenie:

  • Milyen lenne a kárpátaljai lakosság és a rendfenntartó erők reakciója arra, ha a kárpátaljai térségbe békefenntartók, köztük magyar katonák vonulnának be? (Akár NATO-erők kötelékében is.)
  • Milyen katonai felszereléseket lehet beszerezni a kárpátaljai feketepiacokon?
  • Milyen mértékben hagyja el a magyar lakosság Kárpátalja területét?
  • Milyen katonai egységek találhatók Kárpátalján, mennyi a szállító- és harcjármű? Csak védő erők vannak, vagy nagyobb a létszám?
  • Mennyire van feltöltve a Kárpátalján szolgáló rendőrség, és hányan szolgálnak a rendfenntartó erők kötelékében?
  • Milyen nagyobb objektumokat építenek most Kárpátalján? Nemcsak katonai épületeket, hanem hidakat és egyéb jelentős objektumokat.

Szijjártó Péter először propagandának minősítette az információt, majd kiutasított két, általa kémnek nevezett ukrán diplomatát. Magyar Péter korábban azt mondta: Orbán Viktornak is haladéktalanul meg kell szólalnia a magyar nemzetbiztonságot súlyosan érintő hírek kapcsán.

Szijjártó Péter kiutasított két, általa kémnek nevezett ukrán diplomatát

A külügyminiszter szerint a legújabb ukrán „lejáratóakciónak” is az az oka, hogy Magyarország békét akar.

Telex titkosszolgálati forrásokra hivatkozva azt írta, egy hosszú, hónapok óta zajló titkosszolgálati háború egyik állomása ez az ügy is, de azt nem tudták megmondani, mennyire helytálló az SZBU közlése, vagy hogy ki lehet az a két ember, akit Ukrajnában letartóztattak. Azt azonban biztosra mondták, hogy az ukrán lépés nem marad majd válasz nélkül az Orbán-kormány részéről.

Telex: Hónapok óta tartó titkosszolgálati játszma része az ukrán bejelentés a magyar kémek elfogásáról

A lap szerint ugyanennek a játszmának a részeként múlt héten egy Magyarországra berepülő drónt is lelőttek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!