A bírók szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal sérti a bíróságok függetlenségét
A Magyar Bírói Egyesület úgy véli, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal és az új törvényjavaslat egyaránt veszélyeztetik a jogállamiságot.
hvg.hu
A megfélemlítési törvényjavaslat kapcsán a Magyar Bírói Egyesület egyetért az Ügyvédkör által szakmai szempontból megfogalmazott észrevételekkel – olvasható a szervezet közleményében.
A szervezet szerint a törvény súlyos csapást mér a magyar közéletre, mivel közvetlenül lesz képes személyek és szervezetek életét, gazdálkodását, tevékenységét befolyásolni. Most tételesen összegyűjtik, hogy milyen jogi problémák merülnek fel a törvénytervezettel.
A Magyar Bírói Egyesület véleménye szerint a törvényjavaslat több ponton sérti a demokratikus jogállamiság alapelveit, különösen a hatalmi ágak elválasztását, a jogbiztonságot és a bírósághoz fordulás jogát.
Kiemelik, hogy a jogrendbe nem illeszkedő Szuverenitásvédelmi Hivatal széleskörű, nem kellően meghatározott hatáskörei, eszközrendszere veszélyezteti a jogállamiságot. „A hivatal képes lehet szervezetek és személyek megfigyelésére és szankcionálására anélkül, hogy megfelelő jogorvoslati lehetőség lenne biztosított az érintettek számára” – írják, hozzátéve, hogy ez sérti az Alaptörvényben rögzített alapvető jogokat, beleértve a tisztességes eljáráshoz való jogot és az egyesülés szabadságát is.
A közlemény szerint azon „jogorvoslati rendszer”, amely kizárólag a Kúriához való közvetlen fordulást teszi lehetővé, miközben a Kúria nem változtathatja meg a döntéseket, súlyosan korlátozza az érintettek jogait. Az egyesület úgy látja, hogy
ez a megközelítés ellentétes a bírósághoz fordulás jogával, a hatékony jogorvoslathoz való jog elvével, és szervezeti szinten sérti a bíróságok függetlenségét is, „kiiktatva” az alsóbb szintű fórumokat.
A Magyar Bírói Egyesület hangsúlyozza, hogy az ilyen jellegű törvényi változtatások hosszú távon aláássák a közbizalmat nemcsak az igazságszolgáltatásban és annak hatékonyságában, hanem veszélyeztetik a demokratikus intézményrendszer stabilitását, létét is.
„Felhívjuk a jogalkotó figyelmét arra, hogy a jogállamiság és az alapvető jogok védelme érdekében a – nevétől eltérően nem átlátható – törvényjavaslat azonnali, alapos és teljeskörű felülvizsgálata szükséges” – zárul a közlemény.
Egy hét alatt tíz évvel került közelebb Magyarország a putyini Oroszország politikai berendezkedéséhez. A pártok, civil szervezetek, gazdasági társaságok ellen is bevethető átláthatósági törvény és Orbán Viktor trollhadserege újabb eszköz, hogy a jövő évi szavazáson ne a választók akarata érvényesüljön.
Katonai diadal kapujában áll Izrael, ám az Irán ellen indított támadása csak akkor lehet tartós siker, ha a teheráni teokratikus rezsim összeomlik, vagy sikerül megsemmisíteni a perzsa állam atomkapacitását.