A Fidesz és a Mi Hazánk szavazói nyitottabbak akár intim kapcsolatra is ellenzékiekkel, de fordítva ez nem igaz
Az ellentétes világnézetű emberek között a párkapcsolatokban is érzékelhető az eltávolodás. Az IDEA Intézet felméréséből kiderül, hogy a jobboldaliak bizonyos területeken mégis hajlandóbbak nyitni, mint az ellenzékiek.
hvg.hu
Az IDEA Intézet idén júniusban elvégzett, országosan reprezentatív felmérése során arra volt kíváncsi, hogy a világnézeti ellentétek milyen mértékben határozzák meg a magyar felnőtt népesség mindennapi, társas kapcsolatait.
Az eltérő világnézetű emberek nem barátkoznak egymással
A kutatás szerint a felnőttek túlnyomó többsége (88%) a mindennapok során azt tapasztalja, hogy az emberek között esetenként olyan mély ellentéteket okoznak a közéleti, politikai, világnézeti kérdések, hogy az ellentétes oldalakon állók már nem is ismerkednek, nem is barátkoznak egymással. Ezt az eltávolodást a 30 év alattiak és a 60 év felettiek több mint fele érzékeli.
Pártpreferencia alapján a Mi Hazánk szavazói tapasztalnak a legrendszeresebben (71%) világnézeti feszültségeket baráti, civil kapcsolataikban, legritkábban pedig a Fidesz–KDNP szavazói (33%), de még közülük is kevesen (15%) válaszolták azt, hogy egyáltalán nem látnak ilyen ellentéteket a környezetükben.
Családi veszekedés a Pride ügyében, kínos csend a vasárnapi ebédnél – a politikai nézetkülönbségek egyre gyakrabban jelentkeznek a szülővel, házastárssal, gyerekkel, közeli hozzátartozóval való kapcsolati konfliktusként, és akár a család széteséséig vezethetnek. Különösen igaz ez Magyarországon, hiszen az autoriter, populista rendszerek az identitás részévé teszik a politizálást.
A véleménybuborékok az offline térben is elszigetelnek
Az online térben sokszor automatikusan, az algoritmusoknak is köszönhetően kialakuló véleménybuborékok a mindennapi társas kapcsolatokban is megjelennek. Az IDEA által megkérdezettek negyede mindenfajta kapcsolatot kizár más világnézetű emberekkel. Az átlagnál nagyobb távolságot tartanak a máshogy gondolkodóktól a 30 év alattiak.
A felnőtt népesség tagjainak kevesebb mint fele (42%) tudja azt elképzelni, hogy mélyebb, baráti kapcsolatot alakítson ki ellentétes gondolkodásmódú emberekkel, és már csak egyharmaduk (35%) tartja elképzelhetőnek, hogy alkalmi intim viszonyba kerüljön ilyen partnerrel, tartós társas kapcsolat pedig csak ötödük (21%) szerint fordulhat elő.
A jobboldaliak fele nyitott lenne tartós vagy alkalmi párkapcsolatra ellenzékiekkel
A kutatás eredményei azt mutatják, hogy az ellenzéki pártok szavazói sokkal jobban elzárkóznak a baráti és intim kapcsolatoktól, mint a kormánypártok és a szélsőjobboldal támogatói.
A bizonytalanok (54%), a Fidesz–KDNP (50%) és a Mi Hazánk (49%) szavazóinak fele elképzelhetőnek tartja, hogy mélyebb, baráti kapcsolatot alakítson ki ellentétes világnézetű emberekkel. Ugyanez a Tisza (29%) és a DK (30%) szavazóinak csak kevesebb mint egyharmadáról mondható el.
Intim alkalmi kapcsolatokra más világnézetű emberekkel a Mi Hazánk szavazóinak több mint a fele nyitott lenne, de a fideszesek 45 százaléka sem zárkózik el. A tiszások egyharmada, a DK-szimpatizánsok csupán 17 százaléka tartja ezt elképzelhetőnek.
Az IDEA Intézet a felmérésében arra a konklúzióra jutott, hogy a felnőtt népesség túlnyomó többsége kisebb-nagyobb gyakorisággal szokott világnézeti feszültségeket, politikai ellentéteket tapasztalni a mindennapi kapcsolatrendszereiben, azzal együtt is, hogy társas kapcsolatait a társadalom döntő többsége ugyanúgy kizárólag a világnézetével, politikai meggyőződésével megegyező gondolkodású partnerekre építi.
A jelenkor legnagyobb botrányzenekarának budapesti fellépése ellen is beindult a tiltakozás, a kormány egyik tagja is fontosnak tartotta, hogy megszólaljon az ügyben. De vajon ez megállítja a zenekart, vagy még jobban fűti a sikerét?