IDEA Intézet: a megkérdezettek túlnyomó többsége szerint kormányellenes tiltakozás volt az idei Pride
Az IDEA felmérése szerint „csak” a teljes népesség fele állt egyértelműen a június végi budapesti Pride-felvonulás mellé.
HVG
A 30. Budapest Pride-felvonulás, vagyis a Budapest Büszkeség Menete valószínűleg a korábbi években megszokottnál sokkal nagyobb visszhangot váltott ki, az IDEA Intézet felmérése szerint ugyanis a felnőtt népesség kétharmada (66 százalék) nemcsak hogy hallott az eseményről, de a médiában látott képeket, felvételeket is a rendezvényről, esetleg maga is résztvevője volt a menetnek. Hozzátették: a megkérdezettek további egynegyede (25 százalék) ugyancsak hallott valamit a felvonulásról, de konkrét információi nem nagyon voltak róla, nem látott róla felvételeket sem.
A felmérésből kiderült az is, hogy június végén, július elején jóval többen voltak azok, akik valamilyen szinten egyetértettek (50 százalék) a néhány nappal korábban lebonyolított felvonulás megrendezésével, mint amennyien határozottan vagy kevésbé határozottan, de ellenezték azt (33 százalék). Mindeközben voltak olyanok is, akiknek vegyes benyomásaik voltak, vagy egyáltalán nem tudtak állást foglalni (17 százalék).
Az eredmények azt mutatják: bár a 30. Budapest Pride az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb tömegdemonstrációja volt, a rendezvény megítélése továbbra is jelentős mértékben megosztja a felnőtt népességet. Bár határozott többségben voltak a megrendezés támogatói, de még így is „csak” a teljes népesség fele állt egyértelműen az esemény mellé.
A felnőtt népesség háromnegyede maga is úgy látta július legelején, hogy a felvonulásra azért ment el a többség, hogy általában tiltakozzon az Orbán-kormány ellen (74 százalék), emellett kétharmaduk azzal is egyetértett, hogy a felvonulók célja az volt, hogy konkrétan a gyülekezési törvény szigorításával szemben fejezzék ki ellenérzéseiket a részvételükkel (67 százalék).
Mindenkinek szíve-joga kimenni az utcára és megmondani, hogy nekem is van véleményem – mondta riporterünknek a szombati Pride-on egy Mi Hazánk-szimpatizáns, aki nem ellentüntetőként, hanem a menettel együtt haladva demonstrált. Mit üzennek egymásnak és a hatalomnak a résztvevők? Kacskovics Mihály Béla és Martini Noémi videója a Büszkeség napi felvonulásról.
A Pride-felvonulással kapcsolatban több felmérés is született. A Népszava megbízásából a Publicus Intézet készített közvélemény-kutatást. Eszerint a rendezvényt támogatta a Tisza Párt szavazóinak 81 százaléka, a DK-szavazók 77 százaléka, a bizonytalanok 37 százaléka és a Fidesz-pártiak 8 százaléka. Ha a lakóhely szerinti megoszlást nézzük, akkor a fővárosban tízből hét válaszadó mondta azt, hogy inkább támogatják a felvonulást, a megyeszékhelyen élőknél 45 százalék ez az arány, a kisebb városokban és községekben pedig 40-40 százalék.
A kormányközeli Nézőpont Intézet kutatása szerint viszont a felnőtt népesség abszolút többsége támogatta az LMBTQ-közösség felvonulásának korlátozását a gyermekek védelmében.
Száz- vagy akár kétszázezres tömeg is vonulhatott szombaton Pestről Budára – az idei 30. Pride felvonulás minden idők legnagyobbja volt. Talán éppen azért, mert a hatalom mindent megtett, hogy ellehetetlenítse, betiltsa, nemkívánatossá, „zártkapussá” tegye. Egy kérdésünk van: De sikerült? A tömeg, akármekkora is, emberekből áll – őket mutatjuk meg külön-külön és együtt a HVG fotósainak szemével.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története is mutatja, egyik pillanatról a másikra megváltozhat valakinek az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Arra is keresem a választ, hogy érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon. Kiderült, hogy titokban két buli zajlik egymás mellett. Földes András elsőtusványozó riportja, kormányzati divat-összefoglalóval.