Tetszett a cikk?

„Olyanok vagyunk, mint egy olasz család: mindenki szereti a többieket, és mindenki vitatkozik mindenkivel” - állítja Fleischer Bálint, a Sun Microsystems, Inc. főtechnológusa.

Fleischer Bálint hat évet töltött a Videoton elektronikai fejlesztőcsapatában, mielőtt 1977 februárjában elhagyta Magyarországot (ahogy akkor mondták: disszidált). Először ismerősök ajánlása alapján egy olyan üzemben kapott fejlesztői munkát, ahol ipari robotok vezérlőegységeit állították elő. Egészen 1992-ig kisebb fejlesztő és technológiai cégek vezető munkatársaként dolgozott, míg a Sun Microsystemshez nem került, ahol unix szervereket tervezett. „Abból a berendezésből, amelynek a fejlesztésében a legnagyobb részem volt, több mint 2 milliárd dollár értékben adott el a cég a mai napig” – mondja nem kis büszkeséggel. Szakmai teljesítményét azzal ismerték el, hogy a szerver részleg egyik vezető technológusának nevezték ki. Amikor e részlegtől a főnökét a tárolóegységekért felelős divízió élére nevezték ki, Fleischer Bálint vele tartott, s elfoglalta jelenlegi beosztását, azaz főtechnológus, Chief Technologist Officer (CTO) lett.
A CTO a szervezet egyik kulcsszereplője a Sunnál, hiszen a jövőképért, a vízióért felel. A marketing a stratégiáért (mit kéne eladni, hogyan és mennyiért?), az engineering (a mérnöki részleg) pedig a megvalósításért dolgozik. „Olyanok vagyunk, mint egy olasz család: mindenki szereti a többieket, és mindenki vitatkozik mindenkivel” – mutat rá Fleischer a kreatív káosz, illetve a szisztematikus mérnöki és üzleti munka keveredésének felszíni jelenségein keresztül a Sun cégkultúrájának egyik legerőteljesebb vonására. A CTO hatáskörébe olyan meghatározó területek tartoznak, mint a tervbírálat, a technológiák kiválasztása, a távlati kutatások vagy a felhasználói igények kontrollja. A külső szemlélő azt gondolná, hogy ennél a részlegnél csak zseniális emberek állhatják meg a helyüket. De a látszat csal.
„A felvételi folyamat meglehetősen szigorú. Két napig tart. Az első napon nyolc órán keresztül nyúzzák a jelölteket. Akik átjutnak a rostán, és másnapra is behívják, hasonló megpróbáltatásokra számíthatnak. Ennek az az oka, hogy a felvételi döntésnél a szakmai tapasztalatokon kívül az interjún való szereplés is számít, többet, mint az iskolai bizonyítványok” – mondta Fleischer Bálint. Szerinte az egyetemek közötti különbség egyébként is csak egy mítosz. Az oktatási intézmények ugyanis csak azt tanítják meg, miként kell a problémákat megoldani, vagy hogyan lehet megtalálni az utat a helyes válaszokhoz. „A problémák olyan komplikáltak, hogy egyetlen zseni sincs, aki megoldhatná őket. A megoldásra csak azok képesek, akik jól dolgoznak együtt a csapatban” – szögezte le a főtechnológus.
Az emberi erőforrások központi helyet foglalnak el a Sun világképében. Fleischer szerint ennek praktikus okai vannak. Egy átlagos vállalat informatikai kiadásaiban a hardver mindössze 15 százalékot képvisel. A maradék az emberi erőforrásokhoz köthető szoftver, fizetések, hibaelhárítás, terméktámogatás, ügyfélszolgálat, stb. Ezért a vállaltok olyan rugalmas rendszereket akarnak kifejleszteni, amelyek "skálázhatóak" és rugalmasak. Azaz a piaci körülményektől függően megnövelhető a kapacitásuk, vagy éppen csökkenthető.
„A Sun mindig keresi az izgalmas ötleteket, elképzeléseket és cégeket a világban, amelyeket felkarolhat, amelyekkel együttműködést kezdhet, vagy amelyeket megvásárolhat. Magyarországon az elmúlt tíz évben semmi érdekeset nem találtunk ebből a szempontból” – indokolja Fleischer Bálint, hogy a Sun miért csak kereskedelmi szervezetet tart fenn Magyarországon.
Kilépett a WHO-ból és a párizsi klímaegyezményből, de a capitoliumi zavargások 1600 résztvevőjének is kegyelmet adott Trump - íme, az első intézkedései

Kilépett a WHO-ból és a párizsi klímaegyezményből, de a capitoliumi zavargások 1600 résztvevőjének is kegyelmet adott Trump - íme, az első intézkedései

Drágulnak az engedélyek, hatmillió forintot kell fizetniük azoknak, akik meg akarják mászni az Mount Everestet

Drágulnak az engedélyek, hatmillió forintot kell fizetniük azoknak, akik meg akarják mászni az Mount Everestet

Tényleg a reggeli a nap legfontosabb étkezése?

Tényleg a reggeli a nap legfontosabb étkezése?

Magyar árakat kapott a vadonatúj 7 üléses VW Tayron

Magyar árakat kapott a vadonatúj 7 üléses VW Tayron