Azt kérdeztük olvasóinktól, hogy mivel az idén a reálkeresetek több mint 13 százalékkal emelkedtek a KSH adatai szerint, ha a nemzetgazdaság stabilitása megkívánná, támogatnák-e a bérkiáramlás jelentős visszafogását, vagy akár a bérstopot?
Nos a nagytöbbség (közel 60 százalék) úgy vélte, hogy nem bérstopra van szükség (ami központilag különben sem rendelhető el), hanem teljesítménynövelésre, hatékony foglalkoztatásra. Harmad ennyien vélekedtek úgy, hogy hosszú távon csak úgy járhatunk jól, ha a bérek és a teljesítmények összhangban vannak, ezért elfogadnák a bérek befagyasztását, s egy szűk kisebbség azt is hozzátette az osztogatási politika nem csak a teljesítményt öli meg, de erkölcstelen is. A maradék egy hatod viszont határozottan emeléspárti volt.
Bár egy internetes szavazás sohasem tekinthető reprezentatívnak, annyi azonban olvasóink válaszaiból kiderült, hogy munkavállalóként bizonyosan elemzik a nemzetgazdaság és munkaadójuk helyzetét is, s hosszú távon gondolkodva nem béremelést várnak, hanem hatékony foglalkoztatást, amelyben mind az államnak, mind pedig a munkaadóknak jelentős feladataik vannak.