szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nyugatra távozna a csehországi orvosok 45 százaléka. Ennek alapvető oka, hogy a nyugat-európai országokban magasabbak a fizetések és jobbak a munkakörülmények - derült ki egy országos kutatásból.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A külföldi munkavállalás iránt leginkább a 25 és 39 évközötti, tehát a fiatalabb és kisebb szakmai tapasztalatokkal rendelkező orvosok érdeklődnek - írja a Právo című lap, ismertetve a prágai munka- és népjóléti kutató-intézet orvossai körében végzett felmérést.

A legkeresettebb ország Nagy-Britannia, Írország és Németország, ahol leginkább a jól képzett szakorvosok szeretnének dolgozni. A cseh orvosok többsége mintegy 5 éves külföldi munkavállalásban gondolkodik, azután visszatérne hazájába. Az orvosok 75 százaléka kórházban, míg 25 százaléka házi orvosként szeretne dolgozni Nyugat-Európában.

Bár a külföldi munkavállalással foglalkozó orvosok 70 százaléka azt állította, hogy beszéli az angol nyelvet, a válaszadók többsége mégis a legnagyobb problémák közül a nyelvet említi az első helyen, csak ezután következik a családtól való elszakadás gondja.

A Právo szerint Csehországban az orvosi átlagfizetések az országos átlagfizetések dupláját teszik ki, tehát mintegy 40-42 ezer korona (400-420 ezer forint) körül mozognak. A környező országokban és Nyugaton is hasonló az arány, de tény, hogy a nyugati fizetések vásárlóereje jóval magasabb a csehországi fizetések vásárlóerejénél.

Írországban a bérek vásárlóereje 60, Németországban 80, Ausztriában 120, míg Nagy-Britanniában pedig 250 százalékkal magasabb, mint Csehországban. A felmérés azt is kiderítette, hogy a gyakorlatban évente a cseh orvosoknak csupán az 5-7 százaléka távozik Nyugatra. Szakértők szerint azonban ez is magas arány.

Nyugaton és Amerikában nagy az érdeklődés a cseh orvosok és egészségügyi személyzet iránt, s a szakemberek távozása hosszabb távon destabilizálhatná a cseh egészségügyet - állítják a tanulmány szerzői.

MTI Karrier

Csehországban 8 ezer koronára emelik a minimálbért

A cseh kormány csütörtökön 45 koronával 8000 ezer koronára (72 937 forint) emelte a havi minimálbért. A munkáltatók előzőleg a minimálbér változatlanul hagyását követelték, a szakszervezetek 545 koronás emelést akartak.

euractiv.hu Karrier

Szakemberhiánnyal küzdenek a csehek

A cseh munkaerőpiacon újabban jelentkező szakemberhiány alááshatja az ország gazdasági növekedési potenciálját. Egy prágai tanulmányból kiderül, hogy az EU többi tagországában általában ugyanazokon a területeken szűkölködnek szakemberekben, mint Csehországban - írja az euractiv.hu.

MTI Gazdaság

Csökkent a munkanélküliség Csehországban

Csehországban szeptemberben lanyhult az infláció: a fogyasztói árak átlagosan 2,7 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly szeptemberben — közölték a cseh statisztikai hivatalban. A visszaesést azonban jobbára csak az üzemanyagok hónapon belüli áresése okozta.

Egy 116 éves brazil apáca most a világ legidősebb embere

Egy 116 éves brazil apáca most a világ legidősebb embere

Valós időben olvassa a gondolatokat egy új kínai chip, amit az agyba kell beültetni

Valós időben olvassa a gondolatokat egy új kínai chip, amit az agyba kell beültetni

Orbán nyilatkozott Indiából: „Makkegészséges vagyok. Ne reménykedjenek!”

Orbán nyilatkozott Indiából: „Makkegészséges vagyok. Ne reménykedjenek!”

Franciaországban is megjelent a majomhimlő fertőzőbb változata

Franciaországban is megjelent a majomhimlő fertőzőbb változata