Tíz megfontolandó körülmény, mielőtt felmondunk
Mielőtt feladnánk ígéretes alkalmazotti karrierünket saját vállalkozásunk kedvéért, érdemes elfogulatlanul szemügyre vennünk az elhagyni kívánt állást. Tippek a a HVG Kiadó gondozásában megjelent Vállalkozói sikerkalauzból.
Öt ok, ami miatt maradhatnánk
Vállalkozói sikerkalauz | |
2. Betegségünk miatt munkahelyünk biztonságot nyújt – ha egészségi gondokkal küzdünk, valószínűleg nem érdemes vállalkozásba kezdenünk, kiszámíthatóbb és biztonságosabb életünk lesz beosztottként.
3. Hamarosan elérjük a nyugdíj-korhatárt – könnyebb a nyugdíj mellett vállalkozni, ezért érdemes türelemmel lennünk, és a vállalkozással kivárnunk a megfelelő időt.
4. Szeretjük a munkánkat, de partnerünk vállalkozásra biztat minket – vonakodó üzletemberek nagyon is gyakori mondata. Hagyjuk, hogy élettársunk megvalósítsa a saját álmait, és ha később mi is kedvet kapunk a vállalkozáshoz, bármikor válthatunk.
5. Támogatják a továbbképzésünket – ami azt jelenti, hogy a vállalkozás minden eddiginél szebb színben tűnik fel előttünk. Írjuk le a tervünket, de csak azután mondjunk fel, ha már megkaptuk a diplomát.
Öt ok, ami miatt a felmondás mellett dönthetnénk
1. A főnökünk nehéz személyiség, és nem készül nyugdíjba menni – néha bele kell törődnünk, hogy feletteseink sem tökéletesek, de van olyan eset is, amikor racionálisabb, ha felmondunk.
2. Azt gyanítjuk, hogy munkaadóink csődbe mennek – kérdezzük meg, igaz-e a sejtésünk. Ha igen, akkor talán meg tudjuk vásárolni a céget a felszámolótól, és az ismerős terepen gyorsan fel is fejleszthetjük.
3. Önkéntes nyugdíjpénztár tagjai vagyunk – így nem számít, mennyi idősek vagyunk, a felmondással nem veszítünk nyugdíjas korunkban.
4. Depressziósak vagyunk a munkától – vizsgáljuk meg, hogy tényleg a munka nyomaszt-e bennünket, vagy esetleg valami más.
5. Gondolkodni sincs időnk, nemhogy tanulni vagy tervezgetni – lapozzunk vissza néhány oldalt, és nézzünk utána, hogyan szakíthatunk némi időt a kikapcsolódásra.
Könnyű kijelenteni, hogy a munkánk a boldogtalanság forrása, és minden rendbe jön, ha a magunk uraivá válunk. Azonban – mint az élet oly sok területén – itt is csökkenthetjük a kockázatot: részmunkaidős megoldással később még visszakozhatunk. Így lesz időnk, hogy kipróbáljuk az üzleti ötletünket, de nem kell lemondanunk a rendszeres munka nyújtotta biztonságról sem. Mindkét lehetőségnek vannak előnyei és hátrányai is.
Sok szakember az úgynevezett portfólió-karrier mellett foglal állást, ami annyit tesz, hogy képességeinkhez, életstílusunkhoz és jövedelmi igényeinkhez illő pénzkereseti tevékenységek egész sorát építjük fel. Ennek tükrében némelyek számára az a legjobb megoldás, ha az új vállalkozást részmunkaidőben kezdik, és emellett alkalmazottként is dolgoznak.