A munkahelyváltás időszaka mindig stresszes, a tapasztalat, hogy pont azokra nem számíthatsz igazán, akikre egyébként igen, még az optimista álláskeresőket is megviseli. A család, barátok többnyire nem sokat tudnak segíteni az új munkahely megtalálásában, az irányváltásokat pedig sokan ellenezni szokták. (Ritka kivétel, ha van a környezetedben valaki, aki optimista és sikeres, aki támogathat.) Ilyenkor segíthet egy objektív szakember.
A karrier-tanácsadás folyamata
A hatékony álláskeresés sok gyakorlást és kitartást igényel, ám az emberek jelentős részének szüksége van arra, hogy míg a folyamat zajlik, konkrét feladatokat kapjon, ezek végrehajtására pedig valaki rendszeresen rákérdezzen. A tanácsadó feladata, hogy végigkísérjen az úton, ami ideális esetben elvezet az álláshoz, amire szükséged van. A jó karrier-tanácsadó személyreszabottan kérdez, ötleteket ad, technikákat tanít, de semmi esetre sem mondja meg neked, hogy melyik állásra jelentkezz. Ez a szakma - a karrier-tanácsadás - hivatalosan nem létezik, így nincs is szabályozva. Pszichológushallgatót, marketingest, tanárt, HR szakembert, közgazdászt egyaránt találhatsz a karrier-tanácsadást kínálók között. Mielőtt valamelyiküket felkeresed, érdemes alaposan megnézni, mit ajánlanak, és az megfelel-e a te igényeidnek.
Piaci körkép
© sxc.hu |
A kínálat igen nagy szórást mutat. Leggyakrabban a személyzeti tanácsadó cégek (állásközvetítők) szerepeltetik szolgáltatásaik között a karrier-tanácsadást, de ez esetükben többnyire az adatbázis építését (pl. „töltsd fel az önéletrajzod”), esetleg néhány jó tanácsot jelent az önéletrajzíráshoz. Vannak, akik egy-két-három órás beszélgetést kínálnak, esetenként valamilyen pszichometrikus eszköz - teszt vagy grafológia - használatával kiegészítve. Külön kategóriát képviselnek a nyelviskolák, amelyek „idegen nyelvű interjúra felkészítés” címen tartanak tréningeket. Sok alapítvány, civil szervezet kínál segítséget az álláskeresőknek ingyenesen. A Munkaügyi Központok többféle programmal támogatják (elsősorban) a középfokú végzettségűeket.
Néhány cég online tanácsadást végez, mások csoportos állásinterjú tréninget ajánlanak. Ritka a hosszú, mindenre kiterjedő tanácsadási program, pedig ez az, ami megoldást jelenthet: ameddig ugyanis nincs tisztázva a „miért” és nincsenek meghatározva a személyreszabott célok, addig a „hogyan”, vagyis az egyes technikák elsajátítása (pl. önéletrajzírás) nem igazán hatékony.
Mibe kerül?
A személyes tanácsadás alkalmai során egy szakember egy-két órán keresztül teljes figyelmét rád fordítja, illetve felkészül a találkozásotokra. Ez intenzív és hatékony, de költséges dolog. A tanácsadás költségei rendkívül széles határok között mozoghatnak: a civil vagy állami szervezetek ingyenes szolgáltatásaitól az akár sokszázezres, mindenre kiterjedő prémium programokig. Az ár és érték a legtöbb esetben arányban áll, néhány ezer forintért önéletrajz-kritikához, esetleg félnapos csoportos alapoktatáshoz lehet jutni. A próbainterjúkért, a néhány órás beszélgetésekért már tízezreket is elkérhetnek. Csoportos állásinterjú-tréning, állásvadászat-tanfolyam 20-30 ezer forintért kapható. A valódi karrier-tanácsadás óradíja 15-20 ezer forintnál kezdődik, általában körülbelül 10-15 alkalmat igényel.
Szükséged van rá?
Mivel egy teljes tanácsadási folyamat akár két-három hónapig is eltarthat, érdemes akkor elkezdeni, amikor még nem ég a talaj a lábad alatt. Tekintsd ezt az időt (és pénzt) befektetésnek a jövődbe. Minél felkészültebb, tudatosabb vagy, annál kevésbé érhet meglepetés, és annál inkább a saját elképzelésednek megfelelően alakíthatod ki a munkádat és a jövődet.
Gerlei Béla, karrier-tanácsadó
karrierintézet.hu