A budapesti Lesz tandíj - vita a népszavazás után elnevezésű rendezvényre Arató Gergely politika államtitkárt, Pokorni Zoltánt, a Fidesz alelnökét, Bayer Józsefet, a Zsigmond Király Főiskola rektorát és Miskolczi Norbertet, a HÖOK elnökét várták a szervezők, ám Pokorni és Arató - egyéb elfoglaltság miatt - nem érkezett meg. Jelen volt viszont Tatai-Tóth András, az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője, hogy beszálljon a vitába, amely végül nem a tandíj, sokkal inkább a felsőoktatás színvonalának emelése köré összpontosult.
Tatai Tóth András a tandíjjal kapcsolatban kifejtette: a felsőoktatásban részt vevő diákok 50 százaléka fizet ma Magyarországon tandíjat, ezt a vasárnapi népszavazás nem törölte el, a költségtérítéses rendszer megmaradt. Tatai Tóth András beszédében Mádl Ferencet idézte, aki évekkel ezelőtt arról beszélt: ahhoz, hogy a felsőoktatás színvonala javuljon, meg kell teremteni a hallgatók anyagi érdekeltségét. A politikus hangsúlyozta, hogy igazságtalannak tartja, ha fél pontokon múlik, hogy valaki állami finanszírozású képzésben részesül vagy kénytelen több százezer forintos tandíjat fizetni szemeszterenként.
Az kapjon állami támogatást, aki jobban teljesít, s ahogy csökken az ambíció, a teljesítmény, úgy csökkenjen az állami támogatás - hangoztatta a képviselő, aki - mint mondta - az állami támogatások rendszerét jobban összekapcsolná a teljesítménnyel, szociális helyzettel.
Miskolczi Norbert, a HÖOK elnöke Tatai Tóth megállapítására reagálva kijelentette: „Magyarországon nincs tandíj, nem is lesz. Költségtérítés van.” A HÖOK elnöke nehezményezte, hogy számos felsőoktatási intézményben adott szakon nem indul állami képzés, csak költségtérítéses, így aki ezek valamelyikén szeretne továbbtanulni (és nem másoddiplomás képzésről van szó), kénytelen fizetni a képzésért.
A népszavazás arról szólt, hogy akarnak-e az államilag finanszírozott képzésért fizetni, s a szavazók úgy döntöttek, hogy nem - mondta Miskolczi, aki rémhírnek nevezte, hogy a HÖOK valaha is támogatta a tandíjat.
Bayer József, a Zsigmond Király Főiskola rektora osztotta Tatai-Tóth András véleményét arról, hogy Magyarországon van tandíj, s hogy a hallgatók csaknem fele költségtérítést fizet, amely 100 ezer forinttól egymillió forintig terjed.
Tatai-Tóth András közvélemény-kutatási adatokat idézve az MSZP igazi vereségének azt tartotta, hogy nem tudták elmagyarázni: a társadalom alsó rétegéből alig jutnak be hallgatók az államilag finanszírozott képzésekre, míg a felső osztályokból ez az arány 80-90 százalékos.
Bayer József azt mondta, látható, hogy az államilag finanszírozott és költségtérítéses struktúra fennmarad, s várhatóan erősödik is. Azt prognosztizálta, hogy az államilag finanszírozott hallgatók száma csökkenni fog, már csak azért is, mert kevesebb a gyerek.