szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Összesen 26,6 milliárd forint értékű infrastrukturális fejlesztések, be­ruházások előkészítése kezdődhet meg az ország hét felsőoktatási intézményé­ben a kormány legutóbbi döntése értelmében. Ezzel együtt csak az idén 55,5 milliárd forintos (európai uniós) támogatásról döntött a kormány az Új Magyarország Fejlesztési Terv részeként.

Legutóbb április közepén döntött a kormány a felsőoktatási intézmények infrastrukturális fejlesztését célzó, kétfordulós európai uniós pályázatról. Akkor a győri Széchenyi István Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Miskolci Egyetem, az egri Eszterházy Károly Főis­kola, a Dunaújvárosi Főiskola, valamint a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola részesült – feltételesen – a szétosztott mintegy 29 milliárd forintnyi támogatásból - áll a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) közleményében.

Bábolna, Baja, Debrecen, Győr, Kaposvár, Kecskemét, Keszthely, Mosonmagyaróvár, Szarvas, Szeged, Székesfehérvár, Szombathely, Veszprém, Zalaegerszeg az, ahol felsőoktatási intézményekben megkezdődhet a projektfejlesztés, a megvalósításhoz – és a második pályázati for­dulóhoz – szükséges dokumentációk, tanulmányok és tervek összeállítása. Ha ezek a fej­lesztési elképzelések a második pályázati fordulóban is sikerrel szerepelnek, össze­sen 26,6 milliárd forint értékben indulhatnak el ténylegesen is a beruházások az ország hét egyetemén illetve főiskoláján.

A Debreceni Egyetemen többek között egy Interregionális Műszaki-Agrár Szaktanácsa­dási és Továbbképzési Központ létrehozásának, az informatikai kar új épületének, az „elméleti négyszög” rekonstrukciójának, valamint a villamos-, anyag-, vegyész- és bio­mérnök-képzéshez kapcsolódó laboratóriumok felújításának előkészítése kezdődhet el, 4,9 milliárd forint európai uniós támogatás reményében.

Ezúttal a legtöbb uniós támogatásra a Szegedi Tudo­mányegyetem számíthat, a Dél-alföldi Tudáspólus felsőoktatási infrastruktúrájá­nak fej­lesztésére. Ha a pályázatuk a második fordulóban is sikerrel szerepel, úgy több mint 6,4 milliárd forintot fordíthatnak majd többek között a Szegedi Tudományegyetem, a szarvasi Tessedik Sámuel Főiskola és a bajai Eötvös József Főiskola műszaki és természet­tudományos képzési portfoliójának megújítására.

Csaknem 5 milliárd forint európai uniós támogatás reményében kezdhetik el a Nyugat-magyarországi Egyetemen a „Zöld Egyetem” programhoz kapcsolódó beruházá­sok elő­készítését.

Jelentős fejlesztésekre készül a Pannon Egyetem is – az ő pályázatukra 4,3 milliárd forint európai uniós támogatást ítélt meg feltételesen a kormány. Ha a második pályázati fordulóban is sikerrel szerepelnek, úgy a veszprémi campuson egy oktató- és kutatóközpontot, egy hallgatói szolgáltató központot, egy technológiai kísérleti központot és egy kutató-fejlesztő központot építhetnek, összesen csaknem 6100 négyzetméteren.

Modern, szolgáltató és kutató egyetem kialakítására törekszik a Kaposvári Egye­tem – pályázatukat 2,9 milliárd forinttal támogatta feltételesen a kormány. Eredmé­nyes második forduló esetén elsősorban az agrár- és élelmiszeriparhoz kapcso­lódva fejlesztenék az egyetem kutatás-fejlesztési és innovációs kapacitásait.

Több mint 2,4 milliárd forintos beruházást készítenek elő a Kecskeméti Főiskolán, az intézmény műszaki és természet­tudományos tudásbázis-infrastruktúrájának fejlesztésére.

Csaknem 600 millió forintos európai uniós támogatással karrá fejlesztené zalaegerszegi felsőoktatási intézményét a Budapesti Gazdasági Főiskola. Ha a második fordulóban is sikerrel járnak, barnamezős beruházással és jelentős információs technológiai fejlesztésekkel egy infocentrumot alakíthatnak ki Zalaegerszegen.

A 2004-2006 közötti időszakra szóló első Nemzeti Fejlesztési Terv keretében korábban már 19 intézmény nyert 13,7 milliárd forintos támogatást a korszerű képzési és oktatási körülmények megteremtésére. Az uniós források segítségével 2004-2008 között összesen közel 70 milliárd forint áll rendelkezésre a felsőoktatási intézmények infrastruktúrájának javítására.

MTI Karrier

Magas ponthatárok várhatók a legnépszerűbb szakoknál

A felsőoktatási jelentkezések alapján várható, hogy a hagyományosan kedvelt szakokon és intézményekben idén is magasak lesznek a ponthatárok - közölte az Országos Felsőoktatási Információs Központ. A pontokat július 24-én határozzák meg.

hvg.hu Itthon

Felvételi ponthatárok 2008 - megkérdeztük a főszereplőket

Ma este jelennek meg a felvételi ponthatárok, aminek apropóján számos szakpolitikus és oktató nyilatkozott már a sajtónak a felvételi eljárásról. Ők azonban csak statiszták ebben a "drámában". Mi most az igazi főszereplőket, a diákokat kérdezzük a felvételiről, a kétszintű érettségiről, az új pontszámítási módszerről és az esélyekről.

hvg.hu Karrier

Mennyibe kerül egy diploma vidéken és a fővárosban?

Figyelünk a tandíjra, tudomásunk van az albérletek áráról, ehhez képest más költségtényezőket figyelmen kívül hagyunk pályaválasztáskor. De mennyibe kerül valóban egy diploma? Van-e különbség a vidéki és a fővárosi diákélet költségei között?

MTI Karrier

Kétezerrel többen tanulhatnak a Miskolci Egyetemen

Kétezer diákkal több tanulhat a következő tanévben a Miskolci Egyetemen, az intézmény maximális hallgatói létszámra vonatkozó kérelmét ugyanis teljesítette az Oktatási Hivatal - írta pénteki számában az Észak-Magyarország.

Állami posztot kapott Lázártól a milliárdos, aki Mészáros Lőrinc földije

Állami posztot kapott Lázártól a milliárdos, aki Mészáros Lőrinc földije

Fogolycserével szabadult egy orosz balerina, aki 12 évet kapott, mert 50 dollárral segítette Ukrajnát

Fogolycserével szabadult egy orosz balerina, aki 12 évet kapott, mert 50 dollárral segítette Ukrajnát

Gyengébb, de még így is 680 lovas új Bentley-k érkeztek

Gyengébb, de még így is 680 lovas új Bentley-k érkeztek

A honvédelmi miniszter arról, hogy tíz hónap alatt ötezren jelentkeztek tartalékosnak: A hazaszeretet megállíthatatlan

A honvédelmi miniszter arról, hogy tíz hónap alatt ötezren jelentkeztek tartalékosnak: A hazaszeretet megállíthatatlan