Tetszett a cikk?

A rohamosan növekvő romániai bérek hallatán mind több magyar gondolkodik el az ottani munkavállaláson, ám tömeges átvándorlásról egyelőre nincs szó.

HVG
Nagyszentmiklósról a magyaroknak Bartók Béla szülőhelye, no meg a hányatott sorsú, Attila kincsének nevezett aranylelet jut az eszükbe, a román média és az üzleti élet számára viszont a magyar-román-szerb hármas határ melletti 13 ezer lakosú kisváros a munkanélküliség felszámolása miatt érdekes. A település e tekintetben ugyanis unikum a 6,1 százalékos munkanélküliségi rátájú Romániában. A városban 1995-ben telepedtek meg az első multinacionális cégek, s azóta egymás után jelennek meg újabbak. Az autóvillamossági felszerelést gyártó amerikai Delphi például 5 ezer, az elektromos ellenállásokat készítő olasz Zoppas pedig 4 ezer nagyszentmiklósinak és környékbelinek adott munkát. Rajtuk kívül egy sor kisebb olasz, német és osztrák érdekeltségű cég is megvetette a lábát, s egyre nehezebben találnak helyben munkaerőt. Az utóbbi időben már távolabbról is toboroznak munkásokat, több nagyszentmiklósi cég például Temesvárról hozza busszal a dolgozókat. "A bánsági régió határ menti része - mondta a HVG-nek Danut Groza alpolgármester - teljesen kifogyott a szabad munkaerőből, az egyik cég már át is vitte új gyártósorát Szerbiába."

A város gazdasági pezsgése nyomán befolyó bevételek az egyre szépülő utcaképen is meglátszanak. Az ipar további bővülése azonban a munkaerőhiány miatt máris megrekedt, a városvezető szerint az egyetlen megoldás, hogy külföldről, elsősorban Szerbiából hozzanak ingázókat. Groza úgy tudja, két külföldi cég már össze is fogott Nagyszentmiklóson, s a közeli Valkány község határátkelőjének a megnyitásáért lobbizik a bukaresti kormánynál, hogy kishatárforgalomban járhassanak át a dolgozók Szerbiából (máskülönben csak vízummal jöhetnének). "A csanádi határállomás is közel van, de a magyarok egyelőre nem nagyon jelentkeztek munkára, mert a bérek azért nálunk még mindig valamivel alacsonyabbak" - jelezte Groza.

Ám ez nem marad sokáig így, a romániai bérek ugyanis a magyarországiaknál jóval gyorsabban emelkednek, sőt egyes szakmákban már most is valamivel jobban fizetnek, mint sokfelé Magyarország keleti határvidékén, ahol 6-9 százalék közöti a munkanélküliség. Meg is csappant az utóbbi hónapokban a Magyarországon munkavállalási engedélyt kérő romániaiak száma. Érezhetően kevesebb romániai szakmunkás készül Nyugat- és Dél-Európába is pusztán a magasabb bérekért. Közel 2 millióra teszik az eddig külföldre, elsősorban Olasz- és Spanyolországba kiment romániai dolgozók számát, ám közülük az utóbbi időben, ha nem is tömegesen, de mind többen térnek vissza. A bukaresti kormány mindent meg is tesz visszacsábításuk érdekében, mindkét dél-európai országban állásbörzéket tart, ahol - ha az ottanihoz még nem is hasonlítható, ám - egyre magasabb bérű munkahelyeket kínál.

Második oldal (Oldaltörés)

A román statisztikai hivatal szerint februárban a nettó átlagbér 1134 lej (1 lej = 70,46 forint) volt, ami 20 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A legnagyobb munkaerőhiánnyal küszködő, szalag melletti betanított munkásokat foglalkoztató külföldi cégeknél a tapasztalatok szerint a többnyire teljesítményhez kötött bérek mindössze 650-900 lej között ingadoznak. Nagyjából ennyit visznek haza a kórházi ápolók, az asztalosok, a kezdő tanítók, a szállodai dolgozók, illetve az alacsony beosztású közalkalmazottak is. Igaz, ehhez mindenhol hozzájön a szinte kötelezően kiadott havi 160 lejes ebédjegy. Kimagaslóak viszont a fizetések az építőiparban (1500-2000 lej), a kőolajiparban (2000) vagy az informatikában, a kutatásban (2150). A prognózisok szerint az idén 9 százalékos átlagos béremelkedés várható, jóllehet a kormány a kiadások lefaragása érdekében - annak ellenére, hogy választási év van - befagyasztotta a közalkalmazottak fizetését.

A román munkaadók szívesen fogadnának magyarországi dolgozókat is, ám - bár naponta már több százan is rendszeresen átruccannak dolgozni, elsősorban a szürke- vagy feketeszférába -, úgy tűnik, nagyobb tömegben és hivatalos formát öltve még nem vonzó az ottani munkavállalás. A munkaadók ezért már ázsiai munkaerőben is gondolkodnak, a német Steilmann Romania öt ruhagyára nemrég például bejelentette, hogy Bangladesből hoz varrónőket.

"A magyarországiak itteni munkavállalásának tömegessé válása hosszú folyamat lesz" - mondta a HVG-nek Bíró Rozália, a határtól pár kilométerre egyre nagyobb ipari parkot kiépítő Nagyvárad alpolgármestere. Szerinte ma még csak négyes-ötös csoportokban jönnek át a határ túlfeléről dolgozni. Hasonlóak a tapasztalatai Török László nagyszalontai polgármesternek, városában még csak elvétve dolgoznak magyarországi magyarok.

Az egykori Monarchia 1918 után szétvágott közlekedési infrastruktúrájának a visszaállításában reménykedik a kürtös-aradi vámszabad övezet (ZLCA) igazgatónője, Cristina Bibart, aki szerint, amíg nem oldódik meg a dolgozók szállítása, szó sem lehet több száz magyarországi hivatalos alkalmazásáról. A magyar határtól 3 kilométerre lévő, hamarosan ipari parkká alakuló telepen 3-4 ezer betanított munkást tudnának azonnal felvenni, miközben újabb parcellákat adnak koncesszióba külföldi cégeknek. A megyei önkormányzathoz tartozó ZLCA a Kürtös-Lökösháza közúti határátkelő megnyitását szorgalmazza, mert sem a MÁV, sem a román vasút nem akar a csupán néhány száz munkás kedvéért új járatot beállítani. Jól jönne a Pécska-Battonya vasútvonal visszaállítása a határ menti Tornyán épülő ipari parknak is, akárcsak a két Nagylak között felszedett, 3-4 kilométernyi sín visszahelyezése. A Tornyán épülő olasz autóalkatrész-üzem már jelezte, hogy Battonyáról is fog ingáztatni dolgozókat. A hódmezővásárhelyi Hódút Kft. az Aradon elnyert aszfaltozási munkálatokra máris naponta busszal szállítja a dolgozókat.

Jóllehet Romániában idén februárban az ipari termelés 7,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, és a bérek is látványosan nőnek, a fizetések csak lassan közelítik az uniós átlagot. Varujan Vosganian pénzügyminiszter szerint az átlagbér még 2015-ben is - amikor a remények szerint Románia csatlakozhat az euróövezethez - mindössze 600-800 euró lesz, és csak 2020 után haladja majd meg az ezret.

IRHÁZI JÁNOS / NAGYSZENTMIKLÓS

Megválhat dolgozói ötödétől a nagy múltú chipgyártó

Megválhat dolgozói ötödétől a nagy múltú chipgyártó

Van, aki egész nap fut meg tollasozik azért, hogy amikor ön ránéz az órájára, minél többet megtudjon magáról

Van, aki egész nap fut meg tollasozik azért, hogy amikor ön ránéz az órájára, minél többet megtudjon magáról

Fegyveresek nyitottak tüzet turistákra  Kasmírban, több mint húsz halálos áldozat lehet

Fegyveresek nyitottak tüzet turistákra Kasmírban, több mint húsz halálos áldozat lehet

„Na, ezt jól megkaptuk…” – cinikus választ írt a tankerület egy szülői panaszra

„Na, ezt jól megkaptuk…” – cinikus választ írt a tankerület egy szülői panaszra