Véleményed már nem mérvadó?
Ha észreveszed, hogy lemaradsz a céges körlevelekről, nem kapod meg azokat az információkat, útmutatókat, amelyeket a többiek, vagy az értekezleten nem számít a véleményed, nem hallgatnak meg, esetleg nem kérik ki véleményedet olyan ügyekben, amelyek korábban a te hatáskörödbe tartoztak, szólaljon meg fejedben a vészcsengő. Kérdezd meg főnöködtől, miért száműztek: elégedetlenek a munkáddal vagy egyszerűen megfeledkeztek rólad?
Főnököd nem vesz rólad tudomást?
A félelem nem jó tanácsadó © sxc.hu |
Úgy érzed, főnököd, aki addig megbecsült, adott a véleményedre, hirtelen eltávolodik, és csak kritikával illet? Állandóan rajtad tartja a szemét, de csak hibát keres a munkádban, és soha nem dicsér meg, ha sikeresen végrehajtasz egy feladatot? Nem bízik meg benned, és nem oszt meg veled olyan információkat, amelyeket korábban igen? Ha nem érted, mi áll a viselkedése hátterében, egy alkalmas pillanatban kérdezd meg tőle. Korábban jó kapcsolatban voltatok? Akkor jó esélyed van rá, hogy elmondja, mi a helyzet. Ha ódzkodik attól, hogy őszintén válaszoljon, ködösít vagy csak hebeg-habog, jobb, ha felkészülsz a legrosszabbra. Ám addig fokozott erőfeszítéssel vesd bele magad a munkába, hátha csak múló hangulatváltozás, esetleg a cég sorsa fölött érzett aggodalom áll főnököd viselkedésének hátterében.
Negatív visszacsatolásokat kapsz?
Felettesedtől, kollégáidtól, sőt, még barátaidtól is folyamatosan negatív visszacsatolásokat kapsz? Ha főnöködtől szóbeli vagy írásbeli figyelmeztetést kaptál arról, hogy munkád nem megfelelő, vagy nem tudsz együtt dolgozni a kollégákkal, rögtön kapcsolj! Előfordulhat, hogy mondvacsinált indokkal akarnak nyomást gyakorolni rád, így serkenteni munkakedvedet, vagy növelni hatékonyságodat, de az is előfordulhat, hogy egyszerűen csak éreztetni akarják veled, hogy sorsod a vállalatnál csak egy hajszálon függ. Ilyen helyzetben ne görcsölj be, igyekezz még jobban, hogy felettesed semmi kivetnivalót ne találjon munkádban.
Pletyka a folyosón
Néhány elcsípett szóból arra következtetsz, hogy a kollégák rólad pusmognak a folyosón? Elkapsz néhány szánakozó pillantást, amikor belépsz az irodába, miközben nyílt titok, hogy a cég leépítésre készül? Esetleg egy vállalati jóakaród arról értesít, hogy hamarosan kirúgnak? Mielőtt kétségbeesel, járj utána, van-e alapja a pletykának. Az a legegyszerűbb, ha megkérdezed a főnököt, igaz-e a hír, ám adott helyzetben lehet, hogy a nyílt, őszinte beszéd nem a legjobb megoldás. Először azokat faggasd ki, aki hozzád közel állnak: megbízol bennük, adsz a véleményükre, mert tudod, hogy soha nem terjesztenének rémhíreket, emellett közel állnak a cégvezetőhöz, vagyis hiteles információik vannak.
Nem ismersz ilyen kollégát? Még mindig megkérdezheted a pletykás munkatársat, honnan értesült arról, hogy az elbocsátásodat tervezik. Ha kiderül, honnan, kitől kapta az információt, utána tudsz járni, igaz-e, és lépéselőnyben leszel, új állás után nézhetsz, mielőtt bejelentik, hogy kirúgnak.
Látványos létszámcsökkenés
Ha azt tapasztalod, hogy környezetedből egyre többen eltünedeznek, közvetlen felettesed, vagy pártfogód már nem jár be a céghez, mert elbocsátották, jobb, ha felkészülsz a bejelentésre, neked is menned kell. Hogy ne érjen felkészületlenül a cég döntése – nem biztos, hogy sor kerül rá, de jobb félni, mint megijedni –, már akkor láss neki az álláskeresésnek, amikor még nincs a kezedben a felmondóleveled.