szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magasabb iskolázottsági arány ellenére az európai átlagfizetésnél jóval kevesebbet kapnak Európában a transznemű identitást valló személyek. Körükben nem csak a magasan képzettek, de az öngyilkossági hajlammal rendelkezők aránya is meghaladja az átlagnépességét – írja az Irish Times.

A Transgender EuroStudy című kutatást szerzője, Stephen Whittle, a Manchester Metropolitan University esélyegyenlőségi jogokkal foglalkozó professzora mutatta be az első ír transzneműséggel foglalkozó konferencián. A felmérés rendkívüli aránytalanságokat tárt fel a transzneműek - azon személyek, akik nem születési neműkkel azonosulnak – munkaerő-piaci helyzetében és egészségügyi ellátását illetően.

A kutatás eredményei szerint az európai népességi átlaghoz viszonyítva a transzneműek között három és félszer nagyobb a magasan képzett személyek aránya. A felmérés szerint az önmagukat transzeneműként meghatározók 26 százaléka már 16 éves kora körül otthagyja az iskolát, de 42 százalékuk felsőfokú, 21 százalékuk pedig posztgraduális végzettséggel is rendelkezik. Az átlagnépességen belül ez utóbbiak aránya csak 6 százalék. Bár a transznemű identitást vallók többsége jól képzett, fizetésük nagysága nem áll arányban végzettségükkel. A megkérdezettek 49,4 százaléka ugyanis nem keres többet évi 25 ezer eurónál.

A 2500 személy megkérdezésével végzett kutatás a válaszadók mentális és fizikai egészségi helyzetét is aggasztónak minősítette. A felmérés szerint a megkérdezettek 30 százaléka kísérelt már meg öngyilkosságot, a 30 százalék fele több mint egy alkalommal próbált meg önkezével végett vetni az életének. Ugyanakkor többségük lehetőség szerint kerüli, hogy fizikai vagy mentális panaszaival orvoshoz forduljon. Tapasztalataik alapján ugyanis megerősítettnek érzik azon feltételezésüket, hogy az orvosok és egészségügyi szakemberek előítéletesek velük szemben, ezért úgysem kapnának kielégítő ellátást.

Magyarországon 2007-ben a Szociális és Munkaügyi Minisztérium megbízásából A leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű (LMBT) emberek társadalmi kirekesztettsége Magyarországon címmel készült hasonló kutatás. Ennek során vizsgálták, hogy a társadalmi élet különböző színterein, így például az egészségügy és a munkahely vonatkozásában milyen mértékű megkülönböztetés éri az LMBT-embereket.

A kutatás eredményei szerint a megkérdezettek gyakran szenvedtek a társadalmi kirekesztés különböző megnyilvánulásaitól. A válaszadók háromnegyede hátrányosan megkülönböztetett társadalmi csoport tagjaként azonosította magát. A kutatás megállapításai szerint a társadalmi élet különböző színtereit tekintve a leszbikus nők nagyobb mértékű megkülönböztetést érzékelnek a családjukon belül és a magyar jogrendszer részéről, mint a meleg férfiak. Ugyanakkor a válaszok alapján kiderült, hogy az iskolában a férfiak szembesülnek gyakrabban az előítéletek különböző formájú megnyilvánulásaival. Emellett a felsőfokú végzettséggel rendelkezők gyakrabban tapasztaltak diszkriminatív magatartást a média és a jogrendszer részéről, mint az alacsonyabb végzettségűek.

A válaszadók 36 százaléka számolt be arról, hogy munkahelyén hátrányos megkülönböztetésben volt része. A negyven évnél idősebbek gyakrabban tapasztaltak diszkriminatív megnyilvánulást a munkaadók és munkatársak részéről, mint a fiatalabbak. Ennek leggyakoribb megnyilvánulási formája, amikor az érintettet LMBT-mivolta miatt nem vették fel, bocsátották el, vagy zaklatták. A kutatás résztvevői szerint a legtöbb munkahelyet heteronormatív légkör jellemez, amely a heteroszexuális magatartást minősíti normálisnak.

A szexuális orientáció tekintetében kisebbségnek számító emberekkel a szemben a többség egyrészt az általános többség/kisebbség elfogultságot mutatja: a többségi a norma, aki a többségi csoporttal azonosul, az saját egyéni pozitív önértékelését jelentős mértékben ennek a csoportnak a megítéléséből származtatja. Ezért érdekében áll olyan összehasonlítást tenni, amiből a többségi csoportnak a kisebbségi csoporthoz viszonyított pozitívabb értékelése adódik. Ez az általános társas motiváció fokozottan érvényesül a szexuális orientáció tekintetében kisebbséginek számító csoportokkal szemben – értelmezi a kutatást Síklaki István az ELTE Társadalomtudományi Karának dékánhelyettese.

Forrás: ELTE TáTK hírlevél

hvg.hu Karrier

Miről ne beszélj az állásinterjún?

Lovakat tartasz? Szereted a gyerekeket és minél népesebb családot tervezel? Akadnak, akik a kelleténél többet beszélnek az állásinterjún – idegességükben, vagy mert zavarban vannak –, aztán a fogukat szívják, mert túl sokat árultak el magukról. Mennyi az annyi? Mi az, amiről jobb, ha hallgatsz, ha megpályázol egy állást? Tippek.

MTI/hvg.hu Karrier

Ön milyen gabona lenne? Bizarr kérdések az állásinterjún

Mikor helyes hazudni? Mihez kezdene száz karácsonyfával júliusban? Ilyen, és ehhez hasonló kérdések várhatják az álláskeresőket az interjúkon, amelyekre egyre több internetes állásközvetítő oldal készíti fel a pályázókat.

Martini Noémi: Magyarország a kacsáké

Martini Noémi: Magyarország a kacsáké

Úgy megtépázta a kegyelmi botrány a református egyházat, hogy egész éves kampányba kezdenek

Úgy megtépázta a kegyelmi botrány a református egyházat, hogy egész éves kampányba kezdenek

Így tombolt Demi Moore családja, amikor a színésznő megkapta a Golden Globe-ot

Így tombolt Demi Moore családja, amikor a színésznő megkapta a Golden Globe-ot

Elnézte az ügynöke a fizetését, két meccs után távozott Újpestről a kanadai hokis

Elnézte az ügynöke a fizetését, két meccs után távozott Újpestről a kanadai hokis