A testbeszéd jelentőségéről korábban már írtunk, ám ezúttal nem az álláskeresők szemszögéből vizsgáljuk jelentőségét. A CarrierBuilder nevű amerikai álláskereső oldal összegyűjtötte azokat az árulkodó jeleket - gesztusokat - amelyek a munkavállalókat segítik, hogy megértsék, miről, hogyan gondolkodik és beszél főnökük. Noha a rátermett, profi vezetőre jellemző, hogy nem adja ki magát, arcára nem ülnek ki érzelmei, indulatai, a szemfüles megfigyelőnek a másodperc tizedrésze is elég, hogy leszűrje, valóban hogyan viszonyul egy-egy helyzethez, személyhez felettese.
Testtartás, közelség
Pozitív hozzáállást sugall, ha főnököd egyenes derékkal, egyenes tartással veled szemben áll, esetleg ül, miközben arccal feléd fordul beszélgetés közben. Ha nem az ajtóban ácsorog, hanem belép az irodádba és mondandóját egyenesen hozzád intézi, nem csak a levegőbe beszél, biztos lehetsz benne, hogy egyenrangú félnek tekint. Ugyanez a helyzet, ha egy találkozón - ahol nagyobb csoport verődik össze - a közeledben foglal helyet.
Érdektelenségről, figyelmetlenségről árulkodik, ha felettesed beszélgetés közben másfelé fordul vagy tekint, és csak arcélét látod, ha lenéz rád, miközben beszéltek - te ülsz, ő pedig feletted áll, mintegy érzékeltetve hatalmát, közvetve-közvetlenül arra figyelmeztetve, hogy fel kell nézned rád. Udvariatlanság, ha beszéd közben felettesed ül, míg mondandódat befejezed, téged pedig nem kínál hellyel, ezzel is utalva a köztetek lévő hierarchiára.
Szemkontaktus, mimika, arckifejezés
Árulkodó jelek. Ki mit mutat? © sxc.hu |
Ha főnököd egyenesen a szemedbe néz, miközben beszéltek, az arra utal, hogy megbecsül, fontos neki, amiről beszéltek. A barátságos arckifejezés, alkalomadtán egy mosoly, az ellazult arcizmok arról árulkodnak, hogy higgadt, nem ideges, vagyis nem okozol neki „fejtörést”.
Ha kerüli tekintetedet, beszélgetés közben másfelé néz, vagy leszegi fejét, biztos lehetsz benne, hogy érdeklődése lanyhult, nem rád és mondandódra figyel, esetleg – ha rossz hírt közöl – szándékosan nem néz a szemedbe. Ha látod, hogy arcán rángatózik egy ideg, száját szorosan összeszorítja, szinte vonallá préseli, ide-oda tekintget, felettesed ideges. Lehet, hogy nem miattad, ezért ilyenkor az a legegyszerűbb, ha rövidre zárod mondandódat, vagy megkérdezed, máskor alkalmasabb lenne-e a beszélgetés. Ugyancsak belső feszültségre utal, ha látod, hogy fejét mereven tartja, mosolya erőltetett, vagy beszélgetés közben grimaszol.
Kéz, láb, gesztusok
A kéztartás is sokat elárul, noha beszélgetés közben nem biztos, hogy az ember arra fókuszál, felettese ökölbe szorítja-e a kezét, vagy épp összekulcsolja. Pedig érdemes. Ha a tenyere lazán az asztalon vagy a térdén fekszik, biztos lehetsz benne, hogy főnököd nyugodt. Ugyanez a helyzet, ha karját nem fonja össze mellkasán, lazán maga előtt vagy maga mellett tartja, esetleg egy kötetlen beszélgetés alatt lezseren zsebre vágja.
A beszélgetés közben szándékosan zsebre tett kéz, az ökölbe szorított kézfej - elfehéredő ujjakkal, kidagadó erekkel -, és a mellkas előtt szorosan összefont kar ugyanakkor belső feszültségről árulkodnak. Ha főnököd az asztalon dobol ujjaival, tördeli őket, akkor ideges, míg a vad kézmozdulatokkal kísért beszéd, a túlzott és látványos gesztikulálás, hadonászás bizonytalanságról árulkodik. Ha lábával dobol az asztal alatt vagy hintázik a székén, az ugyancsak arra figyelmeztet, hogy a beszélgetés nem köti le, vagy mehetnéke van közben, valami más miatt idegeskedik.