Robbanószert talált, majd szállíttatott el a rendőrség az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség egyik fővárosi irodájából a közelmúltban. Ugyan Nincs ugyan bizonyítva, hogy a bombát a felügyelőknek szánták, az viszont tény, hogy az utóbbi időben megsokasodtak az őket érő atrocitások - tájékoztatott közleményében az OMMF.
A fenyegetések, bosszúállások „műfaja” igen változatos. Van, amikor halálos fenyegetést kapnak a munkaügyi felügyelők (”kinyíratom magát!”), van, hogy becsületsértő, becsmérlő, megalázó szavakkal illetik őket, de az ellenőrzéseket követő gyalázkodó, átkozódó levél sem ritka.
© Stiller Ákos |
Az ellenőrzések néha tettlegességig fajuló akadályozása mellett gyakran a felügyelők egy-egy munkaeszköze, például fényképezőgépe, telefonja vagy gépkocsija látja kárát annak, hogy egy-egy „munkahelyen” jártak. Arra is volt példa, hogy egy polgármester az általa vezetett település nyilvánossága előtt sértegette, ócsárolta a hatóság jelen lévő köztisztviselőit. A leghevesebb munkáltatói indulat mögött persze szinte mindig jelen van a szabálytalan – leginkább fekete – foglalkoztatás és az ezért kirótt büntetés – mondta Gedeon András, az OMMF szóvívője.
A válság csökkenti ugyan a munkahelyek számát, de a foglalkoztatás körüli szabálytalanságok aránya nem csökken hasonló mértékben. A munkavállalói panaszok és bejelentések vizsgálata és a fellelt szabálytalanságok megszüntetése – épp a munka világának erőteljes változása, átrendeződése miatt – még több feladatot jelent a munkaügyi hatóság számára, s ezek ellátását az ellenőrzéseket végző köztisztviselőkkel szembeni atrocitások, erőszakos megnyilvánulások, rongálások csak tovább nehezíti.