szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ünnepi hangulatban, énekelve álltak ismét munkába hétfőn a dolgozók a holland Philips elektronikai vállalat franciaországi Dreux-ben található gyárában, miután a bíróság elrendelte a felszámolás felfüggesztését és a plazmatévék gyártásának újraindítását. A Philips eredetileg Székesfehérváron ajánlott munkát a francia dolgozóknak.

"Lehetséges győzni a vállalatvezetőkkel szemben!" és "Philips, Dreux, példa a munkások számára" feliratú táblákkal érkeztek a dolgozók hétfőn a munkahelyükre. A munkásokat országos szakszervezeti vezetők és diákok fogadták a gyárkapuban, akik azt skandálták, hogy "Philips, Total, Ikea: ugyanaz a harc. Együtt a vállalatvezetés ellen. Velük vagy nélkülük, újraindítjuk a termelést!"

A szakszervezetek keresete nyomán az észak-franciaországi Chartres bírósága pénteken elrendelte a 212 embert foglalkoztató gyár felszámolásának a felfüggesztését, s a termelés hétfői újraindítását, amiért a vezetőség előzetesen nem folytatott kielégítő konzultációkat a dolgozók képviselőivel, és szabálytalanul bocsájtotta el a munkásokat. A bírósági indoklásban az állt, hogy az információhiány miatt a szakszervezeti vezetőknek nem állt módjukban világos véleményt kialakítani a felszámolást érintő tervekről.

A Philips gazdasági okokra hivatkozva múlt hét végén jelentette be, hogy végleg bezárta a franciaországi Dreux-ben plazma televíziókat gyártó üzemét. A dolgozókat ajánlott levélben értesítette a vezetőség a végleges bezárásról, s arra kérte őket: következő hétfőn már ne menjenek be a munkahelyükre. Óriási felháborodást váltott ki a szakszervezetek részéről, hogy a Philips székesfehérvári gyárában ajánlott új állást a dolgozóknak. Határozatlan időre, havi 450 euróért. A levélben feltételként volt megjelölve a magyar nyelv ismerete. Sandra Renda, a szakszervezetek ügyvédje szerint a bíróság döntése precedens értékű, mert azt bizonyítja, hogy "nem lehet csak úgy bezárni egy gyárat Franciaországban".

A bírósági döntés ugyanakkor nem mentette meg a bezárástól a gyárat, csak meghosszabbította a felszámolási eljárást, amelyről a Philips már végleg döntött. Dreux-ben 2003-ban még 12 gépsoron gyártották a televíziókat, jelenleg már csak kettő működik. A gyár tervezett felszámolásról először tavaly októberben tett említést az elektronika cég, amely 2005-ben 350, tavaly pedig 279 munkahelyet számolt fel Dreux-ben. Az elektronikai cégnek Franciaországban összesen 11 üzeme van.

Joel Karecki, a Philips franciaországi elnöke pénteki sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott, hogy "a Philips-nek Dreux-ben hamarosan nem lesznek munkahelyei". A kormány nyomására azonban pénteken újra megnyitotta a cég a gyárat a dolgozók számára, de a termelést csak hétfőn, a bírósági ítélet után volt hajlandó beindítani.

 

Gyógyíthatatlan agydaganatot hazudott magának, ezzel lett az egészséginfluenszerek mérgező prototípusa

Gyógyíthatatlan agydaganatot hazudott magának, ezzel lett az egészséginfluenszerek mérgező prototípusa

„A Corvinus vezetése kompromittálni akarta a vizsgabotrány feltárását” – Ádám Zoltán volt kollégáit hallgatta meg a bíróság

„A Corvinus vezetése kompromittálni akarta a vizsgabotrány feltárását” – Ádám Zoltán volt kollégáit hallgatta meg a bíróság

Jól reagál a kezelésre Ferenc pápa, az állapota lassan, de javul

Jól reagál a kezelésre Ferenc pápa, az állapota lassan, de javul

Vadai szerint az ügyészségnek kellene vizsgálnia a Nemzeti Sport felvásárlását, Polt Péter feljelentésként értékelte a kérdését

Vadai szerint az ügyészségnek kellene vizsgálnia a Nemzeti Sport felvásárlását, Polt Péter feljelentésként értékelte a kérdését