Tetszett a cikk?

A hallgatók harmincöt-negyven százaléka: ennyien kénytelenek diploma nélkül távozni az egyetemekről, főiskolákról egy-két, rosszabb esetben három-négy év tanulás után, legalábbis Pokorni Zoltán szerint, aki utólagos tandíjat szedne a lemorzsolódó diákoktól. A kérdés csak az, hogy pontosan kinek kellene visszamenőleg kifizetnie a képzése árát.

A rendszerváltás előtti, viszonylag merev egyetemi-főiskolai képzési rendszerben a hallgatók három-négy százaléka hagyta ott az intézményeket anélkül, hogy diplomát szerzett volna, a kilencvenes években – a hallgatói létszám növekedésével – ez a szám valószínűleg a három-négyszeresére emelkedett. 2006 óta azonban nem készült olyan központi statisztika, amelyből a jelenlegi lemorzsolódási arányra következtetni lehetne.

Stiller Ákos

„Az új képzési szerkezeten belüli átjárhatóság, a szak- és intézményváltás, a passzív félévek, valamint az, hogy a diákok költségtérítés fizetése nélkül két félévvel tovább tanulhatnak, szinte áttekinthetetlenné teszik a valódi lemorzsolódást” – tájékoztatott a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatási államtitkársága. A mérést ráadásul az is nehezíti, hogy sok hallgató lezárja ugyan a tanulmányait, de nyelvvizsgát már nem szerez, így nem kapja meg az oklevelét – nappali tagozaton országos átlagban az egyetemisták-főiskolások 20-23 százaléka csúszik emiatt. A cikk folytatását az Eduline oktatási oldalon olvashatja.

Origo Itthon

Pokorni benyújtaná a számlát, ha nem fejezi be a diák az iskolát

Pokorni Zoltán a TV2 Mokka című reggeli adásában azt mondta: utólagos tandíjat kéne fizetniük azoknak a diákoknak, akik évekig járnak egy felsőoktatási intézménybe, majd nem fejezik be azt. A Fidesz oktatáspolitikusa a diákhitelt kiterjesztené az ilyen esetekre is.

MTI Itthon

Az államtitkárság szerint Pokorni csak ötletel a tandíjról

Sem a kormány, sem az oktatási államtitkárság nem gondolkodik tandíjfizetés bevezetésében, a Pokorni Zoltán által elmondott, kétségkívül létező lemorzsolódás ellen az államtitkárság álláspontja szerint a megelőzés a leghatékonyabb módszer - közölte az államtitkárság az MTI kérdésére.

MTI Karrier

A legnagyobb egyetemösszevonások

Drasztikusan csökkentené az állami felsőoktatási intézmények számát a kormány, könnyen előfordulhat, hogy Hoffmann Rózsa államtitkársága az 1996 és 2000 közötti „megaintegrációhoz” hasonló hullámot idéz elő.

Február 25-én folytatódhatnak az orosz–amerikai béketárgyalások

Február 25-én folytatódhatnak az orosz–amerikai béketárgyalások

A TV2 szerint nem voltak bírók a „bíró tüntetésen”

A TV2 szerint nem voltak bírók a „bíró tüntetésen”

Hogyan lett egy BBC által is példaképnek tekintett tudósító a Kreml fő szócsöve?

Hogyan lett egy BBC által is példaképnek tekintett tudósító a Kreml fő szócsöve?

Nagy Márton a borzasztó adatok ellenére úgy véli: 2025 az áttörés éve lesz

Nagy Márton a borzasztó adatok ellenére úgy véli: 2025 az áttörés éve lesz