szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tisztességes szociális párbeszéd visszaállítását követelik a Kossuth téren tüntető szakszervezetek, amelyek szerint a kormány eddigi intézkedései nem kedveztek a magyar munkavállalóknak.

A "Ne tovább!" mottóval rendezett megmozdulásra az MTI becslése szerint 1000-1500 ember gyűlt össze, a résztvevők alkottak élőláncot a Parlament épülete körül. Az Országgyűlés őszi ülésszakának első napjára időzített tüntetést az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ), a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ), az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) szervezte, de civil szervezetek is csatlakoztak, jelen volt a Magyar Szociális Fórum is.

A konföderációk elnökei az MTI-nek elmondták: minden tagszervezetük képviselteti magát a rendezvényen, így összesen körülbelül 130 szakszervezet munkavállalói jöttek el a rendezvényre. A tömegben "Nem leszünk rabszolgák, Orbán, takarodj!", "A társadalmi békéért valódi érdekegyeztetést" és "Nem radikális, hanem racionális megoldások kellenek" feliratú transzparenseket lehetett látni.

A konföderációk elnökei hangsúlyozták: szeretnék felhívni a parlamenti képviselők figyelmét egyéni döntési felelősségükre, mivel a most készülő új Munka törvénykönyve (Mt.) - amelyet várhatóan az őszi ülésszakon fogadnak el - álláspontjuk szerint csak tovább ront a munkavállalók helyzetén.

Fotógalériánk a parlament előtt tüntető szakszervezetekről - kattintson a képre!
Túry Gergely

Borsik János, az ASZSZ elnöke hangsúlyozta: a kormány "újabb merényletre" készül a munkavállalók ellen az új Munka törvénykönyvével, amely csökkenti a kereseteket, eltörli a műszakpótlékot, és védelem nélkül hagyja a munkavállalókat. A kormány tárgyaljon a szakszervezetekkel, a "különutas találkozókat" elutasítják - emelte ki utalva arra, hogy múlt héten a Nemzetgazdasági Minisztérium a szakszervezetek közül csak a Ligával és a Munkástanácsokkal tárgyalt az Mt.-ről.

Kuti László, az ÉSZT elnöke elmondta: a képviselőknek végig kell gondolniuk, hogy mi lesz döntésük következménye, ha jelenlegi formájában fogadják el a Munka törvénykönyvét. Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke azt javasolta, hogy azok a munkavállalók, akik hétfőn délelőtt munkájuk miatt nem tudtak jelen lenni a tüntetésen, de egyetértenek törekvéseikkel, viseljenek kék szalagot ruhájukon. Hangsúlyozta: azzal, hogy a kormány folytatja az érdemi egyeztetés nélküli törvényhozást, "tönkreteszi az országot".

Varga László, a SZEF elnöke azt mondta: csak a tisztességes közszolgálati munka lehet a nemzet érdeke, nem pedig az, hogy a kormány megalázza a kormány-, és köztisztviselőket, rendvédelmi dolgozókat. A tüntetésen a másik két konföderáció, a Liga és a Munkástanácsok hivatalosan nem vett részt, de - a szervezők közlése szerint - a Munkástanácsoktól voltak jelen szakszervezetek, és a felvonuló érdekképviseletek között egy Liga zászló is feltűnt.

A beszédeket követően - miután a résztvevők élőláncot alkottak a Parlament épülete körül a képviselői bejárattól az olimpiai parkig -, a konföderációk vezetői átadták petíciójukat a parlamenti frakciók képviselőinek, valamint ezzel egyidőben e-mailben elküldték minden képviselőnek.

További képekhez kattintson, galériánk új ablakban nyílik!
Túry Gergely

A képviselőknek címzett petícióban a szakszervezetek kifejtik: "az elmúlt egy évben Önök olyan döntéseket hoztak, amelyek lerontották a magyar munkavállalók és családjaik helyzetét". Példaként említik az egykulcsos személyijövedelemadó-rendszer bevezetését és az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) megszüntetését. A szakszervezetek szerint az új Munka Törvénykönyve tervezete jól felismerhető hatásaiban átlépi a munka világának határait és társadalmi feszültségekhez vezethet. Mindezt még súlyosbítják a nyugdíjrendszer átalakításával és a közteherviseléssel kapcsolatos tervek.

Felhívják a figyelmet arra, hogy ha a képviselők jelenlegi formájában szavazzák meg a törvényjavaslatot, akkor többek között csökkentik az emberek fizetését, növelik az emberek munkaidejét, és védelem nélkül hagyják a munkavállalókat. "Mi ezt nem akarjuk! Tárgyalni viszont igen! Még most sem késő!" - olvasható a petícióban. A petíciót a Fidesz részéről Kara Ákos, a KDNP részéről Pálffy István, az MSZP részéről Mesterházy Attila, az LMP-től Schiffer András, a Jobbiktól pedig Bertha Szilvia vette át.

Pataky Péter az átadás után elmondta: Kara Ákos ígéretet tett arra, hogy a jövőben minden, a munkavállalókat érintő tervezetről konzultál majd a Fidesz-frakció. Az MSZOSZ elnöke egyben reményét fejezte ki,hogy ez valóban így lesz. A tüntetőkhöz fordulva ugyanakkor hangsúlyozta: az Országgyűlés munkájának kezdetével "mindenki legyen készenlétben arra, hogy ha legközelebb érkezik a hívó szó - ami nem lesz sokára -, akkor még többen legyünk".

Sérelmezi Donald Trump, hogy beiktatásakor félárbocon lesznek az amerikai zászlók Jimmy Carter halála miatt

Sérelmezi Donald Trump, hogy beiktatásakor félárbocon lesznek az amerikai zászlók Jimmy Carter halála miatt

Új gomb jön: a Netflix egyik remek funkciója bekerül a YouTube-ba

Új gomb jön: a Netflix egyik remek funkciója bekerül a YouTube-ba

Késésekkel és járattörlésekkel küzdenek nagy európai repülőtereken a hó és jég miatt

Késésekkel és járattörlésekkel küzdenek nagy európai repülőtereken a hó és jég miatt

Orbán repülőrajtot ígért a magyar gazdaságban, de van itt pár probléma

Orbán repülőrajtot ígért a magyar gazdaságban, de van itt pár probléma