szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A munkanélküliség elleni következetes fellépésre szólítja fel a G20-csoport Cannes-ban tanácskozó országait az Nemzetözi Munkaügyi Szervezet (ILO).

Juan Somavía, a szervezet főigazgatója, a Süddeutsche Zeitungnak  elmondta: romlottak a globális munkapiaci kilátások, jelenleg éves szinten egy százalékkal, vagy ennél is kisebb mértékben nő a világon a foglalkoztatottság, és ez nem elég ahhoz, hogy a válság alatt, 2008 óta elveszett mintegy 30 millió munkahelyet pótolni lehessen.

Juan Somavía
AP

Somavía szerint a világgazdaság 2011 közepe óta tartó újabb lassulása miatt globális munkapiaci recesszió küszöbén állunk, amely egy egész évtizedig is eltarthat. Ezért - mint hangsúlyozta - az állam- és kormányfőknek a munkaügyi válság ellen, a munkanélküli vagy bizonytalan foglalkoztatási körülények között levő milliók érdekében is ugyanolyan erővel kellene fellépniük, mint amit a pénzügyi válság ügyében tanúsítanak.

Az ILO szerint a következő öt évben a munkaügyi infrastruktúrában eszközlendő beruházásokat az egyes országok hazai össztermékének (GDP) jelenlegi 5-6 százalékáról 8-10 százalékára kell emelni, továbbá a kis- és középvállalkozások számára javítani kell a hozzáférést a banki finanszírozási lehetőségekhez. 

Az ILO a G20 csúcstalálkozója előestéjén, szerdán kiadott - segélykiáltással is felérő - elemzésében megállapítja, hogy a globális gazdaság egy újabb és a korábbinál is mélyebb foglalkoztatási recesszió küszöbén áll, amely tovább késlelteti a globális gazdasági fellendülést, és számos országban újabb társadalmi feszültségeket okozhat.

A "Jelentés a munka világáról 2011: Hogyan állíthatjuk a piacokat a foglalkoztatás szolgálatába?" című kiadvány szerint a globális gazdasági fellendülés lassúsága drámai módon hat a piacokra. A jelenlegi irányzatok alapján legalább öt évig tart, amíg a fejlett gazdaságokban a foglalkoztatás eléri a válság előtti szintet, ami a tavalyi jelentés előrejelzéséhez képest egy évvel későbbi időpontot jelent.

A tanulmány rámutat, hogy a következő két évben 80 millió új munkahelyet kellene létesíteni ahhoz, hogy visszatérhessünk a válság előtti foglalkozatási rátákhoz, a növekedésnek az utóbbi időben mutatkozó lassulása azonban arra enged következtetni, hogy a világgazdaság a szükséges munkahelyeknek csak a felét képes megteremteni.  

A tanulmány szerint a fejlett gazdaságok közel kétharmada és a feltörekvő és fejlődő gazdaságok fele - ahonnan rendelkezésre állnak adatok - ismét visszaesést tapasztal a foglalkoztatásban. Mindez egy már amúgy is bizonytalan foglalkoztatási helyzetben történik, amikor a globális munkanélküliség a valaha mért legmagasabb szinten áll, és a világon több mint 200 millió embert érint.

Ellenpontként a jelentés rámutat, hogy a tanulmányozott országok 83 százalékában 2000 és 2009 között nőtt a profit GDP-hez viszonyított aránya. A fejlett országokban a nem pénzügyi vállalatok körében a vállalati profitok növekedése az osztalék-kifizetések jelentős emelkedéséhez vezetett: 2000-ben ezek a profitok 29 százalékát jelentették, 2009-ben pedig már 36 százalékát. 

A jelentés felszólít a foglalkoztatást előmozdító programok fenntartására, és bizonyos esetekben megerősítésére, miközben arra figyelmeztet, hogy az államadósság csökkentésére irányuló erőfeszítések sokszor aránytalan mértékben a munkaerőpiacokra és a szociális intézményekre összpontosulnak. Végül megállapítja, hogy az a "bölcsesség", amely szerint a bérek visszaszorítása munkahelyteremtéshez vezet, csupán mítosz, és felszólít egy átfogó, a jövedelmek által vezérelt fellendülési stratégia kialakítására.

Harmadik gyerekét várja Rihanna

Harmadik gyerekét várja Rihanna

Macronnal tárgyal első európai útján az új szíriai elnök

Macronnal tárgyal első európai útján az új szíriai elnök

24.hu: Polt Pétert az Alkotmánybíróság elnökévé emelné a fideszes kétharmad

24.hu: Polt Pétert az Alkotmánybíróság elnökévé emelné a fideszes kétharmad

Orbán elismerte: a Puskás Akadémia sem jár élen a fiatal magyar focisták szerepeltetésében

Orbán elismerte: a Puskás Akadémia sem jár élen a fiatal magyar focisták szerepeltetésében