szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Mongóliában dolgozó 40 magyar bányász egyike sem kért a Külügyminisztériumtól információt a munkavállalási, tartózkodási feltételekről, és nem jelentkeztek be a külképviseleten sem - közölte a tárca sajtófőosztálya.

Az MTI a Blikk információjával kapcsolatban kereste meg a Külügyminisztériumot. A napilap arról számolt be, hogy "busás fizetés ígéretével csaltak ki, majd embertelen körülmények között rabszolgaként dolgoztattak" több tucat magyar férfit egy mongóliai vasércbányában.

A lap szerint az újsághirdetésben toborzott magyar munkásokat a hét valamennyi napján 10-12 órában dolgoztatták a Góbi sivatagban, megfelelő ellátás és szakszerű orvosi felügyelet nélkül, és végül nem fizették ki őket. Az újság arról is beszámolt, hogy a munkások közül többen maradandó sérüléseket szereztek, és egyikük egy éjszakai műszak előtt "holtan esett össze".

Az egyik dolgozó emailben arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a mongóliai munkalehetőségről az interneten szerzett tudomást. Beszámolója szerint felhívta a megadott telefonszámot, majd személyes találkozón ismertették vele a munkafeltételeket, amelyek - mint később kiderült - nem fedték a valóságot. Szerinte fűtetlen szálláson laktak, ehetetlen ételeket kaptak, és a megfelelő higiéniai feltételek sem voltak adottak. A napi 12 órás munkát "lehetetlen körülmények között" kellett végezniük. Nem kaptak orvosi ellátást, ennek következtében egy kollégájuk meghalt - írta az egyik, Mongóliát megjárt magyar munkavállaló.

A magyar dolgozók kálváriájával kapcsolatban a Külügyminisztérium azt írta, hogy információik szerint összesen mintegy 40 magyar bányász dolgozott 2011 tavasza óta a mongóliai Altain Khuder bányatársaságnál, és tudomásuk szerint jelenleg is dolgoznak kint magyar munkavállalók. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy előzetesen egyetlen magyar munkavállaló sem jelentkezett a Külügyminisztériumnál a mongóliai munkavállalási, tartózkodási feltételekről érdeklődve, vagy utazási tanácsokat kérve.

Mivel, mint írták, a munkavállalók nem jelentkeztek be a külképviseleten sem, a Külügyminisztériumnak nincs pontos információja a dolgozókról, és arra sem volt módja, hogy az utazással, külföldi tartózkodással, illetve munkavállalással kapcsolatos kockázatokra felhívja a kiutazók figyelmét.

Mongóliában hivatásos magyar képviselet jelenleg nincs (Magyarország pekingi nagykövete Mongóliába is akkreditálva van). A tárca emlékeztet, hogy a honlapjukon is felhívják a Mongóliába utazó magyar állampolgárok figyelmét erre a tényre, hangsúlyozva, hogy a konzuli segítség nyújtása rendkívüli nehézségekbe ütközik.

A tárca tájékoztatója szerint a bányatársaságnál dolgozó magyar állampolgárok elbocsátásáról (és egyáltalán külföldi tartózkodásukról) a pekingi nagykövetség akkor értesült, amikor a munkáltató már meghozta végső döntését a magyar munkavállalók munkaviszonyának megszüntetéséről. Mint felidézték, a pekingi nagykövetség erről az első tájékoztatást 2011. szeptember 23-án kapta telefonon az egyik munkavállalótól.

Az akkori hétvégén a nagykövetség ügyeletes diplomatája többször is beszélt telefonon a bejelentővel, aki a 25 magyar állampolgár munkaügyi vitájára vonatkozó bejelentést, az érintett magyar állampolgárok nevét és az ügyre vonatkozó további adatokat két nappal később küldte meg a nagykövetségnek emailben. Tisztázódott, hogy a mongol munkáltató cég és a magyar munkavállalók között hosszabb ideje vita volt munkaügyi kérdésekben, amelynek lezárásaként a mongol fél felmondott a munkavállalóknak, és hazautaztatás céljából a fővárosba, Ulánbátorba szállította őket.

A történteket a továbbiakban felelevenítve a szaktárca azt írta, hogy az ügy egyik érintettje emailben tudatta a Külügyminisztériummal: a cég indoklás és fizetés nélkül ki akarja őket utaztatni Mongóliából, és a segítségüket kérte, arra hivatkozva, hogy fizetség nélkül nem akarják elhagyni az országot. Kiemelték: sem a nagykövetség, sem a Külügyminisztérium nem tudott arról, hogy bármelyik magyar munkavállaló veszélyben lenne, vagy egészségügyi ellátásra szorulna.

Kitértek arra is, hogy még tavaly szeptemberben, közvetlenül az első bejelentés után a pekingi magyar nagykövetség a korábbi ulánbátori magyar tiszteletbeli konzul magyarul is beszélő munkatársának segítségét kérte a tájékozódásban, a pekingi magyar nagykövetség konzuli részlege pedig tájékoztatta a mongol cégnél dolgozó magyar állampolgárokat a konzuli segítségnyújtás kereteiről és a munkajogi vita megoldási lehetőségéről. A pekingi külképviselet a legcélszerűbb megoldásnak azt tartotta, hogy helyzetük rosszabbra fordulásának elkerüléséért a magyar munkavállalók mindenekelőtt mielőbb térjenek haza.

A magyar állampolgárok végül szeptember 27-én, a munkáltató által finanszírozott repülőjegyekkel utaztak haza.

A hazatérők közül néhányan telefonon bejelentkeztek a Külügyminisztériumnál, és segítséget kérték munkaügyi helyzetük rendezéséhez. A munkaügyi viták rendezésében azonban - írta a tárca - a Külügyminisztérium, illetve a külképviseletek, hatáskör hiányában, nem tudnak eljárni, közreműködni, és jogi képviseletet sem láthatnak el. A munkaügyi viták rendezése - a felek megegyezése hiányában kizárólag a munkaügyi hatóságok segítségével, szükség esetén a bíróságok előtt lehetséges - tették hozzá, kiemelve, hogy erről tájékoztatták a magyar munkavállalókat.

A pekingi külképviseletet pedig a tárca megkérte egy mongol ügyvédi iroda felkutatására, amelynek elérhetőségeiről tájékoztatták a munkavállalókat. Javasolták továbbá, hogy - amennyiben indokolt - a magyar munkaközvetítő ellen tegyenek rendőrségi bejelentést, és ügyüket jelentsék a magyar munkaügyi hatóságoknak.

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Nagyszabású razzia volt egy gázai kórházban, több mint 240 terroristát fogott el az IDF

Nagyszabású razzia volt egy gázai kórházban, több mint 240 terroristát fogott el az IDF

Aki jót akar magának, meg úgy mindenkinek, az egyelőre inkább kerülje a mesterséges intelligencia használatát

Aki jót akar magának, meg úgy mindenkinek, az egyelőre inkább kerülje a mesterséges intelligencia használatát

Azerbajdzsánnak nem csecsen segítség kell, hanem bocsánatkérés és kártérítés

Azerbajdzsánnak nem csecsen segítség kell, hanem bocsánatkérés és kártérítés