szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nyolc-tíz éven belül főszabállyá kell annak válnia, hogy lehetőleg minden magyar felsőoktatási hallgató vegyen részt külföldi részképzésen - mondta Kis Norbert felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár szerdán Budapesten, az Erasmus 25 elnevezésű konferenciát megnyitó beszédében.

Az Európai Bizottság negyedszázados múltra visszatekintő Erasmus ösztöndíj-programjáról tartott tanácskozáson a helyettes államtitkár kifejtette: ma száz, Magyarországon végzett diákból nyolc vesz részt ösztöndíjjal külföldi részképzésben, középtávon azonban, öt-hat éven belül el kell jutni arra, hogy ez a szám húszra növekedjen.

Elmondta, hogy Magyarország 15 éve vesz részt az Erasmus ösztöndíj-programban, ez idő alatt 35 ezer diáknak adott lehetőséget arra, hogy külföldi egyetemeken, főiskolákon tanuljanak. Ennek többszörösére tehető azoknak a száma, akik itthon külföldi hallgatókkal találkoztak, és együtt tanultak. A felsőoktatásban dolgozó oktatók és munkatársak számára is kínál lehetőséget a program külföldi tapasztalatszerzésre, eddig több mint nyolcezer felsőoktatási dolgozó élt vele.

Kis Norbert hozzátette: az EU földrajzi határait is átlépte a program, mert már nem kizárólag európai országok tanulói vehetnek részt a programokban. Az Erasmus eddigi 25 éve alatt hárommillió diák és oktató vett részt másik európai ország oktatási rendszerében. A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet: az EU oktatási minisztereinek tanácsa a következő hétéves ciklusban az ösztöndíj "ambiciózus növekedésével" számol, az unió finanszírozza, sőt nagy hangsúlyt helyez az élethossziglani képzésre is. 

Rávilágított arra, hogy a magyar felsőoktatási intézményeknek a képzési volumenre különösen figyelniük kell, mert az elmúlt években "nincs igazán jelen a növekedési dinamizmus". Ehhez az oktatáspolitikának is lennie kell olyan ösztönző rendszerének, amellyel az intézményeket, az oktatókat és a diákokat a nagyobb mobilitás felé tudják orientálni - fogalmazott.

Szólt arról, hogy a következő egy évben a felsőoktatási intézmények képzési programjait revízió alá veszik, és ösztönzik őket arra, hogy épüljön be oktatási programjukba egy féléves, külföldieket fogadó képzés, amelyhez a kreditrendszert is igazítani kell, hogy az egyes tanegységeket el tudják fogadni a különböző országok intézményei.

Kis Norbert azt szorgalmazta, hogy a diákok tanuljanak külföldön, de aztán térjenek vissza Magyarországra. Arra is kitért, hogy jelenleg a külföldről jövő hallgatók száma kétharmada a kimenőknek, de el kell érni, hogy "Magyarország ne csak küldő, hanem fogadó ország is legyen". Ezzel kapcsolatban optimizmusának adott hangot, egyebek mellett arra alapozva, hogy a külföldi diákok hivatalos kiadványokban méltatják Magyarországot. Mint mondta, 2020-ig 60 ezerre is nőhet a Magyarországon tanuló külföldi diákok száma; ez most 20 ezer.

Felhívta a figyelmet arra a veszélyre, hogy azok az országok, ahol kritikusan csökken a fogadóképesség, és aránytalanul megnő a kifelé tartó mobilitás, vesztesei lehetnek a programnak, ezért ezen a téren egyensúlyt kell kialakítani, s ebben "Magyarország jó úton jár".

Arról is beszélt, hogy Magyarország egyelőre 80 százalékban a társadalomtudományok területén használja ki az Erasmus-ösztöndíj adta lehetőségeket, ezért a műszaki és a természettudományok területén a hallgatókat jobban kell ösztönözni, és az egyetemek, főiskolák fogadókészségét is növelni kell. Közölte, multilaterális programokat is lehet majd indítani, amelyek akár négy-öt intézményre is alapozhatnak.

Megállapította, hogy az Erasmus-ösztöndíj egyre kevésbé elegendő a fogadó országban való megélhetésre, ezért a diákoknak is hozzá kell járulniuk külföldi tartózkodásuk költségeihez. A szociálisan hátrányos helyzetű hallgatók esélyegyenlőségét is meg kell teremteni a szociális ösztönzőrendszerrel - jegyezte meg. Kiemelte, hogy az Európai Unió a magyarországi hallgatói juttatásokat és a diákhitelrendszert az európai kívánalmaknak megfelelőnek találta.

Elmondta: az Erasmus-ösztöndíj program akkor tölti be küldetését, ha hozzájárul a foglalkoztatási és gazdasági növekedés serkentéséhez. Hozzátette, hogy Magyarország az Erasmus-ösztöndíj fogadókészségében az úgynevezett nyitott, második legjobb kategóriába került az unió megítélése szerint.

A konferencián előadást tartott még mások mellett Csernus Sándor, a Tempus Közalapítvány elnöke, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának dékánja, valamint Magyarország két Erasmus-nagykövete: Bakos Piroska szerkesztő, műsorvezető és Dudás Ferencné, az Óbudai Egyetem Erasmus-koordinátora.

Papp Réka Kinga: Vegytiszta agyrém

Papp Réka Kinga: Vegytiszta agyrém

Sorsdöntő elnökválasztásra készül Lengyelország

Sorsdöntő elnökválasztásra készül Lengyelország

Lehet, hogy Superman hazaáruló? Itt az új film hosszú előzetese

Lehet, hogy Superman hazaáruló? Itt az új film hosszú előzetese

250 km/h-val repülhet a világ első igazi repülő autója, még az idén piacra dobhatják – videó

250 km/h-val repülhet a világ első igazi repülő autója, még az idén piacra dobhatják – videó