szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A viselkedésinterjú technikájával a munkaadóknak lehetősége nyílik megjósolni, hogy az állásra jelentkező jelöltek miként teljesítenének az adott munkakörben és hogyan illeszkednének be a kollégák közé. A módszer elméleti háttere szerint egy személy jövőbeni viselkedését az jelzi a legbiztosabban, ahogyan a múltban egy hasonló szituációban viselkedett. Ezáltal a munkaadók megtippelhetik, hogyan viselkedsz adott körülmények között, például abban a pozícióban, amelyre pályázol.

Ezzel a módszerrel olyan többletinformációhoz juthat az interjút lebonyolító fél, amely nem derülne ki a hagyományos kérdésekből. Például, ha megkérdezik tőled, hogy „jól dolgozol együtt különböző kultúrákból származó emberekkel?”, minden bizonnyal igennel válaszolsz majd. Azonban, ha a kérdést más formában teszik fel, például: „meséljen el egy esetet, amikor különböző kultúrákból származó emberekkel kellett dolgoznia”, ekkor egy olyan történetet kell majd elmesélned, ahol a fenti körülmények adottak voltak. Az elbeszélésedből pedig az asztal túloldalán ülők felmérhetik, hogy az ő elvárásaikhoz képest nagyjából hogyan teljesítesz egy ilyen helyzetben. Számodra viszont lehetőséget jelent, hogy bizonyítsd, megfelelően helyt tudsz állni, és meg tudsz oldani egy efféle feladatot.

Milyen válaszokkal tudod megerősíteni a pozíciódat, ha belecsöppensz egy viselkedésinterjúba? A legfontosabb, hogy a fentihez hasonló jellegű kérdésekre pontos és részletes válaszokat adjál. Ennek érdekében figyelmesen hallgasd az interjúztatót, hogy pontosan arra válaszolhass, amire kíváncsi. Ha bizonytalan vagy valamelyik részlettel kapcsolatban, nyugodtan kérdezz rá, kérd meg, hogy fejtse ki pontosabban, hogy mire vonatkozik a kérdés. Nem muszáj feltétlenül a munkahelyi tapasztalatodból kiindulva felépíteni a válaszodat, nyugodtan felidézheted iskolai, vagy egyéb élményeidet is, amelyek illeszkednek a szóban forgó szituációra. Feltétlenül saját példát említs, elvégre a te viselkedésedet, tetteidet szeretnék szondázni ezzel a módszerrel.

A válaszodat három részre oszd fel: először vázold fel az adott szituációt, majd részletesen fejtsd ki, hogy miként cselekedtél a helyzetben, végül nyomatékosítsd, hogy milyen eredményre vezettek a tetteid (érdemes a mindenkori pozitív eredményt kiemelni, azonban, ha ez semmiképpen nem megy, hangsúlyozd, hogy mit tanultál a történtekből).

„A viselkedésinterjút elsősorban olyan munkakörök esetében alkalmazzák, ahol kevésbé mérhető a konkrét teljesítmény” – nyilatkozta a hvg.hu-nak Tököli Zsolt a Hewitt Inside Talent Leadership Engagement üzletágának vezetője. „Jellemzően vezetői pozíciók esetében, például, ha arra kíváncsiak, hogy a szóban forgó jelölt milyen módszerekkel tudja motiválni a beosztottjait.”

Bár valószínűleg nem mondják meg előre, ha viselkedésinterjúra van kilátás, néhány dolgot tehetsz, hogy felkészülj az efféle kérdésekre. Például idézd fel magadban karriered, iskolai előmeneteled, vagy az elmúlt évek számodra legjelentősebb teljesítményeit. Gondold végig, hogy az utadba kerülő problémák megoldásának miként látsz hozzá. Demonstráld, hogyan viselkedsz egyes helyzetekben, ezért idézz fel magadban néhány változatos példát: milyen volt, amikor valakit meg kellett tanítanod valamire, milyen volt, amikor csapattagként vettél részt valamin, illetve milyen rész-, és egész munkaidős feladataid adódtak a közelmúltban? Ne feledd, a döntéshozási, a vezetői, a szervezői, a problémamegoldó és a csapatépítő képességek azok, amelyekre a viselkedésinterjún kíváncsiak, így elsősorban az efféle helyzetekre készülj fel!

Néhány kérdés, amelyet feltehetnek egy viselkedésinterjún (Oldaltörés)

Néhány kérdés, amelyet feltehetnek egy viselkedésinterjún:

- Meséljen a legnagyobb kihívásról, amelyet meg kellett oldania a munkája, vagy diákévei során, s mondja el, milyen megoldást választott.

- Mondjon el egy példát, amikor valakit meggyőzött arról, hogy fogadjon el egy felvetést, vagy egy ötletet.

- Meséljen egy olyan helyzetről, amikor valamit rövid idő alatt kellett megtanulnia. Hogyan vette az akadályt?

- Összegezze egy olyan szituációt, amikor egy új ötletet kellett letennie az asztalra az egyetemen, vagy a munkahelyén, s mondja el, hogyan alkalmazta ezt az ötletet.

- Hogyan dolgozza fel konstruktív módon a csalódást, s miként formálja azt át olyan tapasztalattá, amelyből tanulhat?

- Mit tesz, ha egy olyan főnököt vagy tanárt kap, akivel nehezen jön ki? Említsen egy példát egy ilyen helyzetről, s mondja el, hogyan sikerült végül együttműködnie az illetővel.

- Milyen hozzáállással kezelt „problémás” kollégákat, vagy évfolyamtársakat?

- Milyen módszereket alkalmazott a csapatmunkát hátráltató kollégák, vagy iskolatársak kezelésére?

- Mutasson be egy olyan csapat-projektet, amelyben részt vett. Részletezze, hogy milyen szerepet vállalt a csapat tagjaként.

- Meséljen egy nehéz helyzetről, mondja el, hogyan kezelte a szituációt, mit tanult belőle, s mit csinálna másképp, ha most szembesülne a problémával.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Karrier

Mit szabad és mit nem, ha interjú közben kitör a csend

Ha máshonnan nem, hát az iskolából mindenki ismeri az érzést, ami akkor kapja el az embert, ha a jól megfontolt és kimerítő felelet után a tanár ráemeli tekintetét – és hallgat. Az állásinterjún ugyan ez gyakran megtörténik, s a csendet, amely egyre kínosabbá válik, valahogyan kezelni kell. De hogyan?

hvg.hu Karrier

Tippek, amelyekkel bevágódhatsz az állásinterjún

Sok álláskereső beleesik abba a hibába, hogy az unalomig ismételt követelményeknek – öltözék, helyes önéletrajz, stb. – megfeleljen, s eközben csak az őt érdeklő dolgokra – fizetés, felelősség, munkakör – koncentrál. Az asztal túloldalán azonban egészen másra kíváncsiak, konkrétan arra, hogy mire számíthatnak, ha a jelölt elhelyezkedik a cégnél. Tanácsok.

hvg.hu Karrier

A legrémesebb állásinterjúk a személyzetisek szemével

A CareerBuilder nemzetközi állásközvetítő szájt felmérést készített vállalati személyzeti menedzserek körében arról, hogy melyek az állásinterjúkon a legrémesebb dolgok, amelyeket a jelentkezők elkövetnek. Íme a toplista.

hvg.hu Karrier

Leggyakoribb kérdések és a legjobb válaszok állásinterjúra

Ott ülsz a bizottság előtt a legszebb ruhádban, remegő gyomorral, a veled szemben ülők pedig éppen arra készülnek, hogy alaposan kivesézzenek. Milyen kérdésekre számíthatsz, s melyek az ezekre adható legjobb válaszok? Összeállításunkból kiderül.

hvg.hu Karrier

Mit kérdezz az interjún?

Ha egy állásinterjún ülsz, nem csak téged kérdezhetnek, hanem te is nyugodtan érdeklődhetsz a cég és a pozíció iránt. Ezzel sok fontos információ birtokába juthatsz, amelyek megkönnyíthetik számodra a döntést.

hvg.hu Karrier

Testbeszéd-szótár állásinterjúra

Mindenkinek megvannak a saját, magára jellemző mozdulatai, gesztusai, arcmimikája. Aki megtanulja kontrollálni ezeket a sokszor tudatalatti rezdüléseket, szabályozhatja, hogy mit közvetít magáról például egy állásinterjú során, illetve fontos többletinformációhoz juthat, hogy az asztal túlsó oldalán ülők mit gondolnak az addigi teljesítményéről.

hvg.hu Karrier

Tippek a sikeres állásinterjúhoz

A cégek hagyományosan kora ősszel töltik fel az üres álláshelyeket, hogy a rövid alkalmazkodási periódus után az év üzleti csúcspontjának számító utolsó három hónapban már némi rutinnal a hátuk mögött teljes gázzal dolgozhassanak az új emberek, s a társaságok teljes gépezete zökkenők nélkül adhassa le legnagyobb teljesítményét. Akik ebben az időszakban akarnak felugrani egy cég szekerére, azoknak adunk tippeket hatrészes sorozatunkban.

hvg.hu Karrier

A legrosszabbra számíts az állásinterjún

Tőlünk nyugatabbra az álláskeresőkre egyre nagyobb erőfeszítések várnak a munkába állás előtti utolsó nagy megmérettetésen. Az egyik jelentkezőnek egy plüssmacival kellett beszélgetnie az interjút lebonyolító személyzet kérésére.