Tetszett a cikk?

Jóllehet törvény nem tiltja, hogy egy önkormányzat sikerdíjas külső adóellenőrt szerződtessen, két cég mégis bírósághoz fordult, mert a jó erkölcsbe ütközőnek tartja e gyakorlatot.

© sxc.hu
Precedenssé válhat a Zoltek Vegyipari Zrt. több mint két éve folyó pere a Komárom-Esztergom Megyei Közigazgatási Hivatallal. Az amerikai tulajdonú cég azért indított pert, mert Nyergesújfalu város önkormányzata 2004-ben 60 millió forint iparűzésiadó-hátralékot vetett ki rá. Önmagában ennek az összegnek a kifizetése aligha rengetné meg a 2005. évi 9 milliárd forintos árbevételével a magyarországi cégek ötszázas toplistáján 495., az űrtechnikában is használatos szénszálat gyártó, kapacitásait 20 milliárd forintos fejlesztéssel bővítő vállalkozást.

"Csakhogy a jó erkölcsbe ütközőnek s így törvénytelennek tartjuk azt a módot, ahogyan az adóhiányt megállapították" - szögezte le a HVG-nek a Zolteket képviselő Károly Mihály ügyvéd. Nyergesújfalun az önkormányzat megbízásából ugyanis olyan könyvszakértők ellenőrzik a cégeket, akik - akárcsak egykor az állami vagyonkezelőnek dolgozó elhíresült jogásznő, Tocsik Márta - sikerdíjat kapnak a város konyhájára hozott pluszpénzből.

A város képviselő-testülete 2004-ben szólította fel Nagy Mátyást, az akkori jegyzőt: tegyen valamit az elmaradt helyi adók beszedéséért. Utóbbi úgy gondolta, ehhez külső segítséget kér, amire egyébként az adózás rendjéről szóló törvény felhatalmazza a helyhatóságokat. E szerint a külsős bejegyzett könyvvizsgáló vagy adószakértő lehet, aki az önkormányzat megbízólevelét felmutatva a helyszínen is belekukucskálhat az adózók papírjaiba. Így a megbízottak - ha csak korlátozottan is, de - adóhatósági jogkört gyakorolhatnak, miközben ők épp arra szoktak tanácsot adni, hogyan lehet legálisan adót csökkenteni. A vállalkozó adóellenőrök díjazásáról a törvény nem rendelkezik, a sikerdíjat tételesen nem tiltja.

Nyergesújfalu 2004 szeptemberében kötött megbízási szerződést az ÁDI Adószakértő, Ingatlanértékelő, Könyvszakértő, Tanácsadó Kft.-vel (jelenleg zrt.) a Zoltek iparűzésiadó-bevallásainak ellenőrzésére. A budapesti székhelyű ÁDI a munkáért mindössze nettó 150 ezer forintos költségtérítést kért, ami nyilvánvalóan nem fedezte volna az ellenőrzést másfél hónapig végző négy-öt szakértő költségét. Az viszont már bőségesen, hogy az ÁDI a jóvoltából befolyt adóhiány 20 százalékára (plusz áfa) rúgó sikerdíjra tartott igényt. A szerződést egy hónappal később akként pontosították, hogy a sikerdíj a befolyt bírságra és pótlékra is vonatkozzék.

Második oldal (Oldaltörés)

Az ajánlatot az ÁDI nevében Ádámosi György adószakértő tette, aki 1991-ben a vállalkozás egyik alapítója volt ugyan, de a cégiratok szerint aláírási joga nem volt benne. Rejtélyes pozíciójára azonban Ádámosi az üzleti titokra hivatkozással nem adott magyarázatot a HVG-nek. Hogy ajánlatának súlyt adjon, Ádámosi olyan nagyvállalatokat említett referenciaként, mint az OTP Bank, a Mol, a Merkantil Bank vagy a Mizo. Nem véletlen Ádámosi impozáns listája, ő ugyanis Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója egykori egyetemi évfolyamtársa, s különböző tisztségeket visel a bankvezér érdekeltségeiben (HVG, 2003. január 18.).

Károly Mihály ügyvéd szerint egy önkormányzat nem köthetne olyan "gebines" szerződést, amely a megbízottat eleve abban teszi érdekeltté, hogy adóhiányt találjon, különösen nem úgy, hogy sikerdíját maga a vállalkozó szabja meg. Ráadásul az önkormányzat még a saját szerződését is megszegte, mivel azelőtt emelte le a Zoltek számlájáról a 15 milliós sikerdíjat, és utalta azt át az ÁDI-nak, hogy a teljes adóhátralékhoz hozzájutott volna (azt ugyanis a jogerős ítélet kimondásáig nem inkasszálhatja). A megyei közigazgatási hivatal azonban 2006 októberében elutasította Károlyék érvelését, így a sikerdíjas konstrukció törvényességéről a bíróság dönt. Az ÁDI egyébként - úgy tűnik - nem végzett tökéletes munkát, hiszen az adóhiány összege miatt folyó per tavaly újraindult, miután a Legfelsőbb Bíróság (LB) az összes addigi döntést hatályon kívül helyezte, mondván: az ellenőrök nem különítették el azokat a tételeket, amelyekkel az adóalap csökkenthető.

"Nem foglalkoztam a sikerdíjas szerződések részleteivel, csupán aláírtam azokat a papírokat, amelyeket a jegyzőm elém tett" - magyarázkodott a HVG megkeresésére a várost 23 éve vezető Miskolczi József független polgármester, aki nem tudta megindokolni, miért ő s nem az erre hivatott jegyző szignálta az ÁDI-val kötött megállapodást.

A polgármester elmondta: az önkormányzat levélben kért fel ajánlattételre bejegyzett könyvszakértőket, s közülük választotta ki a három legjobbat, az ÁDI-n kívül a budapesti Ex-Asse Rt.-t és a komáromi Audax-Plus Kft.-t. Jogászok szerint az ajánlatkérés szépséghibája, hogy abban előre megnevezték az ellenőrzésre kiszemelt cégeket. S az sem tűnik etikusnak, hogy az Ex-Asse történetesen az egyik "célszemély", a Zoltek könyvvizsgálója.

A három sikerdíjas megbízott a városban működő hat legnagyobb árbevételű - így a legtöbb iparűzési adót befizető - céget ellenőrizte, s összesen 76 millió forintnyi adóhiányt, bírságot és pótlékot állapított meg, amiből eddig nem egészen 30 millió folyt be (közben a város teljes iparűzésiadó-bevétele tavaly 225 millió forintra rúgott). Sikerdíjas szerződéseket a jövőben is kötnek, például a kereskedők fülön csípésére - szögezte le a jogi konzekvenciáktól a jelek szerint nem tartó polgármester.

A sikerdíjas módszert mások is kifogásolják, például az önkormányzattal szintén perben álló, építőipari Fischer-Bau Kft., amely 10 millió forintot meghaladó többletadót fizetett be. Ebből több mint 1 milliót a szerényen 10 százalékért és áfáért segédkező Audax-Plus kapott. A Fischer-Baut is képviselő Károly ügyvéd szerint az Audax közreműködése duplán erkölcstelen, mert a szakértő civilben a környékbeli konkurens építőipari cégeknek dolgozik. Mivel a Fischer-Bau jogvitája már a 2004. május 1-jei uniós csatlakozás utáni ügyekben indult, az LB szünetelteti az eljárást addig, amíg az Európai Bíróság állást nem foglal a magyar iparűzési adó jogszerűségéről.

"Példátlan, hogy egy önkormányzat sikerdíjas külső adóellenőröket fogadjon fel" - mondta a HVG-nek Keményné Koncz Ildikó, a Raiffeisen Bank önkormányzati üzletágának vezetője. A fővárosban például - mondta - kizárólag saját ellenőreikkel vizsgáltatják a cégeket, vidéken pedig a kisebb települések kérnek segítséget, de nem úgy, ahogyan ezt Nyergesújfalun tették. Csömör például saját belső ellenőrét, a Vincent Auditor Kft.-t bízta meg ezzel a munkával havi 100 ezer forintért (plusz áfa), s ez az összeg független attól, hoznak-e eredményt, vagy sem - tájékoztatta a HVG-t Marosi Éva pénzügyi osztályvezető. A céggel kötött szerződést évente megújítják, de ebben nem nevezik meg előre azt a körülbelül húsz vállalkozást, amelyeket az adott időszakban ellenőrizni kell.

Erkölcstelennek tartja a sikerdíjas szerződéseket Völner Pál, a Komárom-Esztergom megyei közgyűlés elnöke, fideszes nyergesújfalui városatya is, de mivel azokról a jegyző dönt, az ellenzék semmit sem tehet ellenük - mentegetőzött a HVG-nek. Feljelentette viszont a jegyzőt és a polgármestert okirat-hamisítás miatt, amiért az érintettek tavaly ügyészi megrovást kaptak. Miskolczi József szerint mindez csupán a lejáratásukat célozta, hiszen mindössze annyi történt: a telefonon tartott képviselői egyeztetésekről készült jegyzőkönyvekre nem írták rá, hogy azok nem testületi üléseken születtek.

Hogy, hogy nem, a sikerdíjas megbízásokat kiagyaló jegyzőt tavaly nyáron eltanácsolták Nyergesújfaluról. Nagy ténykedése korábban sem volt makulátlan, egykori bajai ügyvédi karrierjét azért kellett feladnia, mert 1988-ban kizárták az ügyvédi kamarából (állítólag egy félresikerült szerződés miatt). Jegyzői pályafutását 2006 szeptemberétől Békéscsabán folytatta ugyan, ám idén februárban onnan is távoznia kellett. Mint Farnas József, Békéscsaba jogi képviselője a HVG-nek elmondta: szakmai és emberi alkalmatlanság és nem konkrét szabályszegés miatt mondtak fel neki.

Gyenis Ágnes

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Mégsem kellenek új adók a költségvetési lyukak betöméséhez?

Az Alkotmánybíróság (AB) által megsemmisített házipénztáradó és a részben már visszatérített regisztrációs adó után újabb változások borzolták az adózók kedélyeit. Az elvárt adó helyetti szigorúbb APEH-revízió, az EU-kompatibilis iparűzési adó mellett a legnagyobb felhördülést az ingatlanadó várható bevezetése okozta. Egyes adószakértők szerint azonban új adók nélkül is pótolható a költségvetési hiány.

MTI Gazdaság

Milliárdos adóhiányt tárt fel az APEH három cégnél

Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) közzétette azoknak az adózóknak a nevét, akiknél az első negyedévben jogerős határozatban jelentős összegű adóhiányt állapított meg és fizetési kötelezettségüket nem teljesítették az előírt határidőre.

MTI Gazdaság

PM-tájékoztató: kevesebb társasági adó, több szja

Az eredeti előirányzatnál 45 milliárd forinttal kevesebb társasági adóval, ugyanakkor 100 milliárd forinttal több járulékkal, személyi jövedelemadóval és jövedéki adóval, valamint 70 milliárd forinttal kisebb kamatkiadással számol szerdán kiadott tájékoztatójában a Pénzügyminisztérium (PM), amelyet az Országos Érdekegyeztető Tanács csütörtöki ülésén vitatnak meg.

Itthon

Vámosi-Nagy: fele annyi adónemre lenne szükség

A pénzügyminiszter bizonyos átalakítások jogosságának elismerése mellett még jó egy évig nem ígér semmit attól tartva, hogy a konvergencia-programot nem veszélyeztetheti semmi, különben a külföld bizalma sem szerezhető vissza. A kormányfő ugyanakkor valamilyen lehetséges adóreformot lebegtetett az egyik beszédében. Vámosi-Nagy Szabolcs szerint a jelenlegi közel 50 adónem fele is elég lenne a költségvetési hiány pótlásához.