szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Enterprise Investors (EI), Közép-Kelet-Európa leghosszabb múltra visszatekintő és egyik legrangosabb tőkebefektető vállalata bejelentette új alapja, az Enterprise Venture Fund I (EVF I) végső zárását. Az alap – amely az EI csoport első kockázati tőkekezelő alapja – nagysága 100 millió euró. Az EVF I befektetései 1-5 millió euró között mozognak majd projektenként.

Az alap azon kis- és középvállalkozások, vállalatok számára nyújt majd pénzügyi segítséget a növekedéshez, amelyek akár a technológiai iparágban, akár a tradicionálisabb iparágakban működnek Lengyelországban, illetve a közép-kelet-európai országokban. Az Enterprise Venture Fund I legnagyobb befektetője a George Kaiser Family Foundation, amely – a szintén hozzá tartozó Argonaut Ventures-el együtt – több mint 1 milliárd dollár befektetéssel rendelkezik zártkörű vállalatokban és kockázati tőkekezelőkben világszerte.

Az EVF I további befektetői olyan nemzetközi pénzügyi intézmények, amelyek már több éve működnek együtt az EI-vel. Az Enterprise Investors csoport első kockázati tőkebefektető alapját azért hoztuk létre, hogy a Közép-Kelet-Európában dinamikusan fejlődő kis- és középvállalkozások tőkeigényét kielégítsük. Az EVF I a legnagyobb ilyen jellegű alap Lengyelországban és a közép-kelet-európai régióban. „A kisebb vállalatok körében óriási az igény a magántőke és a kockázati tőke iránt – ezért indítottuk útjára az alapot.

Az EI képes volt együtt fejlődni Közép-Európa piacvezető vállalataival azáltal, hogy egyre nagyobb összegeket fektetett be egyes projektekbe. Ugyanakkor a vállalatok egy új generációja nőtt fel az évek során, amelyeknek más igényei vannak és amelyek minden adottsággal rendelkeznek ahhoz, hogy a jövőben elfoglalják méltó helyüket a legnagyobb és legsikeresebb cégek körében. Őket szeretnénk az Enterprise Venture Fund I által nyújtott tőkével finanszírozni.” – mondta Jacek Siwicki, az Enterprise Investors elnöke. „Olyan vállalatokat kívánunk az EVF I segítségével támogatni, amelyek aktívan tevékenykednek saját piacukon, amelyek kipróbált és sikeres üzleti modellel rendelkeznek, továbbá legalább az üzemi eredmény szintjén bevételt és profitot termelnek. Már számos, a fentieknek megfelelő vállalat keresett meg bennünket tőkeigényükkel, néhánnyal pedig már előrehaladott tárgyalásokat folytatunk.” – tette hozzá Rafał Bator, aki az Enterprise Investors partnereként a kockázati tőkebefektető csapatot vezeti.

Az Enterprise Venture Fund I olyan vállalatok számára alakult meg, amelyek a technológiai szektorban (IT, telekommunikáció és média) tevékenykednek, de a tőkekezelő alap olyan ígéretes projektekre is nyitott, amelyek a kiskereskedelem, a gyártás, az üzleti és pénzügyi szolgáltatások és a fogyasztói termékek iparágaiban valósulnak majd meg. Az EI alapvető tevékenységeinek egyike, hogy olyan vállalatokba fektet be, amelyek menedzsmentje realisztikus és jól átgondolt üzletfejlesztési elgondolással rendelkezik. Ezért az alap arra törekszik, hogy csak kisebbségi tulajdonosává váljon a kiválasztott vállalatoknak és a felügyelőbizottság tagjaként segítse a vállalat tulajdonosait és menedzsmentjét. Az EVF I az első évben elsősorban Lengyelországon belül kíván befektetni, majd azt követően kezdi meg a terjeszkedést Közép-Kelet-Európa azon országaiban, ahol az Enterprise Investors már jelen van. A kockázati tőkebefektető csapat 2008 áprilisában alakult meg és jelenleg négy befektetési szakértővel működik.

A csapatot az EI senior partnerei segítik, akik 15-20 éves tapasztalattal rendelkeznek a régión belüli tőkebefektetések terén. Az Enterprise Investors 1990-es megalakulását követően a magántőke-befektetések úttörőjének számított Lengyelországban és a közép-kelet-európai régióban. A csoport az elmúlt 18 évben számos innovatív üzletben és kezdeményezésben vett részt. Az EI híres arról, hogy egyike a legaktívabb, legkreatívabb és legrugalmasabb intézményi befektetőknek. Az eltelt évek során a csoport kimagasló befektetési eredményeket ért el. Megalakulása óta az Enterprise Investors aktívan részt vesz a technológiai iparágba irányuló magán- és kockázati tőkebefektetésekben. Alapjai mintegy 50 millió eurót fektettek be 11 vállalatba a technológiai iparágban. Számos lengyel és Közép-Kelet európai IT és telekommunikációs vállalat piaci értékének megnövelésében vett részt.

Az EI alapjai a technológiai szektorban érték el a legjobb befektetési eredményeket, az eredeti befektetés olykor hétszeres megtérülést is hozott. Az EI alapjai napjainkban részvényesként működnek az AVG Technologies, egy cseh vírusirtó szoftver szolgáltatóban – amelynek világszerte 70 millió felhasználója van –, valamint a Siveco-ban, Románia legnagyobb IT vállalatában. Az EVF I lezárásával együtt az EI működése során összesen 1,7 milliárd euró tőkét gyűjtött össze. A mai napig az Enterprise Investors által vezetett hat magántőke-kezelő alap 1,1 milliárd eurót fektetett be számos iparágban összesen 108 vállalatba Lengyelországban, Romániában, Szlovákiában, Bulgáriában, Csehországban és a balti államokban. Az EI alapok eddig 91 befektetési exitet hajtottak végre, amelyek összes hozama elérte az 1,3 milliárd eurót. A fentiekből 25 exit IPO (tőzsdei bevezetéssel egybekötött elsődleges részvénykibocsátás) formájában valósult meg a Varsói Tőzsdén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Kétszázmilliárd forint kockázati tőketámogatásra

A Magyar Vállalkozás-finanszírozási Zrt. szeptember-októberben ír ki pályázatot közvetítők kiválasztására a Jeremie program kockázati tőkebefektetési konstrukciójában - mondta Gáspár Bence, a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG) kommunikációs vezetője

hvg.hu Vállalkozás

Kockázati tőke: új tranzakciók Közép-Európában

A kockázatitőke-ágazat globális piaci hangulatának megfelelően a közép-európai kockázatitőke-szakértők bizalmi indexe is esésnek indult a közelmúltban, s ez tükröződik a Deloitte felmérésében is. A cég ugyanakkor középtávon a kockázati tőke piacának jelentős növekedésére számít a térségben.