szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy cég négy orosz városban 732 százalékos éves kamattal ajánl gyors mini hiteleket, rövid idő alatt máris félmillió ügyfélnek összesen hatmillió dollárt kölcsönzött, s a nem törlesztett adósságok aránya alig 3 százalék.

A cég képviselői élelmiszerboltokban és szupermarketekben várják az ügyfeleket, s fülkéiken azt hirdetik, hogy napi 2 százalék a hitel ára. A kölcsön 1000 rubeltől maximum 5000-ig terjed és a leghosszabb futamidő két hét, vagyis a maximális fizetendő kamat 1400 rubel. (1 rubel = 7,21 forint) A kérelmekről a helyszínen, 15 perc alatt döntenek. A hiteleket olyan emberek veszik igénybe, akiknek a következő fizetésig van szükségük egy kis áthidaló kölcsönre, s inkább fizetnek érte, mint hogy ismerősöktől kérjenek.  
 A hatóságok a jogszabályok alapos tanulmányozása után arra jutottak, hogy a cég tevékenysége nem törvénysértő, ugyanis sehol nem szerepel, hogy kizárólag a bankok hitelezhetnek, s a Polgári Törvénykönyv ezt bármely vállalt számára lehetővé teszi. A gyorshitelek piaca Oroszországban újra dinamikusan nő, s több nagy bank a válság lecsengése és az üzletág újbóli fellendülése után lépett be a területre, háttérbe szorítva a piacot eddig uraló, erre szakosodott pénzintézeteket. Érdeklődésüket egyebek mellett az indokolja, hogy ez a legjövedelmezőbb hitelezési forma, kamatai évi 40-60 százalékot tesznek ki. 
   
A Frank Research Group most közzétett tanulmánya az ügyfeleket az üzletekben váró, szakosodott bankok visszaszorulását annak tulajdonítja, hogy a gyorshitelek piaca teljesen leállt 2008-ban, a válság kezdetekor, s csak tavaly nyáron kezdett újra beindulni. Most az első helyen a HKF Bank (Home Credit Bank) áll 27,2 százalékos piaci résszel, 26,7 milliárd rubeles gyorshitel-portfólióval, a második az OTP Bank 18,2 százalékos piaci résszel és 17,9 milliárdos portfólióval, s a harmadik az Alfa Bank 10,2 százalékos résszel és 10 milliárd rubeles portfólióval. A tanulmány szerint a gyorshitelekre szakosodott bankok azért veszítettek piaci pozíciójukból, mert külföldi finanszírozásra rendezkedtek be, s a piacok bezárulásával nehéz helyzetbe kerültek, míg az univerzális bankok saját belső forrásaikra támaszkodhattak. Kivétel az első helyre került, valójában szintén gyorshitelekre szakosodott HKF Bank, amely anyacége, a Közép- és Kelet-Európa legnagyobb befektető csoportjának tekintett PPF Group forrásait vehette igénybe.

 

 

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!