szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az idei első félévben 11 százalékkal több reklámmal foglalkozó cég alakult, mint amennyi felszámolás, végelszámolás vagy törlés révén megszűnt – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató legfrissebb adataiból. A növekvő trend azért is érdekes, mert a hazai média tartós válságát éppen a hirdetési piac csökkenése okozza. Az új alapítások és a megszűnések, illetve megszüntetések üteme azonban egyaránt nőtt 2009 azonos időszakához képest.

Június végéig idén 92 reklámmal foglalkozó vállalkozás ellen indítottak felszámolási eljárást – ez 12 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A felszámolások havi megoszlása hasonló a tavalyihoz: a legtöbb eljárás márciusban (22) és júniusban (22), tehát a negyedévek utolsó hónapjaiban indult.

Mind többen akarnak szabadulni régi vállalkozásuktól: az idei első félévben 87 céget zártak be tulajdonosaik önszántukból, ez 18-cal több, mint egy évvel korábban – a növekedés 21 százalékos. A cégbezárások növekedési trendje gyorsabb a nemzetgazdaság egészében tapasztalható, egyébként hasonló irányú folyamatnál, ahol 10 százalékos a mutató.

A felszámolás és végelszámolás alatti cégek számához képest megdöbbentően, 88 százalékkal magasabb az újonnan alakult vállalkozások száma. Június végéig 338 új reklámcég alakult, ami a tavalyi első félévben bejegyzett 321 új vállalkozáshoz képest is 5 százalékos emelkedés. Ez egyébként megegyezik az összes ágazat átlagos növekedésének ütemével az első félévben. A hirdetési piac eközben a Magyar Reklámszövetség becslése szerint 19 százalékkal csökkent 2009-ben, vagyis mind több cég költ el egyre kevesebb pénzt a hazai médiában és hirdetési felületeken. „A cégalapítási kedv növekedésének oka egyébként az is, hogy a hirdetésszervező az egyik legkeresettebb szakma, ám az ezzel foglalkozókat általában vállalkozóként, szerződéssel foglalkoztatják a kiadók” – kommentálta az adatokat Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója.

Meghaladja a felszámolás vagy végelszámolás alatti cégek számát azon vállalkozások száma, amelyeket már töröltek 2010 első hat hónapjában. 121 cég jutott erre a sorsra: az adat alig több, mint 2009 azonos időszakában, amikor 117 cég szűnt meg hivatalosan (ebben az esetben a már befejezett felszámolási, végelszámolási eljárásokról van szó).

A reklámipar Budapestre és környékére jellemző ágazat az országos kiadóvállalatok és a média koncentrálódása miatt. Nem is meglepő, hogy az első félév 92 felszámolt vállalatából 52 közép-magyarországi székhelyű, s az újonnan alakult vállalkozások kétharmada is itt indul útjára. Egyes régiókban alig van mozgás: az Észak- és Dél-Alföldön 10-12 új alapítás mellett csupán 4 felszámolás volt, a Dél-Dunántúlon pedig, ahol egyébként 2009 második felében nem is volt megszűnő cég, mindössze 6 felszámolást indítottak.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Hatvanezer építőipari cégnek vonhatják be az engedélyét

Bár egy tavalyi rendelet értelmében elvileg január 31-ig valamennyi hazai építőipari vállalkozásnak regisztráltatnia kellett volna magát a Magyar Kereskedelmi és Iparkamaránál (MKIK), számos cég még nem tett eleget ennek a kötelezettségének. Akik nem tettek eleget a nyilvántartásba vételi kötelezettségüknek, azokat nemcsak megbírságolják, de az MKIK akár el is tilthatja őket a tevékenység gyakorlásától.

hvg.hu Vállalkozás

Uniós pénzek: szeptember végéig pályázhatnak a cégek

A magyar cégek az interneten értesülnek az uniós forrású pályázati lehetőségekről. Ha pedig információra van szükségük, akkor leginkább a pályázati tanácsadó cégekhez fordulnak – derült ki a 700 magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozás megkérdezésével zajlott K&H kkv kutatásból.

hvg.hu Vállalkozás

Idén már több cég dőlt be, mint 2008-ban összesen

Idén augusztus végéig több cég ment tönkre Magyarországon, mint 2008-ban egész évben. Akkor december végéig 11 451 céggel szemben indítottak felszámolási eljárást a hitelezők, most nyolc hónap alatt 11 512 jutott hasonló sorsra – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató közleményéből. 2009 első nyolc hónapjához viszonyítva a növekedés 19 százalékos.