szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amennyiben egy kis vagy közepes vállalkozás hirdetni szeretne, azt leggyakrabban az interneten teszi meg - állapítja mega a Policy Agenda-Ipsos közös, júniusban elvégzett kutatása. A két cég a kis- és középvállalati konjunktúra-index program keretében folyamatosan vizsgálja, hogy a cégvezetőknek milyen elképzelései, tapasztalatai vannak a reklámpiacon.

A júniusi mérés adatai - amelyek nem változtak érdemben a negyedévvel korábbi felméréshez képest - azt mutatták, hogy a megkérdezett vállalatoknak a relatív többsége, 44 százaléka hirdeti magát (a saját honlapon kívül is) az interneten. Érdekes, hogy további 8 százalékuk eddig nem tette ezt, de a következő időszakban tervezi. Ugyanakkor ebből nem lehet egyértelműen arra következtetni, hogy a kkv-szektor szereplőinek internetes hirdetési aktivitása összességében növekedni fog, ugyanis jelentős arányt képviselnek közöttük a „lemorzsolódók”. A megkérdezettek 14 százalékára jellemző, hogy korábban hirdette magát az interneten, de ma már nem teszi. További 34 százalékuk pedig eddig sem hirdetett a világhálón, és a továbbiakban sem áll szándékában.

Az internetes hirdetésekhez való viszonyban nagyon markáns ágazati különbségek fedezhetők fel. Miközben az alaptevékenység, az ipar és feldolgozóipar, valamint a szállítás, távközlés területén működő vállalatok legnagyobb csoportját azok a vállalkozások jelentik, amelyek eddig sem hirdették magukat a neten, és a továbbiakban sem tervezik ezt, addig a kereskedelmi és szolgáltató vállalkozások több mint fele 60 százaléka hirdeti magát az világhálón ma is.

MTI / Szigetváry Zsolt

A regionális eltérések kevésbé markánsak, de az egyértelműen megállapítható, hogy az észak-magyarországi és észak-alföldi vállalkozások az átlagosnál kevésbé nyitottak az ilyesfajta hirdetési tevékenységre. Azok a vállalkozások viszont, amelyek hirdetik magukat az interneten, túlnyomórészt, 83 százalékban ezt folyamatosan, vagy nagyon gyakran teszik. Az alkalmi internetes jelenlét csak 17 százalékukra jellemző.

Abból a kérdésből, amely a vállalkozások termékeinek, szolgáltatásainak internetes bemutatására vonatkozott, kiderült, hogy a megkérdezettek mintegy 80 százalékának négyötödének van vagy volt saját honlapja. Közel felük használt már internetes hirdetéseket, csaknem négytizedük pedig elektronikus hírlevelet. A KKV-k egynegyede igyekszik kihasználni a közösségi oldalak adta lehetőségeket is termékeik, szolgáltatásaik népszerűsítésére. Egyéb módokat 9 százalékuk említett. Köztük a tematikus, szakmai gyűjtőoldalakat, online piactereket, webáruházakat és aukciós oldalakat, a Google szolgáltatásat (pl. Adwords), internetes adatbázisokat, cégkeresőket, és más cégek honlapjain való megjelenést. Mindössze a vállalkozások 7 százaléka mondta, hogy egyáltalán nem használja, nem használta az internetet ilyen célokra.

A Policy Agenda-Ipsos kutatói a kis- és középvállalatok körében végzett konjunktúra felmérésüket reprezentatív mintán, 700 cég vezetőjének válaszai alapján készítették el, az on-line vállalati panelen keresztül.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!