szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Új kockázati tőke programok a indulnak a JEREMIE Program forrásaiból mintegy 20 milliárd forint értékben. A két tervezett, jövő év első negyedévében induló alprogram a Közös Magvető Alap és a Közös Növekedési Alap.

Még további 6 milliárd forint forrást magánbefektetőktől várnak - mondta Vingelman József, a JEREMIE Programot kezelő MV-Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. (MV Zrt.) vezérigazgatója.

A magvető forrásaira azok a mikro- vagy kisvállalkozások pályázhatnak, amelyeket 3 éven belül alapítottak és legfeljebb 200 millió forint az árbevételük. A növekedési alapra öt éven belüli alapítás az előírás, és legfeljebb 5 milliárd forint bevétel a korlát. Ennél az alapnál középvállalkozás is pályázhat. A magvető esetében egyszeri, legfeljebb 150 ezer euró forrás adható, míg a másik alap esetében egy 12 hónapos időszakon belül legfeljebb 1,5 millió euró, ami többször, négyszer is felvehető 2015 végéig beruházásra. Mindkét alapot csak a Közép-Magyarországi Régión kívüli székhelyű cég veheti igénybe.

A vezérigazgató elmondta, a Gazdaságfejlesztési Operatív Programon (GOP) és a Közép-Magyarországi Operatív Programon (KMOP) belül 2015 végig 230 milliárd forint visszatérítendő JEREMIE-forrás áll rendelkezésre, amiből eddig 5020 szerződés alapján 62,85 milliárd forintot helyeztek ki. A JREMIE programon belül csak visszatérítendő forrás adható: ennek 85 százaléka uniós forrás, míg a tagállami 15 százalék. A pénzalapnak a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a kezelője. A forrásokat a Magyar Fejlesztési Bank tulajdonában lévő MV-Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. allokálja. A visszatérítendő programon belül hitel nyújtható, kezesség vállalható és kockázati tőke adható.

Siba Ignác, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség GOP-programokért felelős igazgatója elmondta, az idén eddig a Gazdaságfejlesztési Operatív Programon belül 4252 pályázat érkezett be, ebből 4041-et értékeltek és 2587-et támogattak, így a pályázók kétharmada nyert is. Kifejtette, a pályázók az idén 73 milliárd vissza nem térítendő GOP-forrást kaptak, ami összesen 209 milliárd forint értékű beruházást indukál. Év végre a kihelyezett összeg eléri a 100 milliárdot. A vissza nem térítendő támogatások teljes összege 2007-2015 között 700 milliárd forint, s ebből eddig 373 milliárdnyit helyeztek ki, így 2015-ig mintegy 330 milliárd forintnyi maradt. 

További 1370 ügyfél visszatérítendő forrást kapott, hitelt garanciát, vagy kockázati tőkét, összesen 23 milliárd forint értékben. Ez az összeg mintegy kétszeres összberuházást indukál. Ezen túlmenően a Közép-Magyarországi régióban mintegy 8 milliárd forintnyi támogatást helyeztek ki, 23 milliárd forint fejlesztésre. A pályázatokat folyamatosan bírálják el, a kifizetések összege eddig elérte a 80 milliárd forintot - tette hozzá. Siba Ignác elmondta, Magyarország a GOP fejlesztési program keretében 2015 végéig összesen 200 milliárd forint visszatérítendő támogatásból eddig 55-60 milliárdnyit helyezett ki, ami az év végére eléri a 70 milliárdot. Így a következő négy évben 130 milliárd forint forrás marad.

Kifejtette, a következő időszak nagy feladata a vállalkozásokat megtanítani arra, hogyan használják fel a visszatérítendő támogatásokat, mivel a következő programozási időszakban egyre kevesebb vissza nem térítendő támogatás lesz. Az MV-Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt.-t 2007-ben hozták létre 2 milliárd forint saját tőkével. Az MV Zrt. feladata, hogy visszatérítendő uniós támogatásokat közvetítsen a hazai mikro-, kis- és középvállalkozásoknak. A JEREMIE programban a források kihelyezése nyílt pályázati eljárásban kiválasztott pénzügyi közvetítők bevonásával zajlik.

Az MV Zrt. több programcsomagot hirdetett már meg: a refinanszírozott hitelprogramok között a legjelentősebb az Új Széchenyi Hitel Program, több mint 28 milliárd forint kihelyezéssel. Ez a program legfeljebb 50 millió forint összegű, maximum 9 százalékos éves kamattal és 10 éves futamidővel rendelkező beruházási és beruházáshoz, tevékenységbővítéshez kapcsolódó forgóeszközhitelek felvételét teszi lehetővé mikro- és kisvállalkozások számára. Az MV Zrt. 2009 decemberében írt alá közvetítői szerződést nyolc kockázatitőkealap-kezelő társasággal, amelyek 2010 nyarán összesen közel 45 milliárd forinttal gazdálkodó kockázati tőkealapok kezelését kezdték meg. Az azóta eltelt bő egy évben az alapkezelők több mint 14 milliárd forint értékben hoztak befektetési döntéseket, a már megvalósult befektetések összértéke pedig megközelíti a 9 milliárd forintot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!