szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elsősorban a kisvállalkozások hitelhez jutását eredményezheti a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) 60 milliárd forintos tőkeemelése - írja a Világgazdaság. A kereskedelmi bankok szerint azonban a kormány más eszközökkel is segíthetné a vállalkozások finanszírozását.

A kereskedelmi bankoknak és a kis- és középvállalkozásoknak is jól jöhet az Magyar Fejlesztési Bank (MFB) tőkeemelése, amelyről a hét végén jelent meg a kormányhatározat: előbbiek aktívabban vehetnek részt az MFB hitelprogramjaiban, utóbbiak pedig viszonylag olcsón juthatnak több hitelhez - írja a VG. A kormány két hete döntött úgy, hogy 60 milliárd forinttal megemeli az MFB tőkéjét. Így csaknem másfélszeresére nőhet a hitelintézet saját tőkéje.

Túry Gergely

Az OTP Bank szerint a tervezett tőkeemelés jelentősen növelheti az MFB szavatolótőkéjét. Ha a hitelintézet olcsó hosszú és középlejáratú nemzetközi forráshoz jut és az állam ehhez árfolyam-garanciát biztosít, akkor a kereskedelmi bankok is olcsóbb forintforrással tudják majd a hazai cégek hiteligényét finanszírozni.

Az OTP Bank szakértői szerint a forrásbővítésen túl az állam a banki kockázati költségek csökkentésével tudná segíteni a vállalati hitelezést. Úgy, hogy nagyságrenddel növeli és a teljes vállalati körre kiterjeszti a hitelgarancia-lehetőségeket, a meglévő intézményeken túl az MFB-t is bekapcsolja az állami garancia- rendszerbe, és célzott kamattámogatási programokat indít.

A 60 milliárd forintos tőkeemelésnek köszönhetően az MFB forrásai akár 600 milliárd forintra bővülhetnek, ez már érdemben segítheti a magyarországi kis- és középvállalati (kkv) szektor hitelezhetőségét – mondta a lapnak Berki Mihály, a Sopron Bank vezérigazgató-helyettese. Szerinte az így bővülő hitelprogramok sikerének kulcsa a magyar bankrendszer megfelelő informáltsága lehet a rendelkezésre álló forrásokról.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!