szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az idén a számláik 53 százalékát fizetik ki időben a cégek, míg egy évvel korábban csupán 50 százalékát - írta a Napi Gazdaság szerdán a Dun & Bradstreet (D&B) üzleti információ szolgáltató adatai alapján.

A fizetési határidő az idén átlagosan 29 nap, míg 2010-ben több mint 30 nap volt. A legnagyobb fizetési határidővel a papír-, az építő- és a gépiparban tevékenykedő cégek esetében kell számolni.

A lap megjegyzi, hogy a határidőben fizetők növekvő aránya önmagában nem jelent javulást a számlafizetési fegyelemben, mert ezzel egy időben a fizetési késedelmek nőnek: míg 2011 első tíz hónapjában 22 nap körül volt az átlagos késedelem, addig egy évvel korábban még 19-20 nap körül mozgott.

A nagyobb arányú határidőben történő fizetés és a növekvő késedelem a D&B szerint arra utal, hogy a cégek a kedvezőtlen gazdasági körülmények miatt szigorítottak a fizetési paramétereken, és több esetben kérnek előre fizetést vagy határoznak meg rövidebb határidőket, ezért csökken a késve teljesítések aránya.

Az idén az előző évvel összehasonlítva az extrém - 90 napos - késések aránya is nő, ami nem meglepő, mivel folyamatosan emelkedik a felszámolással vagy csőddel megszűnő, azaz fizetésképtelenné váló cégek aránya - írta a  Napi Gazdaság.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!