szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tavalyi, gyengébben sikerült év után lendületet vesz Auchan Magyarország Kft.: egyrészt a jelek szerint nagyon szeretné megépíteni Győrben a bevásárlóközpontját, másrészt bízik a Cora áruházak felvásárlásában. Ezzel a két fejlesztési tervvel több mint egyéves beruházási csöndet törne meg, ám az üzlet több szempontból is kétséges, a cég vezérigazgatója azonban optimista.

Prémiumban erősítenének

Idén a cég továbbra is az árakra koncentrál − a nem élelmiszer kategóriában a vezérigazgató szerint az árrés közel sem éri el az elvárt szintet −, illetve a társaság megfontolja az erősebb jelenlétet a prémium szegmensben. A vásárlószám az előző évhez viszonyítva 0,6 százalékkal, 32 millió főre bővült, de az eladott termékek száma 1,1 százalékkal csökkent. A bazár- és textiltermékek forgalma esett, míg a műszaki termékköré szépen fejlődött. Igaz, itt nagyon alacsony a nyereségességi mutató, azért prémium termékekkel erősítene ebben az évben a cég, amely az év második felében megkezdte a magyar zöldség és gyümölcs exportját a romániai hálózat számára: a tervek szerint az idei kivitel értéke eléri a 600 millió forintot. Két éve az Auchan megkezdte a saját márkás magyar bor exportját is, és ennek eredményeként tavaly 22 lengyelországi hipermarketjében legnagyobb mennyiségben elkelt bor a bikavér volt.

Egyelőre az engedélyeztetési szakaszban van a győri áruház beruházása − mondta a Napi Gazdaság kérdésére Dominique Ducoux −, de még nem kértek mentességet a plázastoptörvény alól. A győri terület régóta a cég tulajdonában van és úgy tudni, hogy a város is szívesen fogadná a beruházást, egyfelől mert a helyi vállalkozások munkalehetőséghez jutnának, másfelől pedig a bevásárlóközpont indulásával érezhetően csökkennének a környéken az árak.

A hét Cora áruház felvásárlásával kapcsolatban a vezérigazgató arra számít, hogy a Versenyhivatal nem gördít akadályokat az üzlet elé, illetve abban bízik, hogy az ügyet az uniós versenyhatóság bírálja el, nem a magyar. Csupán március elején kezdődött az Európai Bizottság versenypolitikai főigazgatóságának engedélyezési eljárása a magyarországi Cora-hálózat felvásárlása ügyében, pedig az Auchan, valamint a Cora tulajdonosai már decemberben megállapodtak az adásvételről – írja a Világgazdaság. A késlekedés amiatt következett be, hogy Brüsszelben több kiegészítő adatra tartottak igényt. Persze Ducoux szerint itthon sem találnának kifogást − sem forgalmi, sem piaci részesedés tekintetében. A vezérigazgató biztos a pozitív döntésben, és két év múlva már nyereséget vár a lánctól.

Arra ugyan hivatkozhatnának a hatóságok, hogy az ügylet során egy-egy körzetben erősen megnőne az Auchan befolyása, kérdés azonban, hogy milyen tervekkel vágott bele az Auchan a Cora felvásárlásába. A hétből három helyen ugyanis a két lánc egymás konkurenciája, két hipermarketet ezeken a területeken az elemzők szerint nem érdemes fenntartani.

A vezérigazgató szerint hipermarketek esetében hét-tíz év a beruházások megtérülése, ennek ellenére nem csupán megvásárolni akarják a hét Cora hipermarketet, hanem sok millió eurós beruházások révén modernizálnák is az áruházakat. Az Auchannak előnyös lenne a Cora árvétele, hiszen Debrecenben, Szegeden és Szolnokon van Cora, de nincs Auchan – írja a Világgazdaság. Másrészt a vezérigazgató szerint a Cora a friss élelmiszerek választékában, a „bazár” bizonyos területein jobb, mint az Auchan, amely átvenné a Cora hűségkártya működtetésének tapasztalatait is.

Az Auchan tavaly szerény, infláció alatti forgalomnövekedést mutatott, összességében 2,3 százalék erősödéssel, 230 milliárd forint lett a bevétel. Ezzel együtt a társaság veszteséggel zárt: hiába javított a cash flow oldalon és hajtott végre több költségcsökkentő lépést is, a válságadóval együtt 7,6 milliárd forint mínuszt "termelt". Ha jövőre kivezetik a válságadót, akkor az Auchan 2014-ben újra nyereséget termelhet − mondta Ducoux. A társaság vesztesége 2010-ben 8,45 milliárd forintra rúgott, ebből 2,7 milliárdot tett ki a válságadó. Az elmúlt évben pedig a 3,5 milliárd forintos válságadóval együtt lett a veszteség mintegy 7,6 milliárd. Mind ez idáig a tulajdonosi kör finanszírozta a veszteséget, így a válságadót is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!