szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyarországi cégek is gyakran élnek különböző promóciós eszközökkel, így fontos tisztában lenni a részletes szabályokkal. Az RSM DTM blogjában a tanácsadó számviteli üzletágának vezetője ismerteti a feltételeket.

Mivel a magyarországi cégek is gyakran élnek a promóció különböző lehetőségeivel, nem árt alaposan utánajárni, egyes játékok szervezésénél milyen jogszabályi feltételeknek kell eleget tennünk. Héhn Miklós, az RSM DTM partnere, a számviteli üzletág vezetője az egyéb sorsolásos játékokra vonatkozó szabályokat foglalja össze.

Az első fontos tudnivaló, hogy nincs szükség a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Hivatala Szerencsejáték Felügyeleti Főosztályának (SZEF) az engedélyére a nem folyamatosan szervezett sorsolásos játék lebonyolításához akkor, ha a sorsjegyet kizárólag a sorsolás helyszínén jelenlévők között árusítják és a kibocsátott sorsjegyek száma az ötezer darabot, vagy összes értéke az 500 ezer forintot nem haladja meg – írja a blog. A következő fontos feltétel, hogy a nyeremények fogyasztói áron számított összértéke vagy a kisorsolandó pénzösszeg a kibocsátott sorsjegyek összes értékének 80 százalékát meghaladja.

Amennyiben a játék szervezésének feltételei nem teljesülnek egyidejűleg, az engedély nélkül szervezett szerencsejáték szervezésének minősülhet, és 500 ezer forinttól 100 millió forintig terjedő bírság kiszabásával szankcionálható.

A szervező köteles a játékot annak lebonyolítása előtt legalább 10 nappal a SZEF felé bejelenteni. A bejelentésben többek között a sorsolásos játék nyereményalapját, a sorsolásos játék nyerőosztályait, a nyeremények leírását és értékét, a nyeremény azonosításának, érvényesítésének és kifizetésének módját, a sorsolás helyét, idejét és lebonyolításának szabályait is le kell írni. A bejelentés illetékköteles, mértéke jelenleg 3 ezer forint. Az illetéket illetékbélyeg formájában kell leróni a bejelentésen.

A sorsolási eseményt megelőző 10 napon belül a bejelentés-köteles játék szervezőjének a felügyeleti ellenőrzésért igazgatási-szolgáltatási díjat kell fizetni. A fizetendő igazgatási-szolgáltatási díj összege a nem folyamatosan szervezett sorsolásos játék (tombola) nyereményalapjának 1 ezreléke, de legalább 5 ezer forint, legfeljebb 500 ezer forint.

A sorsoláson közjegyző jelenléte kötelező. Ez a törvényi rendelkezés biztosítja a játék tisztaságát, illetve védi a játékosok érdekeit. Törvényi előírás a hatósági ellenőrzés lehetőségének biztosítása is. A játékban kisorsolt nyeremények mentesek a személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség alól.

A kisorsolt nyeremények átvételéről a sorsolás napját követő 90 napon belül kell gondoskodni. A szervező az át nem vett nyeremények összegét köteles játékadó címén bevallani és a nyeremény átvételére nyitva álló határidő lejártát követő hónap 20. napjáig a központi költségvetésbe befizetni. Tárgynyeremény sorsolás esetén a nyereménytárgy forgalmi értékének megfelelő összeget kell befizetnie a szervezőnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!