szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kampányt indít az Európai Unió azért, hogy a tagállamok minél előbb ültessék át saját jogrendjükbe azt a 2011-es uniós irányelvet, amellyel a késedelmes fizetések ellen lépnek fel – közölte pénteken az Európai Bizottság.

Az irányelv szerint a hatóságoknak 30 napon belül, rendkívüli körülmények között pedig 60 napon belül fizetniük kell az általuk megvásárolt árukért és szolgáltatásokért, a vállalkozásoknak pedig 60 napon belül kell kiegyenlíteniük számláikat, kivéve, ha ettől eltérően állapodnak meg, és ha ez nem súlyosan tisztességtelen a hitelezővel szemben. Ha ez nem így történik, akkor a cégek automatikusan jogosultak arra, hogy a késedelmes fizetés miatt az EKB alapkamatánál legalább 8 százalékponttal magasabb kamatot számítsanak fel, valamint kártérítést követeljenek a tartozás behajtásának költségeiért.

A bizottság közleménye szerint a kampány célja az, hogy az irányelv által biztosított új jogokat megismertesse a legfontosabb európai érdekeltekkel, főleg a kis- és közepes vállalkozásokkal és a hatóságokkal.

"Évente kis- és közepes vállalkozások ezrei mennek csődbe, miközben arra várnak, hogy partnereik kiegyenlítsék a számláikat" - figyelmeztetett Antonio Tajani, a bizottság vállalkozáspolitikáért felelős tagja.

A bizottság közleménye szerint a cégek számára mindez lehetőség, amellyel belátásuk szerint élhetnek, a tagállamok hatóságai számára viszont kötelező érvényűek a szabályok.

A bizottság ismerteti, hogy az Európai Unió területén 450 ezer munkahely szűnt meg fizetésképtelenség miatt, a rendezetlen adósságok pedig évente 23,6 milliárd eurót tesznek ki. Az európai vállalkozások 57 százaléka állítja azt, hogy likviditási problémákkal küzd a késedelmes fizetések miatt, ami tíz százalékkal több, mint tavaly volt.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!