szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A PSZÁF-engedély decemberi megszerzésével a Budapesti Értéktőzsdére lépés újabb feltételét teljesítette az ALTERA Vagyonkezelő Nyrt. A tervek szerint ez év márciusában kezdődő nyilvános forgalomba hozatal során, 2000-2400 forint közötti áron, legfeljebb 1,25 millió törzsrészvényt bocsát ki a vagyonkezelő társaság, amely előzetes adatok alapján 2012-ben 8,2 százalékos, egy részvényre eső értéknövekedést produkált.

Az Altera Nyrt. befektetéseinek teljesítménye a működés megkezdése óta eltelt teljes időszakban, így a negyedik negyedév folyamán is pozitívan alakult. Az Igazgatóság tájékoztatása szerint az egy részvényre eső saját tőke 2012. december 31-én 2164 forint volt, amely a befektetési tevékenységre vonatkoztatva 8,2 százalékos értéknövekedés a vagyonkezelő 2012. február 10-ei indulásához képest.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) 2012. december 15-i döntésével engedélyezte, hogy az Altera Vagyonkezelő Nyrt. nyilvános forgalomba hozatali eljárás során új törzsrészvényeket ajánljon fel a befektetőknek és a jegyzést követően valamennyi törzsrészvényét bevezesse a Budapesti Értéktőzsdére. A felügyelet ugyancsak jóváhagyta a kibocsátáshoz készített – és a társaság honlapján is közzétett – összevont értékpapír tájékoztatót.

A kibocsátandó ezer forint névértékű részvények száma minimálisan 200 ezer, legfeljebb 1,25 millió, a kibocsátási „árat” pedig – a tájékoztatónak megfelelően – az Altera igazgatósága a 2000–2 400 forint közötti sávban határozza majd meg. Ennek megfelelően az Altera Nyrt. a nyilvános forgalomba hozatal során várhatóan 400 millió és 3 milliárd forint közötti tőkéhez juthat, amelyet tőkeemelésre használ majd fel.

„A néhány hét múlva kezdődő nyilvános jegyzési eljárás az első, és talán legfontosabb lépés azon az úton, melynek során a régió egyik meghatározó vagyonkezelő társaságává kívánunk válni. A jegyzés végére az Altera Nyrt. tőkéje meghaladhatja a kétmilliárd forintot, amellyel még jobban kiaknázhatjuk a befektetési stratégiánkban rejlő lehetőségeket” – nyilatkozta Szabó Barnabás, az Altera Nyrt. Igazgatóságának elnöke.

Szabó Barnabás elmondta: a cég működtetése szempontjából a méretgazdaságosság alapvetően fontos, hiszen egy befektetési alappal ellentétben a tőke növekedésével együtt a vagyonkezelő költségei nem nőnek automatikusan, azaz az Altera Nyrt. közel azonos költségszint mellett tud akár egy nagyságrenddel nagyobb összeget is kezelni. „Így a tőke növekedése a tőke százalékában csökkenő költséget, vagyis magasabb nettó hozamot jelent” – tette hozzá.

Az igazgatóság várakozása szerint a 2012 januárjában 200 millió forintos saját tőkével megalapított Altera Nyrt. törzsrészvényeinek bevezetése a BÉT-re az elmúlt öt esztendő második legnagyobb nyilvános jegyzési eljárása lesz. A törzsrészvények bevezetése után 3-4 évvel pedig a vagyonkezelő szeretne a BÉT „A” kategóriájába, illetve a BUX-kosárba is bekerülni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!