szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miután a Pannonpower csatlakoztatta az új, lágyszárú biomassza-tüzelésű egységét a pécsi távfűtési hálózatra zöld energiás ellátású lett a város minden távfűtött lakása és közintézménye.

A Dalkia Energia cégcsoporthoz tartozó Pannonpower pécsi erőművében 2004-ben indult a biomassza-program, amikor leállították a magas károsanyag-kibocsátású szenes kazánokat és helyükbe egy faapríték alapú, biomassza-tüzelésű blokk, valamint kiegészítésképpen földgáz-tüzelésű kazánok léptek. A tüzelőanyag-váltási folyamat végre a Pannonpower azonban a pécsi energiatermelést teljes egészében megújuló eredetű, helyi forrásokra akarta alapozni - írja friss posztjában az energiainfo.hu.

Az e szellemben épült második blokk, mely bálázható lágyszárú mezőgazdasági melléktermékekkel (főként a helyben elérhető szalma, kukoricaszár és más mezőgazdasági melléktermékkel) működik, 24 milliárd forintba került és világszínvonalú technológiát képvisel. Az új biomassza-tüzelésű kazán teljesítménye elegendő ahhoz, hogy a távfűtési rendszerre kapcsolva kiegészítse a faapríték-alapú blokkot.

A mezőgazdasági mellékterméket felhasználó fűtőegység azonban egyelőre csak időszakosan tud a távfűtési hálózathoz kapcsolódni, a próbaüzem kezdetének egyik előfeltétele éppen az, hogy a blokk folyamatosan állandó energiatermelési szintet tudjon biztosítani.

A tüzelőanyag-váltás előnye, hogy a szénhidrogénekkel ellentétben a biomassza eltüzelése széndioxid-semleges. Az is fonros szempont, hogy a mezőgazdasági melléktermékekért kifizetett évi 4 milliárd forintkörüli összeg a régió agrárgazdálkodóinak a jövedelmét növeli. Az erről szóló hosszú távú szerződések mivel garantálják az új erőművi blokk tüzelőanyag-ellátását, a város 31 ezer távfűtött lakásának és 450-nél több közintézményének zöld távhős ellátása is biztosított.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!